Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Luboński Szlak Architektury Przemysłowej - nowa atrakcja turystyczna okolic Poznania

W ostatnią sobotę września (26.09) odbędzie się pierwsza wycieczka „Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej”. Mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić i poznać historię sześciu miejsc związanych z przemysłowym dziedzictwem Lubonia.
Wśród miejsc nie zabraknie pochodzącej z 1907 roku ponad 300-metrowej monumentalnej hali magazynowej, zaprojektowanej przez Hansa Poelziga, twórcy słynnej Wieży Górnośląskiej, która stała w miejscu obecnej iglicy MTP. Oprócz niej będzie można zobaczyć dawną fabrykę drożdży, nawiązującą swą architekturą do średniowiecznych zamków, a także czerpiące w swej stylistyce z secesji zakłady przetworów ziemniaczanych. Oba obiekty pochodzą z pierwszej dekady XX wieku.
Na szlaku znalazły się również miejsca związane z codziennym życiem Lubonia: zabytkowa szkoła, dworzec i osiedla robotnicze oraz Park Siewcy z charakterystycznym pomnikiem.
Szlak jest wspólną inicjatywą Miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach.
Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem. Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponad stuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną. Szczególnie, że nasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone nad Wartą, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego – mówi Zastępca Burmistrz Miasta Luboń Mateusz Mikołajczak.
Wielu współczesnych turystów szuka miejsc nietuzinkowych, których nie można znaleźć w najpopularniejszych przewodnikach. Odpowiedzią na takie potrzeby jest „Luboński Szlak Architektury Przemysłowej”. Warto dodać, że mógł on powstać dzięki współpracy samorządu, lokalnych instytucji i firm oraz naszej organizacji – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Bardzo się cieszę, że mój pomysł aby pokazać turystom i mieszkańcom lubońskie zabytki architektury przemysłowej został zrealizowany przez obecne władze Miasta i PLOT. Podziękowania należą się też właścicielom tych obiektów, szczególnie, że część z nich nadal jest wykorzystywana w celach produkcyjnych – dodaje Rafał Marek, inicjator powstania szlaku.
Szlak będzie można zwiedzać z przewodnikiem w każdą ostatnią sobotę miesiąca – pierwsza już 26 września, o godz. 10. Specjalny autobus rusza spod Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bilety w cenie 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy) można rezerwować drogą mailową: infolubonatgmail [dot] com lub telefonicznie: 61 813 0072 i 500 287 325 (Ośrodek Kultury w Luboniu). Więcej informacji na stronach: www.oklubon.pl, www.lubon.pl oraz www.lubon.poznan.travel. Na podanych witrynach oraz w punktach informacji turystycznej w Poznaniu będzie można otrzymać specjalny folder.

Fotografie: Marcin Baranowski, Regina Górniaczyk, Jakub Pindych, Wojciech Mania

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

fot.: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl