Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Młodzi profesjonaliści

Kilka dni temu, w niedzielę 19 grudnia, mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu kolęd, zorganizowanego przez Luboński Ośrodek Kultury. Koncert odbył się dwukrotnie, w dwóch lubońskich kościołach- św. M. Kolbe oraz św. Barbary. Wystąpili młodzi artyści- zespół wokalny „Formoza" pod przewodnictwem Dominiki Barabas oraz orkiestra kameralna l`Evolution pod batutą Kacpra Biruli. Zaprezentowane kolędy są znakomitym połączeniem wielowiekowej tradycji oraz energii, brzmienia i harmonii muzyki popularnej przy jednoczesnej refleksji nad tekstem literackim.


Fragmenty koncertu w kościele św. Barbary można odsłuchać tutaj.

 

Co warto wiedzieć o wykonawcach koncertu?

 

Zespół Formoza powstał 18 października 2010r. w ramach projektu Kolędy Półsymfonicznie. Założycielką i zarazem instruktorem prowadzącym grupę jest 21- letnia Dominika Barabas. Osoby tworzące grupę to dziewczęta w wieku 10 -17 lat (Natalia Borsa, Zuzanna Budzyńska, Zosia Makulska, Ola Makulska, Julia Chęcińska, Katarzyna Kubacka, Olga Chmielewska, Karolina Sobierajewicz, Anna Sajnaj, Kamila Malinowska, Anna Malinowska), wyłonione podczas zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Luboniu przesłuchań; ponad dwugodzinne zajęcia odbywają się cotygodniowo we wtorki i czwartki w Ośrodku Kultury w Luboniu.

 

Grupa l'Evolution to jedna z dwóch formacji założonych w 2009 przez Kacpra Birulę. Głównym celem jest wspólne czerpanie radości wspólnego koncertowania, pasji i tworzenia muzyki. Skład orkiestry tworzą młodzi, zdolni instrumentaliści, którzy przeszli eliminacje i dzięki projektowi mają możliwość rozwoju muzycznego, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów.

 

Przybliżmy choć trochę liderów obu grup.

 

Dominika Barabas jest autorką, kompozytorka, piosenkarką. Ukończyła szkołę muzyczną I i II stopnia w klasie skrzypiec, ale kierowana żywą ciekawością barw różnorakich instrumentów opanowała również grę na gitarze, fortepianie, oraz flecie irlandzkim. Odniosła wiele spektakularnych sukcesów i została laureatką licznych konkursów i festiwali, m.in. I miejsce, nagroda im. Wojciecha Bellona, oraz nagroda dziennikarzy na 44 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Grand Prix 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie, I miejsce na XXXV Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. 

 

Kacper Birula ukończył studia dyrygenckie we wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Jeszcze podczas studiów występował wielokrotnie z polskimi orkiestrami symfonicznymi.
Był półfinalistą IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz reprezentował Polskę na Donatella Flick Competition (2008). Prowadził koncerty finałowe Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci, występował również z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.
Koncertował w Europie i Chinach. Obecnie jest szefem Świdnickiej Orkiestry Kameralnej.

 

Jak przebiegały przygotowania do koncertu?

 

Łukasz Budzyński- ojciec wokalistki z zespołu „Formoza"- wyjaśnia:

„Dziewczyny w sobotę były w Zielonej Górze, gdzie zgarnęły dwie pierwsze nagrody. Fachowcy z dziedziny muzyki doceniają ich pracę. Wróciły o 16:15 i od 17:00 do 20:00 miały pierwszą próbę z orkiestrą. W niedzielę dwa koncerty i tyle. W orkiestrze grali młodzi z całej Polski- naprawdę bardzo dobrzy muzycy. Grali praktycznie z nut a wcześniej widzieli się raz przez 1h na próbie."

 

Kolejne aspekty przygotowań zdradza Dominika Barabas:

„Próby do koncertów "Kolędy Półsymfonicznie" odbywały się 'osobno' aż do 18 grudnia - orkiestra ogrywała się z partyturami , zespół - przygotowywał swoje dźwięki (oczywiście wszystko odgórnie ustalone wcześniej przeze mnie i P.Kacpra Birulę). 18 grudnia, dzień przed koncertem, złożyliśmy materiał w całość. Łączny czas prób to więc ok. 7 godzin - niewiele, ale jak widać WYKONALNE, o ile wszyscy są odpowiednio przygotowani."

 

Warto przytoczyć komentarz instruktorki zespołu „Formoza":

„Prowadzę dzięcięce/młodzieżowe grupy wokalne od ponad 8 lat (odnoszące - nie chwaląc się - spektakularne sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach); wiem, co zrobić, by zabrzmiało dobrze. Poza tym trzeba oddać dziewczynom, że (choć niektóre z nich są jeszcze bardzo młode) razem - łzami, potem i przede wszystkim godzinami śpiewu wypracowały ten efekt, jaki mieliśmy okazję usłyszeć podczas koncertu. Bez prawdziwej pasji i zaangażowania niczego nie da się osiągnąć."

 

Wrażenia słuchaczy.

 

Widząc postawę słuchaczy oraz słysząc ich opinie, można potwierdzić słuszność powyższych komentarzy.

Dziewczyny z zespołu „Formoza" śpiewały bardzo czystymi głosami. Pomimo dość krótkiego okresu w jakim miały okazję ze sobą współpracować (zespół powstał dopiero w październiku), zachowywały się tak, jak na prawdziwy, profesjonalny zespół przystało- jak jeden wielki mechanizm- doskonale współpracujących i uzupełniających się elementów. Godne podziwu było zgranie ich śpiewu z orkiestrą- pomimo tak niewielu prób przedkoncertowych. Słuchacze wyrazili swoje uznanie- owacją na stojąco.

 

Zespół „Formoza"- co dalej?

 

Obecnie zespół przygotowuje się do Finału Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (po szczęśliwym zakończeniu eliminacji w Zielonej Górze- 2 pierwsze nagrody), oraz realizuje program projektu "Kolędy Półsymfonicznie", który wystawiany będzie na scenach Dolnego Śląska w styczniu roku 2011.

 

Życzymy więc naszemu lubońskiemu zespołowi wokalnemu, samych sukcesów- zarówno w najbliższym ogólnopolskim finale, jak i w przyszłej działalności.

 

Gorące podziękowania dla Dominiki Barabas, Kacpra Biruli, Łukasza Budzyńskiego- za podzielenie się informacjami na temat koncertu oraz jego wykonawców.

 

Rafał Wojtyniak

 

 

fot.: 

Rafał Wojtyniak

Odpowiedzi

A co wymienieni moderatorzy - piosenkarka i dyrygent mają wspólnego z Luboniem, że podłapali taką fuchę?
Sam jestem muzykiem i jeszcze nie udało mi się we współpracy z miastem żadnego koncertu w Luboniu urządzić.

[img]http://img59.imageshack.us/img59/387/6vi7.jpg[/img]

Jest nauczycielem WF w gimnazjum nr 2 w Lubonia, sam mam z nim wf, on jest głównym organizatorem biegu ulicznego co roku odbywa się to z jego inicjatywy.

Bartosz Wilczek

Mieszkam w Żabikowie od urodzenia, ale nigdy nie chodziłem tu do szkoły. Nie znam w związku z tym grona pedagogicznego.

[img]http://img59.imageshack.us/img59/387/6vi7.jpg[/img]

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Nastawiacz - kontroler zautomatyzowanej linii montażowej
 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Bezpłatna usługa koloryzacji.
 • Dam pracę
  Przedstawiciel handlowy - Wielkopolskie
 • Inne
  Czasowa opieka nad pieskiem
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znaleziono iPhone