Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Dlaczego Luboń rezygnuje z degresywnych opłat za śmieci?

Treść pytania: 

Z projektu uchwały wynika, że od marca może nas czekać kolejna podwyżka opłat za odpady. Jeżeli w przypadku 1 osoby różnica wyniesie 2 zł, to przy 3 osobach już
9 zł. Dlaczego Luboń rezygnuje z opłat degresywnych?Na jakim etapie jest skarga do UOKIK na monopolistyczne praktyki RIPOK?

Data odpowiedzi: 

2019-02-20

Odpowiedź: 

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące rezygnacji z degresywnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uprzejmie informuję, iż po przeprowadzeniu szczegółowych analiz uznano, że ten system naliczania opłat jest nieefektywny. Zarówno w gospodarstwach jedno, dwu, trzy czy siedmio-osobowych ilość odpadów wytwarzanych przez każdą z osób jest porównywalna. W związku z tym nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego dla stosowania opłat degresywnych.

 

Wychodząc naprzeciw rodzinom wielodzietnym wprowadzono w 2017 roku zniżkę dla osób posiadających ogólnopolską kartę dużej rodziny, prowadzących selektywne zbieranie odpadów. Zniżka ta wynosi 2 złote od osoby, przysługuje wszystkim osobom posiadającym karty ogólnopolskie,  zamieszkującym daną nieruchomość, ujętym w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.  Warunkiem otrzymania zwolnienia z opłaty jest okazanie kart dużej rodziny podczas składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Z informacji uzyskanych w rozmowie z Dyrektorem  Delegatury UOKIK w Poznaniu wynika, iż nasze zgłoszenie dotyczące monopolistycznych praktyk RIPOK traktowane jest jako priorytetowe. Niestety sprawa ta jest bardzo skomplikowana i złożona, dlatego też UOKIK nie jest w stanie określić, kiedy faktycznie postępowanie zostanie zakończone. 

 

UML

 

 

 

Dzielnica: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl