Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Krzyż (nie)zgody

   Na lubońskim wzgórzu, które kiedyś było miejskim wysypiskiem śmieci, poddanym kilka lat temu rekultywacji i nazwanym Parkiem Papieskim pojawił się nowy krzyż. Poprzedni, metalowy krzyż po wycięciu u podstawy został wkomponowany w większy i wmurowany na starym miejscu. Ta nowa inwestycja miejska podzieliła Lubonian na zwolenników i zagorzałych krytyków, a na forum e-lubon wywołała gorącą dyskusję nad sensownością powiększenia krzyża.

Tych z Państwa, którzy jeszcze nie wybrali się do Parku Papieskiego by obejrzeć miejską inwestycję zapraszamy do poniższej galerii zdjęć, których autorem jest p. Rafał Wojtyniak.

Kalina Kelma


fot.: 

Rafał Wojtyniak

Odpowiedzi

Witam ,

Nieukrywam , iż z wielką ciekawością śledziłem ostatnią dyskusję na temat wymiany krzyza na większy. Nieukrywam również , ze jestem przeciwnikiem tego typu praktyk za pieniądze społeczne ! A takteż się stało w tym przypadku - dziś przeczytałem w wieściach lubońskich informację , iż burmistrz finansował wymianę krzyza i również w niedalekim czasie zapłaci za "godne" oświetlenie tego miejsca. Przepraszam , ale jak dla mnie - słabo ! Jako mieszkaniec i podatnik chciałbym zapytać ile kosztował ten pomnik katolickiej pychy miasto Luboń ??? I żeby była jasność pisząc o katolickiej pysze ,nie mam nic przeciwko symbolice krzyża - jednakże to co się wokół niej dzieje i owszem.
Stosując wyłacznie pobieżnie technikę obserwacji nietrudno zauważyć jak w obecnych czasach Krzyż stał się "orężem" w rękach ludzi dążących do władzy , jak i starających się ją utrzymać :( Dla mnie obecny czas postkomunistyczny , gdzie niegdyś wiara i kościół były passe ,stanowi swoistego rodzaju chichot historii ! Ciekawe , do jakiego stopnia ten absurd się będzie rozwijał ... A w zasadzie do jakiego stopnia społeczeńtwo na to pozwoli ???
Myślę , że luboński kościół szopa jest doskonałym przykładem ilustrującym moją tezę ....

Przegięciem jest stawianie tego typu symboli wszędzie i w tak wielkich rozmiarach. Jadąc ostatnio samochodem mój mąż zapytał, co by było symbolem chrześcijaństwa, gdyby Jezusa nie ukrzyżowano, tylko np. powieszono. Ciekawe pytanie. Mielibyśmy dużą szubienicę na wzgórzu papieskim...

"Jadąc ostatnio samochodem mój mąż zapytał, co by było symbolem chrześcijaństwa, gdyby Jezusa nie ukrzyżowano, tylko np. powieszono. Ciekawe pytanie. Mielibyśmy dużą szubienicę na wzgórzu papieskim..."

Tak, pewnie mielibyśmy szubienicę, tylko należy zauważyć, że wtedy prawdopodobnie szubienica byłaby pozytywnym symbolem, natomiast krzyż budziłby duże kontrowersje. Po prostu mała zmiana symboli w przeszłości, mogłaby wpłynąć na zamianę ich znaczenia, postrzegania w teraźniejszości.

 

"... dziś przeczytałem w wieściach lubońskich informację , iż burmistrz finansował wymianę krzyza i również w niedalekim czasie zapłaci za "godne" oświetlenie tego miejsca..."

A podali konkretna kwotę ile to kosztowało ?
Połóżmy pamiętne 10 tysiaków na pomnik w Poznaniu, marnowanie ileś tam kasy na świąteczne światełka i zrobi się sumka za którą można by było coś pożytecznego w biednym Luboniu zrobić.
Noale lepiej potem npisać że budzet lubonia jest ograniczony....
Pawlok

http://www.flickr.com/photos/pawlok/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/tobimadom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jezus to wymyślona postać - szukajcie ksiązki "Jezus Chistoria Wielkiej mistyfikacji".

nie napisali....ale jakie to ma znaczenie ! Wszyscy popierają ten projekt , zatem kwota jest informacją drugorzędową i mało istotną ... Przecież cel uświęca środki :) Luboń ma zatem nową atrakcję turystyczną - w myśl teorii jednego z forumowiczów. Zastanawiam się jednak co jest większą atrakcją dla turysty - owy krzyż czy polna droga wysypana tonami szlaki i diabli wiedzą czego jeszcze , pośrodku osiedla mieszkaniowego zwanego szumnie NOWYM CENTRUM Lubonia ? Ja chyba stawiam na Wschodnią ... Takiego kuriozum nie uświadczysz nigdzie :) :) :)

Dziwna zależność. Agnostycy w okolicach Wielkanocy i Bożego Narodzenia dostają sraczki na rzadko. Przypadek?

Sądząc z dat komentarzy, redakcja ma archiwum usuniętego forum.
Może by je w całości przywrócić, zamiast wyciągać tylko te komenty które redakcji pasują. Da radę:))

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginęła kotka w okolicy ul. Krętej!
 • Dam pracę
  Pani do sprzatnia
 • Inne
  Zaginął kot
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie