Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

"Luboń po stronie kobiet" - drugi dzień protestu w Luboniu

Mieszkańcy z Lubonia drugi dzień protestują przeciwko skandalicznemu wyrokowi trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji, ale i także działaniom rządu PiS. Trybunał Konstytucyjny większością głosów uznał, że tzw. aborcja eugeniczna, czyli aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest sprzeczna z konstytucją RP tym samym naruszając kompromis w tej sprawie wypracowany już 27 lat temu. O godzinie 19.00 protestujący zebrali się na Wzgórzu Papieskim, aby wyrazić swój sprzeciw. Mieszkańcy zaczęli skandować hasło "Mamy dość". Pojawiły się również transparenty wymierzone w PiS "Kurduplu ze stolicy ręce precz od mojej macicy", "Wolność wyboru", "Moje ciało, mój wybór", "Przepraszamy za utrudnienia mamy rząd do obalenia". Dzisiaj mieszkańcy ponownie spacerowali ulicami Lubonia pod hasłem "Luboń po stronie kobiet". Niektórzy z protestujących tańczyli do ulubionych piosenek. Słychać było takie hasła jak "J***ć PiS", "Kto nie skacze ten za PiSem", "Myślę, czuję, decyduję", "Wyp******ć", "Rewolucja jest kobietą", "Koniec PiSu jest już bliski", "Wybór nie nakaz", "Trzeba było nas nie wkur***ć", "Solidarność naszą bronią". Podobnie jak i wczoraj po drodze do mieszkańców przyłączali się kolejni protestujący. Miłe gesty w stronę maszerującego tłumu popłynęły ze strony ratowników medycznych, oklaski były także słyszalne ze schodów jednej z lubońskich aptek, z kolei przejeżdżający obok kierowcy pozdrawiali protestujących dźwiękami klaksonów. Mieszkańcy pojawiali się przed domami wspierając "spacerowiczów", jak i również umieszczając w oknach parasolki. Z głośników popłynęła również muzyka, przy której protestujący śpiewali. Na zakończenie dzisiejszego protestu manifestujący podziękowali policji. 

Bądźmy razem, walczymy o prawo wyboru, o prawo do bezpłatnych badań prenatalnych dla każdej kobiety, o prawo do edukacji seksualnej od najmłodszych lat, do prawa do bezpłatnej antykoncepcji! Dla mnie to jest najważniejsze, gdyby dzieci były edukowane, gdyby seks nie był tabu, gdyby tabletki antykoncepcyjne były bezpłatne, dostęp do ginekologa był od zaraz, to niekiedy nie byłoby wyborów dobrych czy złych, byłyby świadome decyzje! - mówiła wczoraj organizatorka protestu Joanna Humerczyk.

Wczoraj protestujący wysłuchali także apelu lubońskiej położnej Haliny Tomaszewskiej.

Kobiety Lubonia, jesteście wielkie! Jestem z Was dumna!
Spotykamy się pod pomnikiem ochrony życia. My też bronimy życia. Wszystkich kobiet!
Zwracam się dziś do wszystkich kobiet. Do tych, które stoją z nami w proteście przeciwko wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji w Polsce. A także do kobiet, których nie ma tu dzisiaj z nami, bo uważają, że należy chronić płód od momentu poczęcia. Wierzę, że zgodnie ze swoim sumieniem – nie zgadzają się na to, aby rząd ograniczał Polkom podstawowe prawa człowieka. Wszystkie kobiety potrafią same o sobie decydować.

Nie chcesz aborcji – to sobie jej nie rób!
Protestujemy przeciwko rządowi i hierarchom kościoła, którzy mają czelność decydować za kobiety! Chcę, aby mocno wybrzmiało to zdanie – nie protestujemy przeciwko wspólnotom wiernych, przeciwko katolikom. Protestujemy przeciwko organizacji kościelnej, przeciwko biskupom, którzy mają czelność zaglądać nam do majtek.

Gądecki – nie zaglądaj nam pod kiecki!
Rząd PIS idzie dalej. Chce powołać na Rzecznika Praw Obywatelskich posła Wróblewskiego, który był współautorem wniosku złożonego do Trybunału Konstytucyjnego. To ten człowiek będzie miał na sumieniu wszystkie kobiety, które umrą w trakcie porodu, popełnią samobójstwo z powodu zmuszenia ich do urodzenia płodów bez głów.

Pośle Wróblewski – kobiety z Lubonia mają ciebie dość!
PIS wprowadził prawo, które jest tak restrykcyjne w krajach takich jak Algieria, Niger, Boliwia, Peru. A idą dalej, Kaja Godek mówi o zakazie aborcji nawet przy ciąży w wyniku gwałtu.

Chcą nam zrobić Salwador – zrobimy im Irlandię!
To jest moment, w którym należy zrobić rachunek sumienia. I przestać udawać, że nic nie widzimy. Jeżeli należycie do wspólnot religijnych, sprzeciwiajcie się mowie nienawiści. Jeżeli chodzicie do kościoła dla pozoru - przestańcie!
Siostry! Jest to historyczny moment, w którym jednoczymy się i walczymy o podstawowe prawa kobiet. Dziękuję, że jesteście tutaj wszystkie.

Halina Tomaszewska - położna

W piątek protestujący mają "ruszyć na Warszawę".

izi

Zdjęcia - Uczestnicy protestu

Filmy od uczestników protestu pod linkiem https://www.youtube.com/channel/UCYCqRXGgH4lRVgzQVmMb4LQ/

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl