Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Szkoła Myślenia – pracujemy i uczymy się w twórczy sposób.

Na parterze Gimnazjum nr 1 podczas w ramach Szkolnego Festiwalu Nauki w naszej szkole została otwarta wystawa pt. „Zniewolony Poznań 1939-1945”, która będzie wisiała w naszej szkole kilka dni.  Wystawa prezentuje obozy faszystowskie na terenie Lubonia i całej Wielkopolski , miejsca w których tracili życie mieszkańcy całej okupowanej Europy. Eksponaty na tę wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Martyrologicznego w Luboniu-Żabikowie. Uczniowie  mieli okazję zobaczyć unikalne zdjęcia pokazujące więzionych i ich oprawców.
Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali prezentacje multimedialne na temat:  „Ambasadorowie przeszłości. Obóz karno-śledczy w Żabikowie-Luboniu”., z których najciekawsze przedstawili swoim kolegom. Pokazano także , przygotowany przy współpracy pracowników muzeum, film pt. „Autostrady Rzeszy” opowiadający o genezie i historii budowy sieci autostrad III Rzeszy od lat trzydziestych XX wieku.  Film ten nawiązuje min. do budowy odcinka autostrady A2 przy którym utworzono obóz karno-śledczy w Żabikowie, którego to uczniowie klas Id i II b Gimnazjum nr 1 są ambasadorami wśród kolegów w naszej szkole.
Uczniowie podczas trwania projektu zbierali informacje o miejscach kaźni w Wielkopolsce podczas II wojny światowej, dbali o porządek na cmentarzu przy obozie karno-śledczym w Żabikowie, za pomocą najnowszych technik komputerowych przybliżyli historię obozu.  Byli oni prawdziwymi ambasadorami tego historycznego miejsca w naszej miejscowości . Opiekunkami uczniów były panie Katarzyna Mazurek myśleli Joanna Haglauer-Dydowicz.
 Uczniowie myśleli także twórczo na fizyce pod opieką pani Izabeli Stęplowskiej, gdzie budowali machiny, które miały się jak najszybciej poruszać.
23.05.2009 na SFN uczniowie zaprezentowali swoje machiny. Oceniane były w 3 kategoriach, które po zsumowaniu dawały zwycięzcę. Drużyna nr 1 zaprezentowała biegający TAJ FUN 24H WC - machina wykonana była z kartonu, bardzo oryginalny pomysł.
Drużyna nr 2 pokazała rakietę na stelażu w barwach ulubionego klubu sportowego, rakieta wykonana była z niebieskiej folii, uzyskała najlepszy czas biegu
Drużyna nr3 wykonała machinę także z kartonu wewnątrz którego schował się jeden z uczniów. Podczas biegu na czas w machinie unosiły się skrzydła Drużyna nr 4 wymyśliła machinę, którą nazwała PUSIA. Był to model samochodu na podwoziu z wózka, były dwie rury wydechowe, okna. Machina napędzana była przez dwie dziewczyny. Na odcinku 20 metrów zmierzony został czas poruszających się machin. Pierwsze miejsce zajęła Rakieta LECH. Jednak pod względem wykonania i prezentacji machiny w klasyfikacji ogólnej zwyciężyła PUSIA.
W projekcie matematycznym - Sztuka latania - wzięło udział 35 uczniów z dwóch klas pierwszych. Uczniowie w grupach 2 i 3- osobowych budowali samoloty z papieru i przygotowywali odpowiedź na pytanie – Także na matematyce Dlaczego samoloty latają?
To kształt skrzydeł samolotu zmusza powietrze, by poruszało się szybciej po górnej powierzchni skrzydła, bo zgodnie z prawem Bernoulliego nad skrzydłem panuje mniejsze ciśnienie. Różnica między naciskiem na obie powierzchnie skrzydła daje siłę nośną równoważącą ciężar samolotu. Gdy prędkość rośnie, ciśnienie maleje - to jest odpowiedź. Uczniowie w różny sposób omawiali to zagadnienie. Były prezentacje multimedialne, plakaty, albumy. Pojawiło się planowanie, samodzielne myślenie, rozwiązywanie problemów. Następnie odbył się konkurs - Najlepszy samolot z papieru. Konkurs przeprowadzony został na korytarzu szkolnym (ze względu na duży wiatr na powietrzu). Pierwsze miejsca w trzech kategoriach - najładniejszy model, najdłuższy lot, najdłuższy czas utrzymania się w powietrzu zdobyły ku uciesze zgromadzonych rodziców i uczniów dziewczyny. Chłopcy zajęli miejsce drugie. Po innych prezentacjach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.Składanie papierowych samolotów to jednocześnie sztuka i wiedza – czego gimnazjalistów uczyła Hanna Marcinkowska.
W czasie Szkolnego Festiwalu Nauki prezentowano także rezultaty badań uczniów poświęcone zmianom w programie telewizyjnym po 1989 roku. Opiekunka projektu była Anita Plumińska-Mieloch. Z uwagi na objętość zgromadzonego w czasie badań materiału zdecydowano się jako formę prezentacji przygotować tablicę informacyjną. Umieszczono na niej informacje dotyczące tematu pracy, autorów, opiekuna, zestawienie dwóch przykładowych programów telewizyjnych z lat 80. i 90. oraz fotosy z najpopularniejszych w omawianych dekadach filmów. Na tablicy znalazły się także wnioski z pracy, gdzie krótko opisano przyczyny zmian oraz same zmiany. Tablica stanęła w holu szkoły, przy wyjściu na boisko, gdzie każdy gość festynu mógł zapoznać się ze zgromadzonymi danymi. Najdłużej przy tablicy zatrzymywały się osoby dorosły - rodzice i nauczyciele. Z łezką w oku  przypominali sobie takie seriale jak "Niewolnica Izaura", czy "W labiryncie", które w swoim czasie biły rekordy popularności.

Dyrektor

Anita Plumińska - Mieloch

fot.: 

Gimnazjum nr 1

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął pies rasy Golden Retriever
 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)