Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Spalanie śmieci cz.2

Treść pytania: 

Jako że nie otrzymałem odpowiedzi na zadane pytania proszę o informację ile z tych 207 interwencji zakończyło się mandatem? Nie dostałem również odpowiedzi na to pytanie: "Chciałbym się również dowiedzieć kto (oczywiście nie imiennie) i w jakich rejonach miasta roznosił wspomniane ulotki o szkodliwości spalania odpadów". Mam nadzieję że powyższe informacje nie są objęte klauzulą tajności a jeśli tak to na podstawie jakich przepisów.

Data przekazania: 

2017-07-25

Data odpowiedzi: 

2017-08-09

Odpowiedź: 

Na przestrzeni 2016 roku interwencji związanych z potencjalnym przetwarzaniem nieczystości stałych w piecach do tego nie przystosowanych było 207. W roku 2015 odnotowaliśmy ich 34. Pragnę jednak zwrócić w tym miejscu uwagę, że nie zawsze ulatniający się z komina czarny dym świadczy o spalaniu tzw. śmieci w domowych kotłowniach. Przy każdym zgłoszeniu, ale także samodzielnie strażnicy w takich przypadkach kontrolują kotłownię sprawdzając czym ogrzewane są nieruchomości. W roku 2016 jednoznacznie udowodniono takie wykroczenie 8 właścicielom nieruchomości, którzy zostali ukarani mandatami karnymi. Wpływ na jakość powietrza ma bez wątpienia wiele czynników. Podstawowym jest stosowany opał. Należy podkreślić, że na przykład jeśli chodzi o węgiel kamiennych można wyróżnić 23 klasy energetyczne, czy też 11 klas zawartości popiołu. Ponad to niebagatelne znaczenie ma w tej kwestii ukształtowanie terenu, zabudowa, warunki pogodowe (wiatr, ciśnienie atmosferyczne). Nie pośrednią rolę odgrywa także temperatura systemów grzewczych. Najwięcej bowiem interwencji dotyczących tego tematu odnotowujemy w godzinach między 16.00 a 18.00 kiedy to rozpalane są paleniska. Również bowiem sposób rozpalania pieców rzutuje na ilość wydobywającego się z kominów dymu.

Strażnicy miejscy roznieśli, każdy w swoim rejonie służbowym 3000 ulotek informujących o szkodliwości przetwarzania termicznego nieczystości stałych w piecach do tego nie przeznaczonych. Działania prewencyjne i edukacyjne będą prowadzone również w roku bieżącym.

 Z poważaniemStraż Miejska Miasta Luboń 

Dzielnica: 

Odpowiedzi

Upierałbym się, że podstawowy czynnik wpływający na jakość powietrza w mieście, to jednak ilość blaszanych puszek, przemieszczających się ulicami:)
BTW, jaka to jest (w kontekście) " nie pośrednia" rola? Na pewno o to słowo chodziło? Czy o "niepoślednią"?
Pisaną RAZEM, tak, jak i "ponadto", "nieprzystosowanych" itd. Normalnie oczy bolą.

"Upierałbym się, że podstawowy czynnik wpływający na jakość powietrza w mieście, to jednak ilość blaszanych puszek, przemieszczających się ulicami:)"
Nie sądzę, ponieważ dym i smród jest widoczny i odczuwalny wyłącznie w sezonie grzewczym. No chyba, że latem wszyscy zaczynają chodzić pieszo, ale ruch uliczny tego nie potwierdza. Co nie znaczy oczywiście, że spaliny z samochodów nie mają wkładu w zanieczyszczenie powietrza.

Aha, czyli jak nie widać i nie czuć, to wszystko cacy? Gratuluję.

Pomiary zanieczyszczenia powietrza publikowane codziennie na tej stronie potwierdzają, że jakość powietrza latem jest dobra a stężenie pyłów niskie. Nie wiem zatem, czego i komu gratulujesz. Mnie natomiast martwi zbiorowa fobia, że to tylko i wyłącznie samochody odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza. W naszym mieście głównym sprawcą tegoż jest sposób ogrzewania domów. Tu nawet nie chodzi o palenie śmieci, ale raczej o palenie niskiej jakości węglem. Jeden taki kopciuch potrafi zadymić i zatruć powietrze na całym osiedlu przez cały dzień. Ile samochodów musiałoby przejechać przez to osiedle, aby osiągnąć ten sam efekt? A nie wszystkie przecież trują.

Gratuluję dobrego samopoczucia oczywiście. Widzisz gdzieś w moim wpisie tezę, że " to tylko i wyłącznie samochody odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza."? Po raz kolejny gratuluję- tym razem czytania ze zrozumieniem.
Dla mnie objawem fobii jest coś takiego: "Jeden taki kopciuch potrafi zadymić i zatruć powietrze na całym osiedlu przez cały dzień". Miłe to to zapewne nie jest, ale wiesz o jakieś wynikach badań na to zatruwanie całego osiedla przez jednego kopciucha? Zakładam, że tak, skoro wygłaszasz tak dobitne stwierdzenia.

