Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zobacz wątek - Wielkopolscy i lubońscy Sokolacy - zaproszenie

Wielkopolscy i lubońscy Sokolacy - zaproszenie

To co warto zobaczyć

Wielkopolscy i lubońscy Sokolacy - zaproszenie

Postprzez syrenka » 19 lutego 2009, 12:16

Wielkopolscy i lubońscy Sokolacy


Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na czternasty Wieczór Historyczny w piątek 20 lutego 2009 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2.

W pierwszej części wieczoru odbędzie się w holu spotkanie na wystawie historycznej „Historia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół na obszarze dzisiejszego Lubonia. Cz.II". Jest ona kontynuacją ekspozycji prezentowanej w Urzędzie Miasta pod koniec 2007 roku. Tym razem jednak szczególna uwaga została zwrócona na rolę „Sokoła" w kształceniu kadr wykorzystanych później w Armii Wielkopolskiej podczas Powstania Wielkopolskiego. Warto nadmienić, że członkiem tej polskiej paramilitarnej organizacji był między innymi Franciszek Ratajczak, jedna z pierwszych ofiar w trakcie walk.

Gościem drugiej części spotkania będzie prof. dr hab. Janusz Karwat, który wygłosi w sali sesyjnej prelekcję „Sokół wielkopolski w dążeniu do niepodległości". Ogromną rolę w przygotowaniu przyszłych żołnierzy Armii Wielkopolskiej odegrało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół". Przed wybuchem pierwszej wojny światowej organizacja zrzeszała przede wszystkim rzemieślników i kupców. Był dla nich szkołą patriotycznego wychowania. Grupowe ćwiczenia fizyczne, musztra pododdziałem i wspólny mundur były namiastką „polskiego wojska". Tak też „Sokół" przez władze pruskie był postrzegany. W listopadzie i grudniu 1918 roku gniazda sokole stały się zalążkiem organizacyjnym dla oddziałów Straży Ludowej i ochotniczych formacji powstańczych.

Janusz Karwat, mieszkający od dziesięciu lat w Luboniu, jest historykiem zatrudnionym w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu jako prodziekan Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych, prowadzi także wykłady w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM. Kierunki działalności naukowej i dydaktycznej to zagadnienia współczesnego bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, dzieje Poznania i Wielkopolski, myśl niepodległościowa XIX i XX wieku. Jest autorem sześciu monografii, współautorem pięciu dzieł zbiorowych oraz 104 studiów, artykułów i recenzji naukowych, w tym między innymi: Od idei do czynu. Myśl i organizacje niepodległościowe w Poznańskiem w latach 1887-1919 (2002), Wspomnienia z Powstania Wielkopolskiego (2007), Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Wybrane aspekty z perspektywy 90 lat (2008). Jest także członkiem poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Komisji Historycznej Wydziału II Nauk Społecznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Zainteresowania to krajoznawstwo i sport.

Wsparcia przy organizacji imprezy udzielił Urząd Miasta Luboń. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak
Wiceprezes TMML, powadzi w nim Sekcję Historyczną
Załączniki
Wieczór 14 - zaproszenie.jpg
Awers patriotycznej pocztówki z około 1917 roku pochodzącej ze zbiorów © Przemysława Maćkowiaka. Została ona wysłana pocztą polową z majątku Żabikowo, co ciekawe, do żołnierza Johanna Piehowiaka służącego w armii niemieckiej.
syrenka
 
Posty: 5632
Dołączył(a): 13 stycznia 2006, 01:13
Lokalizacja: Luboń

Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Znaleziono klucze od samochodu
 • Inne
  Zgubiłam złoty kolczyk
 • Dam pracę
  Оператор продукції
 • Dam pracę
  Operator wózka widłowego