Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Lubonianka

Lubonianka

Postprzez januszdagon » 1 czerwca 2009, 20:22

Tak sobie czasem czytam ten Dział dotyczący Nowego Centrum Lubonia ( które tak na marginesie prawdopodobnie nigdy za naszego życia faktycznie nie powstanie ) i zastanawiam się, czy os. Lubonianka to kraina przeszczęśliwych ludzi, którzy nie mają problemów, gdyż niewiele pisze się na tym forum na jego temat. Więc zakładam nowy wątek, żeby przełamać monopol ,,Obserwacji W 25” ( swoją drogą pozdrawiam Was wszystkich serdecznie ), kto chce wyrzucić swoje żale lub pochwalić ,,uroki” tego osiedla niech to uczyni.
januszdagon

Re: Lubonianka

Postprzez pawlok » 1 czerwca 2009, 21:12

januszdagon napisał(a): i zastanawiam się, czy os. Lubonianka to kraina przeszczęśliwych ludzi, którzy nie mają problemów, gdyż niewiele pisze się na tym forum na jego temat..

"Lubonianka" pewnie jest tak stara jak Ja :-)
Myślę że nadal mówiąc "Lubonianka" mamy na myśli formalnie nadal dwa osiedla "Luboniankę" i "os Tadeusza Kościuszki" ?
Atuty Lubonianki jak dla mnie to brak płotów - jako "obcy sąsiad" mogę spokojnie sobie skrócić przez nie drogę, iść do piekarni , sklepów na Sikorskiego itp itd.
Atutem jest też zieleń która w Luboniance jest.
Minusy które narastają w ostatnich latach to deurbanizacja przestrzenni publicznej- zaczęło się niewinnie od zabudowy placu gdzie kiedyś odbywały się dni Lubonia, potem kolejne zielone bloki przy autostradzie, dziś kolejne żółte...spółdzielnia niestety działa niczym developer zapominając o miejscach rekreacji i odpoczynku czego dowodem chociażby stan kortu tenisowego :-(
Zagęszczanie na pewno pozytywnie nie wpłynęło i nie wpłynie na jakość mieszkania na tym osiedlu.Tak samo jak i oddziaływanie autostrady.
Pewnie z parkowaniem aut też coraz gorzej?
Tak samo powiedzmy szczerze mieszkania w starej części przy ulicy Żabikowskiej to malutkie klitki obrazujące siermieżny PRL.
Ale chyba to co najważniejsze to ludzie - mieszkańcy Lubonianki. Paru "was" z nam osobiście i naprawdę jesteście normalni w sferze mentalnej, bo wiecie że nie mieszkacie w "dzielnicy komfortowej" bo wybraliście to miejsce zamieszkania z różnych względów ale nie omamieni folderem developera. Co prawda coraz więcej z moich luboniankowych znajomych się wyprowadza ale to już zupełnie inna sprawa....Potraficie przystosować się do lubońskiej rzeczywistości nie oczekując wszystkiego od razu, nie bronicie swoim dzieciom bawić sie na wspólnych placach czy dzikim boisku przy biedronce...
Nie jest to osiedle idealne, ale jest to miejsce gdzie mieszkają normalni ludzie.

pozdrawiam
Pawlok
pawlok

Postprzez josephina » 2 czerwca 2009, 09:11

Mieszkałam w samym chyba sercu Lubonianki ponad trzy lata, na Osiedlowej, tam gdzie Piekarnia Tosmak.
Wspominam ten czas bardzo fajnie: przede wszystkim w Luboniance jeste ZIELONO i słychać ptaki :) no i kaczuchy codziennie rano dreptały po trawnikach. Fajnie sa utrzymane ścieżki osiedlowe (spacerowałam z dzieckiem w wózku więc miało to dla mnie duze znaczenie). Place zabaw przyzwoite, ale jednak przech chodzące swobodnie psy - nie są czyste... kilka fajnych sprzętów do zabaw dla dziecki, ale większości przydało by się malowanie i naprawa (np. wymiana opon w huśtawkach). Bezpiecznie jest i spokojnie. Fajne jest też to ze wszędzie jest blisko: sklepy, szkoła, kościół, komunikacja miejska, banki, poczta. Autostrada nie była uciazliwa. Dużo młodych ludzi, dzieci.

Sąsiedzi - jak wszędzie. Mniej lub bardziej zauważalni, z wieloma znajomosci przerodziły się w przyjaźnie. Teraz już nie pamiętam wszystkiego, ale ogólnie było fajnie. Tylko jeden ludzik lubił głooośną muzę i letnie dni były utrapieniem... :/

Problemy ?
-mało miejsc parkingowych
-przedszkole - na taką liczbę okolicznych dzieci: albo rozbudować, albo utworzyć nowe.
-wciskając nowe bloki między stare bloki zabrano i jednym i drugim sporo światła.

Ogólnie bardzo dobrze mi się tam mieszkało i gdyby nie to ze mieszkanie było spółdzielcze lokatorskie i do tego po urodzeniu dziecka zrobiło się za małe - nadal bym tam mieszkała.
Polecam jeżeli tylko ktoś ma chęci i okazję zamieszkać w Luboniance !

PS. do tego co nie dzieli mieszkańców na "nowych" i "starych", choć raczej chyba należało by powiedzieć na "normalnych" i "idiotów"
pawlok napisał(a): Ale chyba to co najważniejsze to ludzie - mieszkańcy Lubonianki. Paru "was" z nam osobiście i naprawdę jesteście normalni w sferze mentalnej, bo wiecie że nie mieszkacie w "dzielnicy komfortowej" bo wybraliście to miejsce zamieszkania z różnych względów ale nie omamieni folderem developera. Co prawda coraz więcej z moich luboniankowych znajomych się wyprowadza ale to już zupełnie inna sprawa....Potraficie przystosować się do lubońskiej rzeczywistości nie oczekując wszystkiego od razu, nie bronicie swoim dzieciom bawić sie na wspólnych placach czy dzikim boisku przy biedronce...
Nie jest to osiedle idealne, ale jest to miejsce gdzie mieszkają normalni ludziePawlok

Jakby na to nie patrzeć, porównujesz Luboniankę do NCL. Czyli my z NCL :
*jesteśmy nienormalni w sferze mentalnej
*uważamy (zapewne błęnie wg Ciebie) ze mieszkamy w "dzielnicy komfortowej"
*omamili nas developerzy
*nie potrafimy przystosować się do lubońskiej rzeczywistości
*oczekujemy wszystkiego od razu
*bronimy swoim dzieciom bawić się na wspólnych placach zabaw
*jesteśmy nienormalni

Qrcze... zobacz. Jakbym nadal mieszkała w Luboniance była bym "normalna", a jak mieszkam w NCL to już nie jestem... :twisted:

Proponuję byś w końcu zastanowił się nad sobą i wciskał się wszędzie z tym "żałosnym NCL", w każdym miejscu tego forum. Bo to Ty prowokujesz - to ze ja zareagowałam, to tylko dlatego, że nie pozwolę sobie na takie traktowanie. Masz święte prawo mieć swoje zdanie o nas, ale nie masz prawa deprecjonować nas w oczach innych.. jak chcesz to wyślij do wszystki prv w tym temacie i w nich wylewaj swój jad !
… niebo spada nam na głowę nie po to by się nami bawić, ale by się nami zachwycać patrząc, jak się podnosimy …
josephina

Postprzez Maxx » 2 czerwca 2009, 10:43

josephina napisał(a):

pawlok napisał(a):
Nie jest to osiedle idealne, ale jest to miejsce gdzie mieszkają normalni ludziePawlok

Jakby na to nie patrzeć, porównujesz Luboniankę do NCL. Czyli my z NCL :
*jesteśmy nienormalni w sferze mentalnej
*uważamy (zapewne błęnie wg Ciebie) ze mieszkamy w "dzielnicy komfortowej"
*omamili nas developerzy
*nie potrafimy przystosować się do lubońskiej rzeczywistości
*oczekujemy wszystkiego od razu
*bronimy swoim dzieciom bawić się na wspólnych placach zabaw
*jesteśmy nienormalni

Qrcze... zobacz. Jakbym nadal mieszkała w Luboniance była bym "normalna", a jak mieszkam w NCL to już nie jestem... :twisted:

Proponuję byś w końcu zastanowił się nad sobą i wciskał się wszędzie z tym "żałosnym NCL", w każdym miejscu tego forum. Bo to Ty prowokujesz - to ze ja zareagowałam, to tylko dlatego, że nie pozwolę sobie na takie traktowanie. Masz święte prawo mieć swoje zdanie o nas, ale nie masz prawa deprecjonować nas w oczach innych.. jak chcesz to wyślij do wszystki prv w tym temacie i w nich wylewaj swój jad !

Ja słowa pawloka odebrałem nieco inaczej. Otóż pawlok pisząc z takim rozmarzeniem "normalni ludzie na Luboniance" chciałby tam zamieszkać i się takim stać.
Maxx

Postprzez bombadilla » 2 czerwca 2009, 12:05

josephina napisał(a):Fajnie sa utrzymane ścieżki osiedlowe (spacerowałam z dzieckiem w wózku więc miało to dla mnie duze znaczenie). Place zabaw przyzwoite,

Zanim tak się stało, to minęło kilkanaście lat od zbudowania osiedla. A co do ludzi tam mieszkających, to w tamtych latach nie było internetu i sprawy sąsiedzkie rozwiązywało się zwyczajnie, po sąsiedzku, a nie sypaniem gromów i żali na sąsiada w sieci, który i tak prawdopodobnie tych postów nie czyta. Zresztą każda nowa społeczność prędzej, czy później "dotrze się" do siebie.
[url]http://www.jrm.art.pl/[/url]
bombadilla

Postprzez kalinka » 2 czerwca 2009, 13:52

Jak na każdym osiedlu znajdą się tu bardziej i mniej "normalni" ludzie, zarówno malkontenci jak i szczęśliwi :)
Mieszkam na tym osiedlu i póki co nie jest źle, a powstające problemy Spółdzielnia rozwiązuje dość szybko (opłotowanie placów zabaw, naprawa sprzętów, stawianie nowych ubikacji dla psów...).

Witam wszystkich sąsiadów na tym forum :D
kalinka

Postprzez pawlok » 2 czerwca 2009, 21:16

Josephino i Maxxie naprawdę nie rozumiem czemu nad interpretujecie moje słowa i mieszacie do Lubonianki NCL? Zresztą skoro to wam na myśl przychodzi to macie wątki o NCL...
Tak dla uzupełnienia obrazu Lubonianki moimi oczami to jeszcze należałoby spojrzeć na architekturę i urbanistykę osiedla.
Mamy wiec stare bloki przy Osiedlowej/Żabikowskiej z małymi mieszkaniami, potem typowe klocki przy Sikorskiego urozmaicone zabudową powstałą ok 89 roku na Kościuszki - chyba najbrzydszym blokiem - molochem jest ten ciągnący się wzdłuż Kościuszki do Sikorskiego do "Metra" tak naprawdę skladajacy sie z dwóch bloków.
Co ważne o ile dobrze wiem żaden z bloków "Lubonianki" nie jest konstrukcją typowo wielko - płytową - stąd te bloki nie przypominają np poznańskich na piątkowie.
No i współczesne dogęszczanie gdzie perełka dla mnie jest blok z piekarnią w którym jak wynika mieszkała josephine - takie szczegóły jak np zaokrąglone balkony naprawdę odmieniają postrzeganie całego budynku, kolejne aktualne dogęszczanie to kolejne kostki - choć tu trzeba przyznać że developer zbudowałby w tym miejscu budynki o wiele bardziej zagęszczone.
Urbanistyka - niestety tu Lubonianka nie jest osiedlem dobrze rozwiązanym, w starej części nie przewidziano rozwoju motoryzacji, nową nadmiernie zagęszczono. Choć i tu są perełki typu pas zieleni pomiędzy ruchliwą ulicą Kościuszki a owym długim blokiem. Spółdzielnia niestety za zgodą miasta buduję kolejne budynki zapominając o terenach rekreacyjnych...

bombadilla napisał(a):Zanim tak się stało, to minęło kilkanaście lat od zbudowania osiedla.

W kontekście dróg o ile pamiętam nigdy nie było mega źle - budowali bloki na Sikorskiego nie było tam polnej drogi tylko utwardzona płytami co przy ówczesnym nasyceniu motoryzacyjnym wystarczało, chodnik na Kościuszki po stronie południowej był zawsze, po stronie północnej powstał po wybudowaniu bloków przy Kościuszki...

pozdrawiam
Pawlok
pawlok

Postprzez bombadilla » 2 czerwca 2009, 21:36

pawlok napisał(a):W kontekście dróg o ile pamiętam nigdy nie było mega źle
Ja jeszcze o czasach "przedsikorskich", kiedy powstawały bloki 60 do bodajże 48 przy Żabikowskiej. Tyle, że płyty prawie od razu położono, ale miejsca parkingowe dla mydelniczek i skarpet były już w najprawdziwszej glinie. Pamiętam, że zieleń pomiędzy blokami rodziła się w wielkich bólach (podłoże, a raczej jego brak), po każdej kampanii ziemniaczanej ziemia odzyskiwana z płukania pyrów była megatonami zwożona do nas, a i marne kępki trawy zaczęły wyrastać po ładnych paru latach od rozpoczęcia rekultywacji.
Tak a propos. Pawlok na wschodniej części naszego forum nawet nie musisz nic pisać - tam już jest wojna domowa.
bombadilla

Postprzez pawlok » 2 czerwca 2009, 21:57

bombadilla napisał(a): Ja jeszcze o czasach "przedsikorskich", kiedy powstawały bloki 60 do bodajże 48 przy Żabikowskiej. Tyle, że płyty prawie od razu położono, ale miejsca parkingowe dla mydelniczek i skarpet były już w najprawdziwszej glinie.

No tych czasów to już moja pamięć nie obejmuje - wogóle w którym roku zaczęli budować pierwsze bloki koniec lat 60?
No ale jak widać kiedyś potrafiono zachować jakąś logiczną kolejność najpierw droga potem parking.

Pawlok
pawlok

Postprzez bombadilla » 3 czerwca 2009, 06:11

W 62 lub 64 roku, bloki od A do H. Myśmy się tu wprowadzili w 1971 do bloku B (mieszkanie rotacyjne na poddaszu, zaadoptowanym z suszarni. Jeszcze w kuchni była "Angielka"). W miejscu, gdzie teraz jest przy Źródlanej skład budowlany Pajo znajdowały się blaszane garaże, a za nimi w sezonie grzewczym wysypisko szlaki z kotłowni osiedlowej, umiejscowionej w bloku C, gdzie wytapialiśmy z ołowiu obciążenia do kapselków, potrzebnych nam do rozgrywania "wyścigu pokoju" - rysowało się na chodniku kawałkiem cegły trasę z wieloma zakrętami, etapami i pętlą mety i pstrykało się w te kapselki. Obciążenie było potrzebne do wybijania kapselka przeciwnika poza trasę. W miejscu, gdzie ma powstać nowy kościół był piękny park ze stawem, w którym pływały śliczne traszki grzebieniaste. Z cegielni do dzisiejszego Parku Papieskiego i nad staw Edy kursowała kolejka po glinę. Wskakiwaliśmy na wagoniki samowyładowcze, ku złości maszynisty. Kąpać chodziliśmy się do Strumienia Junikowskiego na tzw "trzy murki", w tym miejscu teraz jest autostrada. Pomysłów na spędzanie wolnego czasu było mnóstwo, od niektórych dzisiaj się włos by na głowie rodzicom jeżył lub posiwiał, ale jakoś bez większych urazów przeżyliśmy. :D
bombadilla

Postprzez paarabola » 3 czerwca 2009, 09:08

bombadilla napisał(a):ku złości maszynisty

Przez kilka lat tym maszynistą był mój dziadek a mieszkał w pierwszym baraku za tą cegielnią.

pozdrawiam Robert

paarabola

Postprzez bombadilla » 3 czerwca 2009, 11:40

:oops:
bombadilla

Postprzez pawlok » 3 czerwca 2009, 19:51

bombadilla napisał(a):W 62 lub 64 roku, bloki od A do H.

Wspaniały rys historyczny!
U w takim razie "Lubonianka" jest starsza ode mnie :-)
I chyba mini metraż w pierwszych blokach wynika z gomułkowskiego liczenia powierzchni izb .

Pawlok
pawlok

Postprzez toooomelo » 3 czerwca 2009, 20:49

Ja z tematem trochę trudniejszym: miejsca parkingowe w Luboniance.
Nie brakuje Wam miejsc na auta? Zwłaszcza na ul.Osiedlowej.
Zdecydowanie takowych brakuje, a samochodu nie ma już gdzie postawić :evil:
Czy SM ma jakiś pomysł na rozwiązanie tego, coraz bardziej pogłębiającego się problemu ?
Patrz w lusterka - motocykliści są wszędzie!
toooomelo

Postprzez januszdagon » 3 czerwca 2009, 21:45

Jeżeli chodzi o część osiedla przy Żabikowskiej, Osiedlowej to jest to duży problem. Zdarzyło mi się zastać mój samochód obstawiony innymi autami w taki sposób, że nie mogłem rano wyjechać do pracy i musiałem skorzystać przymusowo z usług Translubu i MPK. Jednak zostawiłem właścicielowi takiego auta kartkę za wycieraczką z ,,przesłaniem" na przyszłość, co poskutkowało.

Spółdzielnia zauważa tą sprawę.

http://www.smlubon.pl/propozycja.html
januszdagon

Następna strona

Powrót do Osiedle Lubonianka