Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Stanowisko Burmistrza Miasta Luboń wobec nieprawidłowości w Straży Miejskiej w Luboniu [AKTUALIZACJA 15.05]

Na stronie facebookowej Urzędu Miasta Luboń pojawiło się poniższe oświadczenie Burmistrz Miasta Luboń dotyczące nieprawidłowości jakie miały miejsce w ostatnim czasie w Straży Miejskiej w Luboniu.

Burmistrz Miasta Luboń otrzymała materiały pokazujące zachowania strażników Straży Miejskiej w Luboniu. Na nośnikach elektronicznych utrwalono zachowania w pracy i interwencje strażników wobec osoby nietrzeźwej, osoby bezdomnej oraz prawdopodobnie spożywanie alkoholu podczas służby. Uwidocznione na filmach zachowania są karygodne i niedopuszczalne! Podczas służby strażnik miejski powinien wykonywać swoje czynności z poszanowaniem godności i z szacunkiem dla każdej osoby, wobec której ta czynność jest podejmowana. Nie ma tolerancji dla alkoholu w pracy. Natychmiast po otrzymaniu informacji zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie. W stosunku do strażników, którzy byli obecni w pracy, zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające i ich umowy o pracę ulegną wkrótce rozwiązaniu, w tym również umowa komendanta Straży Miejskiej. W stosunku do strażników, którzy z powodów usprawiedliwionych od dłuższego czasu są nieobecni, odpowiednie procedury zostaną podjęte po ich powrocie. Aktualnie trwa nabór na stanowiska strażnika miejskiego i komendanta Straży Miejskiej w Luboniu. Odpowiedzialny za nadzór nad strażą miejską Zastępca Burmistrza Mateusz Mikołajczak wypracuje wraz z przyszłym komendantem procedury i standardy, które pozwolą na uniknięcie takich zdarzeń w przyszłości.

Małgorzata Machalska
Burmistrz Miasta Luboń
Luboń, dnia 14.05.2019 r.

Filmy z interwencji strażników miejskich na swoim profilu na FB opublikował jeden z mieszkańców, jednakże w tej chwili zostały one usunięte.

AKTUALIZACJA 15.05.2019 roku - Sprawą zainteresowały się media ogólnopolskie. Dzisiaj pojawił się artykuł w Gazecie Wyborczej, a także informacja na stronie serwisu o2.pl. 

Straż miejska z Lubonia koło Poznania pod gradem oskarżeń. Strażniczki miejskie poniżały w trakcie interwencji osoby nietrzeźwe. Są na to dowody, bo same wszystko nagrały. Wybuchł skandal - ujawnia Łukasz Dynowski z o2.pl

Wstrząsające nagrania opublikowała Gazeta Wyborcza, z którą skontaktował się członek rodziny jednej ze strażniczek. Filmy znalazł na jej komputerze i zaniósł je na policję oraz do redakcji "Wyborczej". Pierwszy film pochodzi z czerwca 2015 r. Nagrała go wewnątrz radiowozu jedna ze strażniczek. Widać na nim leżącego na tylnej kanapie mężczyznę. Był on pijany i miał na sobie brudne ubranie - informuje redaktor.

Na nagraniach słychać strażniczki, które poniżają zatrzymane osoby. 

Ja pie... Ale cuchniesz, tej. Obstawiam, że k... z cztery promile będzie miał – stwierda strażniczka filmująca mężczyznę. Nie wiem ile, ale za chwilę się porzygam, k..., i na niego haftnę – odpowieda jej kierująca radiowozem koleżanka. Więcej bulwersujących wypowiedzi strażniczek znajduje się w artykule na stronie Gazety Wyborczej.

Drugi film pochodzi z czerwca 2016 r. Widać na nim pijaną kobietę siedzącą na ziemi i próbującą odpalić papierosa. Strażniczki stoją nad kobietą i się z niej śmieją. Kiedy kobieta pyta, czy mają zapalniczkę, jedna ze strażniczek wypina przed nią pośladki i udaje, że puszcza bąka - pisze Łukasz Dynowski. 

Komendant Straży Miejskiej w Luboniu Paweł Dybczyński nie odbiera od nas telefonu. Po tym, jak filmy ujrzały światło dzienne podał się do dymisji. Rezygnacja została przyjęta.

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl