Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Oszuści podają się za policjantów i oszukują seniorów!

W ostatnim czasie poznańscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń świadczących o zwiększonej aktywności oszustów działających metodą „na policjanta”. Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy TO OSZUST! Z tą informacją, na wszelkie możliwe sposoby, policjanci starają się dotrzeć do starszych osób, dlatego też w najbliższych dniach spotkają się z seniorami w kościołach.


Policjanci w Poznaniu i Wielkopolsce systematycznie zatrzymują oszustów działających pod różnego rodzaju legendami, w tym także tzw. „fałszywych wnuczków”. Mimo to przestępcy, chcąc uwiarygodnić wymyśloną przez siebie postać, a tym samym wyłudzić pieniądze od seniorów modyfikują sposoby swojego działania. Sprawcy są na tyle perfidni, że w swoim przestępczym procederze nie mają najmniejszych skrupułów, by podać się za policjanta!

W takim przypadku sposób działania sprawców podobny jest do powszechnie znanej metody oszustwa „na wnuczka”. Przestępcy najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Zmieniony głos tłumaczą chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą koniecznością pokrycia szkody, spłaty długu, poddania się operacji czy zakupu samochodu w atrakcyjnej cenie. Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podająca się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

„Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wywiera presję czasu nie dając chwili do zastanowienia. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Pamiętajmy, w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy członkowi rodziny, natychmiast skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997. Nie podejmujmy żadnych decyzji w kwestiach finansowych bez konsultacji z zaufanym członkiem rodziny czy przyjacielem. Upewnijmy się, że to faktycznie nasz krewny potrzebuje pomocy. Czasem jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją.

Do kilku oszustw i prób oszustwa doszło w ciągu ostatnich dni na terenie Poznania. Tylko wczoraj, 10 grudnia policjanci odnotowali trzy próby wyłudzenia pieniędzy. Dzięki czujności seniorów plan oszustów się nie powiódł. Starsze osoby przerywały rozmowę i natychmiast kontaktowały się z Policją. Niestety, wcześniej kilku seniorów padło ofiarami oszustów, w tym 77-letnia poznanianka, która otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za krewnego. Po chwili zadzwonił do niej inny mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚ. W wyniku działania sprawców kobieta straciła 3400 złotych. W innym przypadku, 80-letnia seniorka przekazała oszustowi, który podszywał się pod jej chrześniaka chorego na raka prawie 10 tysięcy złotych. Kolejna ofiara oszustwa metodą „na policjanta”, posunęła się nawet do podpisania umowy kredytowej w banku i przekazania przeszło 11 tysięcy złotych nieznanemu mężczyźnie na ulicy.

Policjanci wszelkimi możliwymi kanałami docierają do seniorów, by informować ich o zagrożeniach i metodach działania sprawców. Radzą co zrobić, by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustów. Dzięki spotkaniom w klubach seniorów, rozdawaniu ulotek w mieszkaniach i na ulicach oraz dzięki mediom zaangażowanym w akcje informacyjne - policjanci z ostrzeżeniami docierają do coraz większej grupy seniorów.

W tym zakresie funkcjonariusze kontynuują również współpracę z kapłanami lokalnych parafii. Przekazują apele za pośrednictwem duchowym, lecz nie tylko. W najbliższym czasie policjantów będzie można spotkać w kościołach na terenie Poznania i powiatu poznańskiego. W trakcie mszy policjanci będą informować seniorów, co zrobić po otrzymaniu telefonu od oszusta – niezależnie od tego czy poda się za wnuczka czy za policjanta.

nadkom.Iwona Liszczyńska
Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)