Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Niepokojąca statystyka bezrobocia w Luboniu

Podsumowanie całego roku 2009 nie wypadło dobrze. Bezrobocie w naszym mieście rośnie w coraz większym tempie i nie zanosi się na poprawę tej sytuacji. W grudniu liczba mieszkańców Lubonia, którzy byli bez pracy, a zarejestrowali się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, wyniosła 454. Niestety styczeń ma jeszcze gorszy wynik, bo aż 510 osób było bezrobotnymi, a długotrwale bezrobotnymi 75.

Osoby uprawnione do pobierania zasiłku to już spora grupa, licząca w grudniu 149 osób, by w styczniu dojść do 170!

Przez cały miniony rok nasze miasto nie wykorzystało nawet jednego stanowiska przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych, które są finansowane z funduszu pracy.

Kalina Kelma

Źródło: PUP Poznań

 

fot.: 

Kalina Kelma

Odpowiedzi

Oczywiście, że każdy odnotowany wzrost bezrobocia jest niepokojący. Luboń liczy ok. 27 tys mieszkańców więc bezrobocie wynosi zaledwie 1,89%! Pozazdrościć! W moim 18-tysięcznym Małym Miasteczku jest - wg bieżącej informacji Urzędu Pracy za styczeń 2010 - 1172 osoby! to daje 6,51% a w całym 70-tysięcznym powiecie jest 5019 osób co daje już 7,17%. W skali kraju (ok. 12,5%) i tak jest to mało! Wg ekonomii bezrobocie w granicach 2-3% (niektórzy twierdzą, że nawet 5%) jest bezrobociem "kosmetycznym" - więc to osoby, które raczej zmieniają pracę, szukają lepszej, wrócili z zagranicy, itp. A trzeba zaznaczyć, że spora część bezrobotnych, niestety, to ludzie, którzy wcale nie mają zamiaru pracować! Chciałbym zauważyć że "aż" 33% ma zasiłek (u mnie tylko 25%) co by częściowo potwierdzało moje wcześniejsze przypuszczenia. Jednak trzeba sobie zadać pytanie, bo to jest w tym całym główną tragedią: Jakie środki do utrzymania mają Ci, którzy nie mają zasiłku?! Skąd mogą otrzymać pomoc? Ale myślę, że to temat na odrębny artykuł.

Proszę zauważyć, że jednak spora część osób mieszkających w Luboniu nie jest tu zameldowana, w mieście mamy dużą część społeczeństwa w wieku przedprodukcyjnym (co też ma wpływ na wyniki), poza tym wiele osób nie rejestruje się w Urzędzie Pracy ze względu na uciążliwości związane ze wstawiennictwem w PUP w określonych terminach (same urzędniczki nawet odradzają rejestrowanie się, w przypadku kiedy danej osobie nie przysługuje już zasiłek).

Nie wiem w jakim Małym Miasteczku mieszkasz Jotgie2, ale w miejscowościach położonych blisko dużego miasta, jakim jest Poznań, na ogół są małe wskaźniki bezrobocia. Niepokojący w Luboniu jest znaczny wzrost bezrobocia w ostatnim roku: od stycznia 2009 do stycznia 2010 roku  ponad 92% więcej osób jest bez pracy.

[url=http://kalina.kelma.pl][color=#777777]Kalina.Kelma.pl[/color][/url]

Jest Zima, to normalne że jest troche bezrobotnych, ponieważ brak prac okresowych.
Poza tym, tak jak utor wyżej napsiał

[b]Linux[/b] - better world

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Oddam ziemię z wykopu
 • Dam pracę
  Praca na stacji Paliw Lotos , ul. Armii Poznań
 • Sprzedam
  Sprzedam stanowisko postojowe w garażu Wschodnia
 • Dam pracę
  KIEROWCA C+E - Komorniki