Proponuję, abyś ponownie przeczytał swoje posty, jak to podstawowym czynnikiem zatruwającym powietrze są samochody. Ale jak się bezrozumnie klepie jakieś głupoty, to tak wychodzi. Są badania zanieczyszczenia powietrza latem i zimą, stąd łatwo wyciągnąć wnioski, co i kiedy truje. Są też badania, jakie zanieczyszczenia powodują pojazdy (nawet z dokładnym podaniem konkretnych związków wydzielanych podczas procesu spalania). Są również badania, jakie związki i w jakich ilościach są wydzielane podczas spalania w konkretnych typach pieców, publikowane czasem nawet w prasie codziennej (w zeszłym roku była seria artykułów choćby w Gazecie Wyborczej). I wreszcie można to sprawdzić organoleptycznie. Widzę i czuję, jak smród i dym (z wraz z nim niebezpieczne dla zdrowia pyły) niesie się z komina oddalonego o kilkaset metrów. Jeśli się dymi, to znaczy, że truje. Nawet podczas palenia drewna powstają niebezpieczne dla zdrowia związki, dlatego też w Krakowie zabroniono palenia w kominkach. W Luboniu trują głównie piece, a nie pojazdy, co jak ponownie podkreślam, nie oznacza, że one nie trują. Ich stopień oddziaływania na jakość powietrza jest jednak niewielki, co widać po publikowanych pomiarach na tej stronie. Jeśli bardzo zależy Ci na pomiarach to spisz sobie dzisiejsze wyniki i te np. z mroźnego lutowego dnia. Może wtedy dopiero zobaczysz różnicę.

Przyjrzyjmy się kto "klepie jakieś głupoty', np.:
1.Twój wpis:" dym i smród jest widoczny i odczuwalny wyłącznie w sezonie grzewczym"- bzdura. Przyjrzyj się kłębom spalin za autobusami (tragedia), ciężarówkami i generalnie dieslami, niezależnie od pory roku.
2.Twój wpis: " tylko i wyłącznie samochody odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza" i mój:"Upierałbym się, że podstawowy czynnik wpływający na jakość powietrza w mieście, to jednak ilość blaszanych puszek, przemieszczających się ulicami:)" -widzisz miedzy nimi różnicę, czy nie bardzo? A emotkę na końcu widać? A słówko "upierałbym się"?
Może zmieńmy je na bardziej zrozumiały odpowiednik np. "dyskutowałbym"? Jaśniej jakby? Podpowiem, że w ewentualnej dyskusji (taka jej istota- wyjaśnię) można dyskutanta przekonać. Jednak na wciskanie komuś czegoś, czego nie powiedział, w dyskusji miejsca nie ma. Bez odbioru.
P.S.
Akurat ten wałkowany fragment mojego wpisu, był dla mnie mało ważny i generalnie ja nie o tym:) Moją uwagę zwróciły BŁĘDY ORTOGRAFICZNE w oficjalnym oświadczeniu SM.

Zgadzam się, że część pojazdów truje, ale:
- w naszym mieście autobusów jak na lekarstwo - średnio 2 kursy na godzinę w dzień na linii, w nocy jeden kurs nawet na kilka godzin - poza tym jeżdżą głównymi ulicami;
- ciężarówek też nie za wiele - w nocy w ogóle się nie przemieszczają i tak jak autobusy jeżdżą przeważnie głównymi ulicami;
- nie wszystkie diesle śmierdzą i trują, ruch w nocy jest znikomy, a na osiedlowych uliczkach nawet w ciągu dnia niewielki.
Znaczna część powierzchni Lubonia to zabudowa jednorodzinna (poza Lubonianką i NCL), gdzie stosuje się ogrzewanie węglowe (Lasek, stary Luboń i Żabikowo) - proszę poczytać raport o stanie miasta. Zimą pali się w piecach bez względu na porę dnia. Im zimniej, tym gorzej. Proces spalania w jednym piecu to kilka godzin. Samochód nawet jeśli truje, to przejedzie i za chwilę smrodu nie ma.
Jak zatem na tej podstawie, mimo posiadanych danych o jakości powietrza publikowanych codziennie na tej stronie, można twierdzić, że "podstawowy czynnik wpływający na jakość powietrza w mieście, to jednak ilość blaszanych puszek".
Zero logiki, kompletny brak zdolności analizy danych. Pozdrawiam

Puszki? ha ha ha! A samochody, palenie śmieciami? Oczy bolą jak czytam TWÓJ komenarz!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Murarz, cieśla szalunkowy, kafelkarze
 • Inne
  Zagubiono
 • Dam pracę
  Kwalifikowany pracownik ochrony - Komorniki
 • Dam pracę
  Cieśla szalunkowy
 • Szukam pracy
  Pilnowanie choinek.
 • Dam pracę
  Zbrojarz, murarz – budowy na Dolnym Śląsku
 • Inne
  ZGUBIONO PEKE
 • Dam pracę
  Praca dorywcza - 23zł brutto/h + elastyczny grafik pracy