Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Gabaryty na osiedlu - list do redakcji [odpowiedź Spółdzielni]

Do naszej redakcji napisał mieszkaniec, który zwrócił uwagę na problem z odpadami wielkogabarytowymi zalegającymi miesiącami przy śmietnikach na osiedlu Lubonianka.

Droga redakcjo.
Chciałbym zwrócić uwagę na coraz większy problem z odpadami wielkogabarytowymi zalegającymi miesiącami przy śmietnikach na osiedlu Lubonianka.
Czy ani Urząd Miasta ani Spółdzielnia Mieszkaniowa nie zauważa problemu?
Ostatni wywóz odpadów wielkogabarytowych miał miejsce w kwietniu, od tego czasu systematycznie powiększają się sterty zalegających odpadów wokół śmietników, które po upływie tak sporego czasu zaczynają się już rozkładać.
Chciałbym zwrócić uwagę na następujące kwestie:
1. Bezpieczeństwo - w tych stertach znajduje się pełno wystających gwoździ, wkrętów, szkła. Często dzieci wracające ze szkoły grzebią w tych odpadach szukając sobie czegoś do zabawy. Stoją tam też różne ciężkie przedmioty, a co jeśli któryś ciężki mebel przewróci się i przygniecie dziecko?
2. Higiena - sterty odpadów zalegające w sąsiedztwie śmietników to idealne miejsce dla rozwoju różnego rodzaju robactwa oraz szczurów.
3. Estetyka - codziennie wielu dozorców wkłada wiele wysiłku aby otoczenie naszych bloków było uporządkowane i zadbane. Zalegające stosy odpadów wielkogabarytowych niestety skutecznie niweczą te starania.
Wywóz odpadów wielkogabarytowych dwa razy w roku sprawdza się może w przypadku domów jednorodzinnych, jednak jak widać na zdjęciach ani trochę nie rozwiązuje problemu jeżeli chodzi o osiedla. Czy nie można zorganizować odbioru takich odpadów częściej - przynajmniej raz na kwartał? Przypuszczam, że ilość tych odpadów nie ulegnie drastycznie zwiększeniu, zmniejszy się jedynie czas ich zalegania przy osiedlowych śmietnikach, co przełoży się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa, warunków higienicznych oraz estetyki osiedla - pisze Czytelnik.

Sprawę przekazaliśmy do Spółdzielni Lubonianka. Poniżej publikujemy wiadomość jaką otrzymaliśmy.

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na pismo Czytelnika w sprawie odpadów wielkogabarytowych, Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, iż temat ten jest znany Spółdzielni od dłuższego czasu. Niestety – częstotliwość wywozu takich odpadów, określona w regulaminie Urzędu Miasta jest zdecydowanie zbyt mała. Wywóz takich odpadów powinien odbywać się przynajmniej 4 razy w roku, czyli raz na kwartał. Nasze stanowisko jest więc całkowicie zgodne z propozycjami Czytelnika, zawartymi w piśmie.

Dostrzegając problem i mając określone propozycje, przedstawiciele Zarządu i Rady Nadzorczej uczestniczyli w spotkaniu z osobami odpowiedzialnymi za sprawy śmieci z ramienia Urzędu Miasta w Luboniu. Na spotkaniu tym zaproponowaliśmy zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych do 4 razy w roku i zmiany gminnego regulaminu wywozu śmieci w tym zakresie. Według naszej wiedzy problem zwiększenia częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych jest obecnie analizowany przez Urząd Miasta Lubonia. W obecnym porządku prawnym każdorazowy wywóz odpadów wielkogabarytowych po za regulaminowym terminem może odbyć się jedynie na zlecenie Spółdzielni i będzie to wywóz płatny. Niestety, odbędzie się to kosztem zwiększenia poziomu stawki eksploatacyjnej dla naszych Członków.

Biorąc pod uwagę skalę problemu, a także potencjalne wysokie koszty wywozu takich odpadów, Spółdzielnia zwraca się z prośbą do swoich mieszkańców, aby dotrzymywali terminów wywozu określonych w komunikatach na klatkach schodowych. Częstokroć jest bowiem tak, że mieszkańcy nie wiedzą, że terminy wywozu odpadów wielkogabarytowych są jedynie dwa razy w roku i wyrzucają takie odpady w dowolnym momencie. Przyczyniają się tym samym do sytuacji opisanej w piśmie. Spółdzielnia nie wyobraża sobie sytuacji, kiedy to właściciele domów jednorodzinnych wyrzucają tego typu odpady przed swoją posesję nie orientując się, kiedy będą one usunięte. Niestety, niektórzy nasi mieszkańcy tak właśnie postępują.

Z poważaniem,
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Luboniu

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl