Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zobacz wątek - Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przetargó

Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przetargó

Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przetargó

Postprzez Kostek » 31 maja 2012, 15:00

Głos Wielkopolski napisał(a):Stanisław N., były już wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej w Luboniu, został oskarżony o ustawianie przetargów. Za faworyzowanie określonych firm miał zarobić co najmniej 134 tys. zł. Spółdzielnia w zeszłym roku rozwiązała umowę o pracę z N. Powodem były właśnie jego konflikt z prawem.
Stanisław N. nie przyznaje się do winy. Podczas przesłuchania odmówił składania wyjaśnień. Po odejściu ze spółdzielni jest na emeryturze. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Postępowanie przeciwko niemu prowadził Wydział V Śledczy poznańskiej Prokuratury Okręgowej. Śledczy zarzucili Stanisławowi N. popełnienie przestępstw między lutym 2007 r. a majem 2009 r. Był wówczas wiceprezesem spółdzielni i jednocześnie szefem komisji przetargowej.

Zdaniem śledczych tak ustawiał przetargi, by zlecenia dostawała firma budowlana ze Śremu, bądź inne wskazane przez nią podmioty.

Tylko promowane spółki miały być zapraszane do składania ofert.

- Z naszych ustaleń wynika, że przyjął za to co najmniej 134 tys. zł. Te pieniądze oficjalnie były wynagrodzeniem za jego nadzór, który rzekomo miał sprawować nad innymi inwestycjami firmy ze Śremu. W rzeczywistości tego nadzoru nie było, faktury dotyczyły fikcyjnych zdarzeń - mówi Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Stanisław N. od zeszłego roku nie pracuje w spółdzielni w Luboniu.

- Decyzję o rozstaniu z nim podjęła Rada Nadzorcza. Zaważyła właśnie ta sprawa karna - potwierdza Alicja Wachowiak, prezes spółdzielni w Luboniu. Pani prezes również była przesłuchiwana w śledztwie. Pytano ją o współpracę spółdzielni z firmą ze Śremu. Prezes zaznacza jednak, że nikt inny ze spółdzielni nie jest zamieszany w tę sprawę.

Spółka ze Śremu, która miała opłacać byłego wiceprezesa, obecnie jest w stanie upadłości. Prokuratorzy wyłączyli do odrębnego śledztwa wątki dotyczące rzekomego fałszowania przez nią dokumentów, wystawiania fikcyjnych faktur i wypłacania pieniędzy dla byłego wiceprezesa spółdzielni z Lubonia.
Źródło: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/586743,lubon-byly-wiceprezes-spoldzielni-oskarzony-o-ustawianie,id,t.html
Kostek
 

Re: Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przet

Postprzez kita01 » 3 czerwca 2012, 21:10

Kostek fajnie ,że ktoś w ogóle ten temat ruszył na forum bo niestety nasi moderaatorzy to tylko potrafią pisać albo o kronice policyjnej-jak się coś stanie lub o interwencjach Straży Miejskiej lub o spraweach sportu,który jednak nie wielu interesuje.Sądzę ,że e-luboń powinno zająć się wieloma innymi sprawami no ale jeżeli w jego składzie są osoby stronnicze to jak można napisać artykół o Spółdzielni Mieszkaniowej w Luboniu.Pan N.powinien dawno iść siedzieć wraz z innymi pracownikami SM choćby za budowę budynków przy ul.Źródlanej.Ludzie ,którzy tam kupili mieszkania klną cały zarząd SM wraz z działem inwestycji SM.Dlaczego o tym się nie pisze??? Rada Nadzorcza była niejednokrotnie informowana o jego "wajchach" i co nic!!!!! No Izabel pokażcie co potraficie jest to także sprawa dość sporej grupy forumowiczów nie tylko z NCL ale też Lubonianki.
kita01
 
Posty: 21
Dołączył(a): 1 czerwca 2010, 07:30

Re: Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przet

Postprzez izabell » 3 czerwca 2012, 21:15

Postaram się coś dowiedzieć, ale nie wiem czy będą chętni do rozmowy. Pewnie tylko prokuratura i powie to samo co podał Głos Wielkopolski.
Avatar użytkownika
izabell
Pomógł forum
 
Posty: 6785
Dołączył(a): 12 stycznia 2006, 22:28
Lokalizacja: Luboń

Re: Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przet

Postprzez pawlok » 4 czerwca 2012, 09:10

kita01 napisał(a):choćby za budowę budynków przy ul.Źródlanej.Ludzie ,którzy tam kupili mieszkania klną cały zarząd SM wraz z działem inwestycji


A konkretnie w czym rzecz ?
O partactwie developerskim wiemy sporo, a o dokonaniach spółdzielni niezbyt..

Pawlok
pawlok
 
Posty: 7676
Dołączył(a): 12 kwietnia 2006, 20:00
Lokalizacja: juz tylko częściowo Żabikowo

Re: Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przet

Postprzez Mieszko966 » 15 czerwca 2012, 07:05

Walne zgromadzenie Lubonianki już niedługo 20 czerwca:

http://www.smlubon.pl/wzcz.html

jakaś relacja bedzie?
Mieszko966
 
Posty: 105
Dołączył(a): 11 listopada 2010, 14:05

Re: Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przet

Postprzez izabell » 15 czerwca 2012, 07:52

Wejść na takie spotkanie nie jest latwo, gdyz trzeba trzeba być członkiem spóldzielni lub musi być osoba wprowadzająca. Prasa wcale nie ma swobodnego wejścia.
Avatar użytkownika
izabell
Pomógł forum
 
Posty: 6785
Dołączył(a): 12 stycznia 2006, 22:28
Lokalizacja: Luboń

Luboń: Najpierw korupcja w społdzielni, teraz usterki w blok

Postprzez Kostek » 26 czerwca 2012, 11:27

Głos Wielkopolski napisał(a):Firma Mar-Bis, która postawiła kilka bloków dla spółdzielni w Luboniu, miała zdobyć zlecenie dzięki kupieniu przychylności byłego już wiceprezesa spółdzielni. Teraz mieszkańcy bloków przy ul. Źródlanej skarżą się na liczne usterki w blokach, które według prokuratury wybudowano w efekcie nieuczciwego przetargu.

Poznańska prokuratura skończyła śledztwo przeciwko Stanisławowi N., byłemu wiceprezesowi spółdzielni w Luboniu. Oskarżyła go o wzięcie co najmniej 134 tys. zł łapówki od firmy w zamian za jej faworyzowanie.

Stanisław N. nie przyznaje się do winy. Spółdzielnia rozwiązała z nim umowę o pracę wskutek zarzutów prokuratury pod jego adresem.

O sprawie byłego wiceprezesa pisaliśmy już miesiąc temu. Po tamtym tekście zgłosili się do nas mieszkańcy bloków, które budował Mar-Bis. Mówią, że inwestycja była źle prowadzona.

- W 2010 roku, po dużych ulewach, zalało nam piwnice. Spółdzielnia zleciła ekspertyzę, która wykazała, że system odprowadzania wody jest zasypany gruzem i piachem. Stwierdzono też nieszczelności w izolacji ścian piwnic. Woda dostawała się między styropian a mur. Spółdzielnia na własny koszt zrobiła naprawę. Niestety, mój blok poprawiono tylko z jednej strony, z pozostałych trzech już nie. W drugim bloku poprawiono więcej ścian. Efekt tych napraw był taki, że po ich zakończeniu woda po raz kolejny weszła do naszych piwnic. Wiem, że spółdzielnia próbowała obarczyć Mar-Bis kosztami naprawy, ale pieniędzy nie odzyskała, bo spółka jest w upadłości - mówi Roman Paszak, mieszkaniec i członek zarządu jednej ze wspólnot mieszkaniowych.

Inny mieszkaniec poskarżył się z kolei, że na ścianach jego mieszkania pojawiła się wilgoć.

- Spółdzielnia przemalowywała mi ścianę, ale przyczyny pojawienia się wilgoci nadal nie usunięto. Spółdzielnia dopiero teraz ma szukać przyczyn przecieków - mówi, prosząc o zachowanie anonimowości.

Władze SM Luboń nie odniosły się do zastrzeżeń mieszkańców. Gdy dzwoniliśmy do spółdzielni, słyszeliśmy od pracowników sekretariatu, że prezes Alicja Wachowiak jest zajęta albo jej nie ma w pokoju. Zostawiliśmy swój numer telefonu, ale nie oddzwoniła. Z kolei Gabriela Szyler, członek zarządu, stwierdziła, że nie zna sprawy.

Sprawy usterek nie skomentował także Stanisław P., obecny prezes firmy, która budowała bloki. Gdy się do niego dodzwoniliśmy, stwierdził, że jest na budowie i nie może rozmawiać. Potem już nie odbierał telefonu.

Jak ustaliliśmy, to właśnie on zawiadomił prokuraturę, w jaki sposób Mar-Bis, zanim on został jego prezesem, miał dostać zlecenie od spółdzielni. Stanisław P. doniósł także o innych wątkach dotyczących jego poprzedników w firmie.

- Badaliśmy różne aspekty, ale kwestii rzekomych usterek w blokach w Luboniu nie weryfikowaliśmy. Nie trafiło do nas żadne zawiadomienie mówiące o niedoróbkach - mówi Magdalena Mazur-Prus, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Mar-Bis w przeszłości miał adres w Śremie, obecnie natomiast w Poznaniu. Jest w złej sytuacji finansowej. Formalnie jednak nie upadł, bo postępowanie upadłościowe zostało umorzone. Ale tylko dlatego, że firma nie miała majątku na jego przeprowadzenie.
Źródło: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/604809,lubon-najpierw-korupcja-w-spoldzielni-teraz-usterki-w,1,id,t,sa.html
Kostek
 

Re: Były wiceprezes spółdzielni oskarżony o ustawianie przet

Postprzez Mieszko966 » 27 czerwca 2012, 06:00

izabell napisał(a):Wejść na takie spotkanie nie jest latwo, gdyz trzeba trzeba być członkiem spóldzielni lub musi być osoba wprowadzająca. Prasa wcale nie ma swobodnego wejścia.

Wpuścili czy nie wpuścili? Możemy się spodziewać jakichś informacji?
Mieszko966
 
Posty: 105
Dołączył(a): 11 listopada 2010, 14:05


Powrót do Osiedle Lubonianka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu
 • Dam pracę
  Opiekunka