Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Potrzebna porada

Potrzebna porada

Postprzez MaWo » 9 października 2012, 08:48

Czy ktoś mogłby poratować mnie poradą ? Sprawa wygląda następująco.
W 2007 roku kupiliśmy mieszkanie w Luboniance. Poprzedni właściciel podczas przekazania mieszkania wskazując przynależna do niego piwnicę jak się później okazało wskazał piwnicę juz zajętą. Zresztą od początku nie był na 100% pewny która to piwnica - wyprowadził się z Lubonia wiele lat temu - mieszkanie było wynajmowane, klucza nie miał. Próby ustalenia z admininistracją która to piwnica sczezły na niczym. Ostatecznie zaproponowałem przejęcie wolnego pomieszczenia które sam znalazłem. Jedynym mankamentem był fakt że jest to pomieszczenie z głównym licznikiem wody, zatem miałem liczyc sie z comiesięczną wizytą "pana z Aquanetu". Za obupólną zgodą zająłem wspomnianą piwnicę.
Przez cztery lata wszystko funkcjonowało bez zarzutu do momentu włamania które około miesiąc temu miało miejsce. Po zgłoszeniu Policję, niejako przy okazji zostałem tam pouczony że pomieszczenie z głownym licznikiem wody użytkuję w sposób nieuprawniony - w żadnym wypadku takie pomieszczenie nie może byc użytkowane przez osoby trzecie. Wobec powyższego złożyłem do SM wniosek z prośbą o ostateczne wskazanie przynależnej mi piwnicy. Odpowiedź jaką otrzymałem od pani Prezes można jednoznacznie odczytać jako "wysłanie na drzewo" - "spółdzielnia nie bierze udziału w obrocie lokalami na rynku wtórnym", mam opuścić dotychczasowe pomieszczenie do 10 X.
Czy faktycznie spółdzielnia nie ma obowiazku posiadania informacji kto którą piwnicę zajmuje i nie ma obowiązku wyznaczyć przynależnej do lokalu piwnicy?
Wspomóżcie jakąkolwiek poradą...
MaWo

Re: Potrzebna porada

Postprzez sniffer » 9 października 2012, 13:53

Teoretycznie każde mieszkanie powinno mieć przydzielone pomieszczenie piwniczne. Niestety nie jestem pewien, czy potwierdzenie tego faktu znajduje się w oficjalnych, pierwszych protokołach zdawczo-odbiorczych mieszkań - coś mi się zdaje, że u mnie tego nie ma (sprawdzę po powrocie do domu). W każdym razie jak podpisywałem akt notarialny z poprzednią właścicielką, to kazałem wpisać, że do mieszkania przynależy pomieszczenie piwniczne (z tym że u mnie nie było większego problemu - właścicielka wiedziała które to).

Tak czy siak z tego płynie wniosek taki, że ktoś zajął sobie 2 piwnice i nie chce się do tego przyznać. Zacząłbym od podpytania sąsiadów wszystkich po kolei w klatce - oni powinni Ci pomóc w zidentyfikowaniu zagarniętej piwnicy. Wówczas należy pogadać z właścicielem i wystąpić o udostępnienie należącej do Ciebie piwnicy. Nawet jeśli powie, że poprzedni właściciel się zgodził to Ciebie to średnio obchodzi - z Tobą nikt takich ustaleń nie przeprowadzał.

Trochę mimo wszystko dziwi, że w spółdzielni nic nie wiedzą która piwnica jest czyja. Jeśli nie jest to w żaden sposób sformalizowane, to teoretycznie mógłbyś po prostu włamać się do dowolnej piwnicy, wystawić cudze graty i wprowadzić swoje. No bo skoro nigdzie nie jest napisane, czyja to piwnica...

A zarząd spółdzielni mimo wszystko bym stosownie opier***ił na żywo. Takiego wałkoństwa, lenistwa i świętego oburzenia w stylu "obożeczegopanodemniechce" nawet w Urzędach Skarbowych nie doświadczyłem.
sniffer

Re: Potrzebna porada

Postprzez Lubon1 » 14 października 2012, 18:49

Moim zdaniem sytuacja jest prosta.
Na przykładzie mojego aktu notarialnego widzę, że piwnica jako pomieszczenie przynależne jest w nim wpisana.
Tak więc jeżeli w Twoim akcie notarialnym jest zapisane pomieszczenie przynależne ( podana jest jego powierzchnia ) w prosty sposób można dojść do tego które. ... jeżeli zapisane nie jest i nie figuruje ten fakt w KW to najprawdopodbniej nigdy też piwnicy nie miało i zwyczajnie sprzedawca wprowadził Ciebie w błąd.
To, że w bloku znajdują się piwnice lub pomieszczenia gospodarcze wcale nie oznacza, że poprzedni właściciel nabył do niego prawo ( mógł nie wykupić, mógł też w międzyczasie odsprzedać np. sąsiadowi ).
Moim zdaniem kluczowy jest w tym wypadku akt notarialny.
Lubon1

Powrót do Osiedle Lubonianka