Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Bezdomni - list do redakcji [odpowiedź z SMML]

Kilka dni temu do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zwrócił uwagę na bezdomnych.

Witam, od długiego czasu przy ulicy Poniatowskiego - głównie na przystanku - gromadzą się bezdomni. Czy straż miejska może interweniować w tej sprawie i patrolować ulice? Dzieci boja się stać pod wiatami przystanku. Jest tu wieczny problem pozostawianych butelek po alkoholu, wszędzie widać tego typu śmieci. Problem jest również na ulicy Kołłątaja - butelki i śmieci przy każdym drzewie. Czy miasto może zareagować na problem tych śmieci? Tym bardziej, że jest to teren zielony, aż żal patrzeć jak wokół drzew walają się butelki... - pisze mieszkaniec.

Sprawę zgłosiliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź z SMML. 

Straż Miejska Miasta Luboń podejmuje wiele działań w związku z osobami bezdomnymi. Problem narósł od momentu, kiedy kilka z tych osób zaczęło nocować w opuszczonym budynku przy placu E. Bojanowskiego. Przedtem podobny problem dotyczył os. Lubonianka (okolice CH PAJO). To nowe miejsce stało się atrakcyjne dla osób bezdomnych również ze względu na możliwość korzystania z darmowych posiłków wydawanych przez Siostry Służebniczki NMP. Zgłaszane do nas interwencje dotyczą najczęściej spożywania alkoholu przy placu E. Bojanowskiego i w jego okolicach, żebractwa, zaśmiecania terenów miejskich itp. Reagując na te zgłoszenia zwiększyliśmy częstotliwość patroli w tym rejonie. Codziennie pracujemy w systemie dwuzmianowym i każdego dnia rejon ten monitorujemy zarówno podczas patroli samochodowych (najczęściej są to dwa patrole na zmianę), jak i pieszych. W przypadku naruszenia przez osoby bezdomne porządku reagujemy natychmiast poprzez wystawienie mandatów, lub (gdy osoby te są agresywne i kiedy ich stan zagraża im samym bądź innym) są odwożone do Izby Wytrzeźwień w Poznaniu. Tylko w miesiącu lipcu nałożonych zostało przez strażników 14 mandatów karnych. Jednocześnie współpracujemy w tym zakresie z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Luboniu oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Każdorazowo informujemy osoby bezdomne o możliwości skorzystania z noclegowni w Poznaniu, jednak nie są one zainteresowane pomocą, gdyż warunkiem przyjęcia ich tam jest trzeźwość. Ponadto wiele z tych osób pozostaje w bezdomności już od wielu lat i jest to ich sposób na życie.

Skontaktowaliśmy się również z właścicielem pustostanu przy pl. E. Bojanowskiego. Został on zobowiązany do uporządkowania posesji (pierwsze prace zostały rozpoczęte w ostatnim tygodniu lipca), a także do zabezpieczenia budynku w sposób uniemożliwiający korzystanie z niego przez osoby postronne.

Straż Miejska Miasta Luboń

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął pies rasy Golden Retriever
 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)