Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Oszuści działający metodą "na policjanta" w Luboniu !!!

W ciągu ostatnich dni na terenie województwa wielkopolskiego doszło do licznych oszustw dokonywanych na osobach starszych. Również w Luboniu doszło do kilku usiłowań dokonania przestępstwa metodą "na wnuczka" czy "na policjanta". Jednak czujność i zaradność lubonian nie pozwoliły przestępcom odnieść zamierzonego celu.
Przestępstwa te, popełniane tzw. metodami "na wnuczka", "na policjanta" czy "pracownika CBŚ" są coraz bardziej zuchwałe, bazują na dobroduszności, samotności lub niewiedzy ludzi starszych. Działania te mają na celu zdobycie, w sposób nielegalny, pieniędzy od ofiary. Oszuści wykorzystują społeczne zaufanie do Policji, podając się za funkcjonariuszy lub próbują podszyć się za wnuka, bądź inną osobę bliską. Oszuści dzwonią do upatrzonej osoby udając wnuczka lub siostrzeńca, by po chwili dzwonić ponownie i przedstawiać się jako policjant, prowadzący sprawy oszustw na starszych ludziach. Proszą o pomoc w akcji policji i dokonanie "kontrolowanego" przekazania pieniędzy oszustowi. Cała kwota ma być oczywiście zwrócona tuż po akcji. Podczas trwania rozmowy telefonicznej oszuści wypytują o różne dane, bądź sami wykorzystują sugerowane w rozmowie odpowiedzi. Dla uwiarygodnienia podają swoje dane osobowe oraz numer legitymacji służbowej jak i numer sprawy, którą rzekomo obecnie prowadzą. Tym, którzy są dociekliwi sugerują aby zadzwonić pod nr tel. 997 i potwierdzić czy osoba wskazana jest pracownikiem policji. Do podobnych przestępstw dochodzi przy pomocy Facebooka, gdzie przestępcy włamują się na konto i podszywając się pod użytkownika proszą o pożyczkę. Komisariat Policji w Luboniu radzi aby nie udzielać ważnych dla nas informacji osobom nieznanym.
Funkcjonariusze Policji nigdy nie przychodzą do domu po pieniądze celem wpłacenia im kaucji lub innych wierzytelności!!!
Nieumundurowani funkcjonariusze wszystkich służb powinni posiadać przy sobie legitymacje służbowe oraz okazać je przed podjęciem czynności służbowych. W razie wątpliwości wskazane jest wykonanie telefonu na Policję w celu szczegółowego sprawdzenia czy funkcjonariusze, którzy nas odwiedzili faktycznie nimi są. Pamiętajmy, że sposobów na dokonanie oszustwa lub podszycia się pod pracowników różnych instytucji może być bardzo wiele. Prosimy alarmować o wszelkich tego typu zdarzeniach, a w razie stwierdzenia oszustwa nie odstraszać potencjalnych ,,naciągaczy”, ale niezwłocznie skontaktować się z Policją celem umożliwienia zatrzymania przestępców na gorącym uczynku. Takie działanie uchroni innych przed byciem ofiarą oszustw oraz pomoże ująć sprawców już dokonanych przestępstw.

KILKA RAD ABY NIE ULEC MANIPULACJI OSZUSTÓW:

DAJ SOBIE CZAS DO NAMYSŁU
Rozmowę z osobą, która podaje się za Waszego wnuczka czy inną bliską osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji, zadzwoń do mnie za pół godziny”.
 
SKORZYSTAJ Z POMOCY BLISKICH
Po zakończonej rozmowie natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, w celu uzyskania pewności, że osoba która dzwoniła jest tą za którą się podaje.
 
POWIADOM POLICJĘ
Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, powiadomcie o tym Policję.
Bezpłatny numer alarmowy na terenie całego kraju 997, z telefonu komórkowego 112, numer do Dyżurnego Komisariatu Policji w Luboniu (061) 841 49 00

L.G.
KP Luboń

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)