Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

autobus 603

Treść pytania: 

Dlaczego autobus 603 ma wydłużona linię a autobus 76 do Lubonia nie , czy my pasażerowie z Lubonia to druga kategoria pasażerów ?
Skoro autobus 603 jeździ dalej to może dodać w godzinach szczytu jeszcze jeden kurs żeby jeździł częściej . Dlaczego przewoźnik luboński nie potrafi zadbać o mieszkańców Lubonia?

Data przekazania: 

2018-03-05

Data odpowiedzi: 

2018-03-08

Odpowiedź: 

Od wielu lat poznański ZTM konsekwentnie buduje system publicznego transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej. Dla pasażerów oznacza to możliwość korzystania z przewozów realizowanych przez różnych przewoźników, na podstawie jednego biletu (i jednej taryfy biletowej). Kursowanie linii – miejskich i podmiejskich – jest w miarę możliwości synchronizowane w taki sposób, aby połączenia były jak najbardziej dogodne dla pasażerów.

Na dodatkowe kursy zgodę musi wyrazić gmina, na terenie której dana linia kursuje i która współfinansuje przejazdy. O liczbie kursów nie decyduje przewoźnik, ale organizator tj. ZTM oraz gmina, na terenie której odbywają się przewozy, w zależności od potrzeb przewozowych oraz możliwości finansowych.

Potrzeby przewozowe na odcinku os. Dębina – centrum Poznania są większe niż na odcinku Luboń – Poznań, w związku z czym linia nr 76 wraz z linią nr 71 pełni rolę podstawową w obsłudze os. Dębina, a ich uzupełnieniem na odcinku poznańskim jest linia nr 603. Ze względu na mniejsze potrzeby przewozowe na terenie Lubonia, nieuzasadnione ekonomicznie byłoby wydłużenie linii nr 76 poza Poznań.

Miasto Luboń w ostatnim czasie wyraziło zgodę na dodatkową parę kursów na linii nr 603. Dzięki temu rano (przed godziną 8.00) autobusy dowożące pasażerów do Poznania jadą co 10 minut. W godzinach popołudniowych potoki pasażerskie są rozłożone w dłuższym czasie, więc częstotliwość kursów pozostaje bez zmian.

Linie 76 i 603 zostały skierowane do Garbar po to, aby połączyć Luboń i os. Dębina z bardzo ważnym węzłem przesiadkowym jakim są Małe Garbary (dzięki czemu zwiększają się możliwości szybszego dojazdu w różne miejsca Poznania, np. Śródka, plac Wielkopolski, Winogrady, Piątkowo)

Wydłużenie trasy linii nr 603 do Garbar pozwala również polepszyć punktualność linii, m.in. dzięki zapewnieniu przerw na obu pętlach (dotychczas autobusy opóźnione w kierunku Poznania, kontynuowały opóźnienie również w kierunku powrotnym ze względu na brak możliwości dłuższego postoju na placu Bernardyńskim).

Osoby, które podróżują pojazdami na linii nr 603, a których celem podróży jest pl. Bernardyński, mogą przesiąść się na przystanku Most Św. Rocha na tramwaj (tramwajem do przejechania zostanie jeden przystanek) lub przejść na plac pieszo, z przystanku Mostowa.

Odnośnie uwag dotyczących układu drogowego na terenie gminy – prosimy o kontakt z właściwą jednostką tj. Urzędem Miasta w Luboniu.

ZTM

Dzielnica: 

Odpowiedzi

Wniosek stąd jeden drodzy Państwo - trzeba było nie wchodzić do ZTM . Tak zrobił Swarzędz. I mają taką komunikację jak chcą mieszkańcy. A tu pokazano nam figę . 76 teraz na nic się nie przydaje mieszkańcom Lubonia bo ma dłuższą trasę i zniknął z fajnej trasy - Droga Dębińska.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu
 • Dam pracę
  Opiekunka