Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

"Luboń po stronie kobiet" - protest kobiet w Luboniu

Od ostatniego czwartku aborcja to główny temat w Polsce. To też nie koniec protestów. Wczoraj zostały zablokowane centra miast w całej Polsce, a jak podaje Ogólnopolski Strajk Kobiet kolejne odsłony protestu przeciw stanowisku Trybunału Konstytucyjnego odbędą się również dzisiaj. Trybunał Konstytucyjny większością głosów uznał, że tzw. aborcja eugeniczna, czyli aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest sprzeczna z konstytucją RP tym samym naruszając kompromis w tej sprawie wypracowany już 27 lat temu. W Luboniu kobiety również postanowiły zabrać głos w tej sprawie. Dzisiaj na Wzgórzu Papieskim odbywa się spacer pod hasłem "Luboń po stronie kobiet".

Kobiety z Lubonia protestują przeciwko barbarzyńskim działaniom tego rządu. Jesteśmy siłą! Spotykamy się w Parku Papieskim i ramię w ramię walczmy o prawa człowieka, które zostały nam odebrane! Kobiety w mniejszych miastach nie są anonimowe i trudniej jest im uzyskać dyskretną pomoc prawniczek/prawników, lekarek/lekarzy. Także w Luboniu kobiety zachodzą w ciążę, która może okazać się zagrożeniem dla ich życia. W ciążę, w której płód nie będzie miał głowy, albo wystające z niego kości poranią przy porodzie kobietę tak bardzo, że ta już nigdy nie będzie w pełni zdrowa - mówi organizatorka protestu Joanna Humerczyk.

Na Wzgórzu zgromadziło się mnóstwo osób, które wysłuchały oświadczeń lubońskiej położnej Haliny Tomaszewskiej oraz postulatów o jakie walczą kobiety odczytanych przez Joannę Humerczyk. Następnie tłum skandował hasło "Moje ciało, mój wybór", wysłuchano opowieści kobiet i zapalono znicze. Później mieszkańcy trzymając w ręku transparenty udali się na "spacer" po mieście wykrzykując między innymi hasła "J***ć PiS", "Kobieta decyduje", "Kto nie skacze ten za PiS-em", "Chodźcie z nami", "Mamy dość", "To jest wojna", "Trzeba było nas nie wku****ć". Po drodze do mieszkańców przyłączali się kolejni protestujący.  Miłe gesty w stronę maszerującego tłumu popłynęły ze strony ratowników, a także policjantów. Wiele osób obserwujących protestujących z okien popierało ich działania krzycząc do nich miłe słowa. Kierowcy z kolei pozdrawiali mieszkańców używając klaksonów. W pojedyńczych przypadkach słychać było okrzyki przeciwników protestu. Pod pomnikiem "Świadectwo miłości" pojawiło się kilka osób, które otoczyły monument chroniąc go. W proteście wzięło udział ponad tysiąc osób. 

Na jutro w całym kraju zaplanowano największe protesty. Kobiety mają w środę masowo brać urlopy na żądanie lub urlopy oraz opiekę nad dziećmi, a w piątek mają "ruszyć na Warszawę".

izi

fot. Uczestnicy protestu, https://www.facebook.com/100000929772145/videos/4982354958472114/

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl