Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Nowe obostrzenia m.in. zmiana terminu ferii zimowych, otwarte galerie handlowe

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj okres "100 dni solidarności". Na koniec tego okresu jest prawdopodobne, że pojawi się szczepionka.

Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tysięcy (zakażeń), około 22-22,5 tysiąca dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna. Musimy pamiętać, że wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo, które zasiał 2-3, 4 tygodnie temu. Jeśli stabilność zakażeń się utrzyma, to także poprawę będziemy mogli zobaczyć dopiero za jakiś czas - powiedział na konferencji premier.

Premier przyznał, że w miesiącach zarządzania pandemią "wiele przewidywań i analiz było błędnych". Wiele prognoz nie sprawdziło się.

Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Przedsiębiorcy obiecali nam, że zadbają o reżim w swoich sklepach tak, jak to jest w sklepach spożywczych. Postanowiliśmy, że na razie placówki gastronomiczne pozostają zamknięte - poinformował szef rządu.

Morawiecki powiedział też, że będzie dodatkowa niedziela handlowa przed świętami. Placówki z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness będą zamknięte do 27 grudnia.

Zdecydowaliśmy, że pozostawiamy szkoły zamknięte do 23-24 grudnia, ale następnie podjęliśmy decyzje, że ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia, między 4 a 18 stycznia. Do tej pory ferie były rozłożone, by ruch w gospodarce był większy. Jednak w 2021 r. muszą być skumulowane, by ten ruch był jak najmniejszy. Po 18 stycznia być może będziemy mieli sytuację, w której wrócimy do strefy czerwonej, w której przetrwamy do pojawienia się szczepionki - mówił premier.

Chcę zaapelować, by w święta odbyły się spotkania w gronie małych rodzin, by nie przemieszczać się między miastami. Planujemy rozwiązania prawne, które umożliwią wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się. Proszę nie planować żadnych wyjazdów, żadnych nart w Austrii czy we Włoszech - dodał premier.

Jeśli liczba zachorowań średnio spadnie poniżej 19 tys., to przewidujemy powrót do strefy czerwonej, poniżej 10 tys. być może wrócimy do strefy żółtej, zaś poniżej 4 tys. możemy wrócić do strefy zielonej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl