Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zobacz wątek - "Cyganeria" w Starej Gazowni

"Cyganeria" w Starej Gazowni

Wszystko co ma związek z szeroko pojętą kulturą i Luboniem.

"Cyganeria" w Starej Gazowni

Postprzez syrenka » 30 czerwca 2010, 17:10

"Cyganeria" Pucciniego jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i pięknych oper w historii muzyki.
Teatr Wielki w Poznaniu wystawia właśnie w scenerii Starej Gazowni (ul. Grobla) kolejną interpretację "Cyganerii", opatrzonej etykietą "megaprodukcji".
Miałam okazję ów megaprodukcję obejrzeć i... polecam bez czystego sumienia :)

Widowisko rzeczywiście przewidziane na wielką skalę - tak wielką, że przeciętny widz nie ogarnia całości. Pomyślane świetnie - na ogromnych rusztowaniach scenki rodzajowe z miejskiego zaułka o podejrzanej reputacji. Niestety jest tego tyle, że nie wiadomo na czym się skupić - na wątku głównym, czy na szukaniu niuansów w grze statystów. Wystarczyła by jedna trzecia tego wszystkiego - i tak byłoby dobrze.
Po drugie - prymitywizacja do bólu. "La boheme" to ma być cyganeria - szalona, artystyczna, czasem dwuznaczna. A tu mamy pijaków, dziwki, gejów, lateksowe ubranka, meneli i rzyganie do wiadra (na szczęście nie dosłownie). I ta prymitywność zabiła cały urok przedstawienia. W dodatku w drugiej części pojawiają się gadżety - aktorzy przebrani w papierosy, butelkę, jajo wielkanocne(?) - kompletnie nie wiem, co autor (reżyser: Agata Duda-Gracz) chciał przez to powiedzieć...
Całe przedstawienie to taki jakby uśmiech w stronę widza=współczesnego konsumenta. Tak jak w "Shreku" bohaterowie cały czas puszczają oko do widza, pojawia się milion aluzji do życia "pozabajkowego", tak tutaj miałam podobne wrażenie - że przyszłam na jakąś współczesną historyjkę menelsko-miłosną, tyle że pretekstem jest tu opera.
Trochę też wrażenie zepsuło mi dość kiepskie oświetlenie. W zamyśle światłem punktowym miały być śledzone najważniejsze wątki, niestety niedopatrzenia były poważne. Z drugiej jednak strony "drugoplanowe" efekty świetlne puszczane na ściany i komin budynku były świetne.

Mimo niedosytu warto na przedstawienie (Przedstawienie. Nie "megaprodukcja") iść, dlatego że:
1) część druga przedstawienia jednak obroniła się przepiękną muzyką.
3) niesamowite głosy solistów Opery, i gości zza granicy (Rodolfo=Arturo Martin, pełen profesjonalizm i niezwykły głos)
2) sceneria jest rzeczywiście niezwykła - nie mówię tutaj wyłącznie o samej scenografii -cały kompleks Gazowni, czego przez długie lata nie miałam świadomości, odnawiany, wciąż rewitalizowany, zadbany jest po prostu PRZEPIĘKNY, a zachód słońca nad miastem dostarcza niezwykłych wrażeń.

(Uprzedzam, że siedzenia nie są zbyt wygodne, a i warto w kocyk oraz coś przeciw komarom się zaopatrzyć)
syrenka

Re: "Cyganeria" w Starej Gazowni

Postprzez syrenka » 16 września 2010, 15:10

Serdecznie zapraszamy

na przedpremierowe spotkanie z realizatorami CANDIDE,
które odbędzie się w Sali im. W. Drabowicza
w niedzielę 19 września o godz.11.00.
Poprowadzi je red. Piotr Nędzyński.

Po spotkaniu miłośnicy opery i baletu będą mogli otrzymać
bezpłatne wejściówki na próbę generalną
24 września o godz.18.00.

Zosia Dowjat
dyr. Fundacji JUTROPERA

Halina Strzesak
prezes OPERA VIVA

Teatr Wielki w Poznaniu, ul. Fredry 9
syrenka

"Dzień świra" w Operze

Postprzez syrenka » 1 lutego 2012, 14:38

Ktoś widział adaptację "Dnia świra" w Teatrze Wielkim? Jak wrażenia?
syrenka

Re: "Dzień świra" w Operze

Postprzez paulszaj » 1 lutego 2012, 16:52

syrenka napisał(a):Ktoś widział adaptację "Dnia świra" w Teatrze Wielkim? Jak wrażenia?

Widziałem całkiem spore grono osób z Lubonia, na otwartej próbie w przeddzień premiery.
Przywiodła ich Pani Prezes Opera Viva, która mieszka w naszym mieście.
Przedstawienie wzbudza spore kontrowersje na wielu forach i skrajne opinie krytyki.
Mnie jako wykonawcy, nie wypada się wypowiadać, ale jeśli zdążysz, to radzę sie dziś wybrać do opery - jakieś bilety powinny jeszcze być dostępne w kasie. Następny spektakl dopiero za miesiąc.
[img]http://img59.imageshack.us/img59/387/6vi7.jpg[/img]
paulszaj

Re: "Cyganeria" w Starej Gazowni

Postprzez syrenka » 1 lutego 2012, 22:50

Pani Prezes bardzo czynnie działa, nie tylko w Luboniu :)
Moja Mama z ówże próby wyszła bardzo zadowolona. Ale nie wszystkie reakcje były tak entuzjastycznie, i w sumie trudno się dziwić. Niektórzy przyszli "na operę". A opera idzie do przodu (chyba).
syrenka

Powrót do Kultura