Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Flaga na kiju od szczotki

Dzisiaj mamy piąty dzień żałoby narodowej, za 16 dni obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a nazajutrz Święto Konstytucji 3 Maja. Czy mieszkańcy Lubonia wywiesili flagi i czy zrobili to prawidłowo?

Okazuje się, że znajomość zasad wywieszania symbolu narodowego jest mała.

 • Wywieszanie w oknach flagi z herbem na białym tle jest niedopuszczalne, ponieważ taka flaga przysługuje tylko polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom, statkom handlowym (w formie bandery) i wojsku (ale tylko za granicą lub w kontaktach międzynarodowych).
 • Flaga powinna być zamocowana na drzewcu, a nie jak to widzimy w mieście, gdzie jest przyczepiana bezpośrednio do parapetu lub okna.
 • Flaga na masztach opuszczona do połowy już sama w sobie jest symbolem żałoby, kir (czarna wstęga) jest tutaj niepotrzebny. Kir powinien być zamocowany na flagach wywieszanych na drzewcu.

Pamiętać należy:

 1. wywieszona flaga nie może dotykać podłoża lub wody,
 2. zawsze powinna być czysta i niepostrzępiona (wyblakła czy pognieciona jest przejawem braku szacunku),
 3. nie można umieszczać na fladze napisów, rysunków i innych znaków,
 4. ustawa wyraźnie mówi o poszanowaniu symboli narodowych, co jest obowiązkiem każdego obywatela oraz instytucji.

Wielu mieszkańców Lubonia uhonorowało żałobę narodową, ale szacunkowo tylko co piąty właściciel mieszkania w bloku czy domu jednorodzinnego wywiesił flagę. Dlaczego tak się dzieje?

Rozmawialiśmy o tym z mieszkańcami:

Pani Weronika twierdzi, że w nowych blokach nie ma jak wywiesić flagi, bo nie ma zamontowanych uchwytów, więc nie wywiesiła. Pan Robert twierdzi, że na sypiącej się elewacji jego domu trudno zamontować uchwyt do flagi. Karolina i Marek - młode małżeństwo z Lubonianki nie ma jeszcze flagi i nie wiedzą gdzie mogliby ją kupić.

Urząd Miasta nie oferuje mieszkańcom flagi państwowej, a jedna z pracownic UM powiedziała, że ona sama nie ma flagi i też ma problem, bo nie wie gdzie może ją kupić.

Po sprawdzeniu okazuje się, że kilka punktów sprzedaży na terenie Lubonia ma w swojej ofercie flagi w cenie kilkunastu zł, ale bez drzewca. Na Ryneczku zasugerowano nałożenie flagi na kij od szczotki. Niestety symbolu narodowego nie godzi się nabijać na trzonek od miotły.

Jak dotąd znalazła się tylko jedna firma, która może na terenie Lubonia sprzedać flagi razem z drzewcem.

W związku z tym apelujemy do Czytelników, jeśli wiecie, gdzie w Luboniu można nabyć kompletne flagi państwowe, prosimy o kontakt. Zamieścimy wtedy na e-lubon całą listę miejsc i firm, które oferują flagi.

Kalina Kelma

 


 

 

 

 

fot.: 

Kalina Kelma

Odpowiedzi

Zapomnieliście wspomnieć, że flaga Musi być czerwonym kolorem do ziemi.
Chociaż flaga Księstwa Poznańskiego miała biały na dole a czerwony u góry.

[b]Linux[/b] - better world

W budynku Teatru Muzycznego/Domy Żołnierza (wejście od Kr. Jadwigi) mieści się firma zajmująca się flagami (Magdal). Mają tam różne akcesoria, ale czy drzewce też?

PS. Można kupić np. nawet karnisz, albo nowy kij do (nie od) szczotki, rurkę miedzianą, albo jakąś chromowaną.

[b]"Chcemy mieć więcej korków i większe natężenie ruchu? Budujmy więcej dróg!" - Gehl[/b]

Jeśli "Wywieszanie w oknach flagi z herbem na białym tle jest niedopuszczalne, ponieważ taka flaga przysługuje tylko polskim placówkom dyplomatycznym...", to sprawa jest prosta - takich flag nie powinno być w sklepach. Skoro są powszechnie dostepne, a innych nie ma, to prosty ludzik woli kupić z orzełkiem, niż żadną.

Bardzo proszę autorkę o wyjaśnienie czym to ma różnić się (lub różni się) technologicznie, funkcjonalnie, jakościowo drzewiec flagi od drzewca szczotkowego?
Nie popadajmy w paranoje - a drzewiec szczotkowy (albo np karnisz) można ładnie adaptować do reprezentacyjnej roli np pokryć ciemnobrązową bejcą.
I refleksja natury ogólnej - przechodziłem dziś przez Stary Rynek w Poznaniu - bardzo mało flag na kamienicach w tak reprezentacyjnym miejscu...
Pawlok
PS1: flaga z herbem wisi np na Poznańskich Krzyżach
PS2: dlaczego tak się dziej - zapomnieliśmy już niedawny wyczyn i bezkarność celebryty Wojewódzkiego umieszczającego naszą flagę w odchodach...czym skorupka za młodu...

http://www.flickr.com/photos/pawlok/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/tobimadom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Trzonek od miotły zazwyczaj posiada dwie plastikowe końcówki (wieszak, a z drugiej str. coś na kształt gwintu), jeśli je obetniemy to drzewiec będzie za krótki.
Niestety instytucje państwowe (o zgrozo) nie przestrzegają zasad podnoszenia lub wywieszania flagi narodowej, dlatego w Luboniu flagi opuszczone do połowy masztu posiadały dodatkowo kir.
Producenci mają w swojej ofercie różne flagi - żeby poszerzyć sobie asortyment, skoro jest popyt na flagi z herbem, to je szyją.
Sporo też szytych jest w Polsce flag narodowych Jamajki, ale nie oznacza to, że wywiesimy ją sobie za oknem :)

Flaga jest symbolem, a nie dekoracją.
Pozdrawiam

[url=http://kalina.kelma.pl][color=#777777]Kalina.Kelma.pl[/color][/url]

Dlaczego to niby drzewiec będzie za krótki?
Przyznam szczerze że do mioteł stosuje tradycyjne trzonki drewniane bez jakiś tam plastykowych gwintów (to kojarzy mi się z mopem) i jeden z nich obrobiony bejca na brąz doskonale sprawuje się jako drzewiec flagi (technologiczne, jakościowe te same parametry jak analogiczny kij który ktoś nazwałby nie trzonkiem a drzewcem do flagi)...koszt takiego trzonka < 10 złotych + ileś tam ml bejcy :-)
Pawlok

http://www.flickr.com/photos/pawlok/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flickr.com/photos/tobimadom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Wkrótce 2 maja-DZIEŃ FLAGI!
Chcę dodać,że o flagę w barwach biało-czerwonych musimy dbać,aby była czysta,nieoplątana,bo to przecież nasz symbol-świadectwo istnienia naszej Ojczyzny.Ja mam tzw.DOBRĄ FLAGĘ,która nie oplątuje się i zachowuje prostokątny,falujący kształt w każdych warunkach-to prawdziwy symbol wolnej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.Dobrą Flagę można zobaczyć jak powiewa na filmie na http://www.DobraFlaga.com.pl Wkrótce następny Dzień Flagi RP.Jest znakomita okazja,aby pokazać ilu nas jest ,przez porządną ekspozycję naszych barw narodowych.Flaga na maszt,Polacy!!!!!

Flagę już w dniu ogłoszenia tragicznych wieści kupić można było w Pajo na piętrze, za 14 zł. Za drzewiec posłużył nam kij - oryginalnie trzon do narzędzi ogrodniczych - jaki można "od ręki" kupić w Pajo budowlanym, za kilka złotych.

Przykro mi, że tak mało osób poczuwa się do wywieszenia flagi, dla nas był to niemal odruch i postanowiliśmy szukać do skutku. Tłumaczenie, że nie wie się gdzie flagę dostać jest śmieszne - w kilka dni po sobocie flagi narodowe sprzedawane są w Luboniu na każdym kroku, łącznie z bazarkiem. Fakt, nie ma specjalnych uchwytów do flagi, ale zawsze można radzić sobie inaczej - np. przywiązując drzewiec do balustrady balkonu. Swoją drogą ogromna szkoda i wstyd, że Spółdzielnia Mieszkaniowa nie pomyślała o uchwytach do flagi przynajmniej przy każdej z bram budowanych przez siebie budynków, osiedle wyglądałoby zupełnie inaczej...

Jeśli uczymy zwykłych Lubonian jak powinno się postępować i obchodzić z flagą narodową to może zacznijmy od władz miasta. Tzn. chodzi mi o wzgórze papieskie (nie wiem kto dokładnie odpowiada za nie, wydaję mi się,że władze miasta), gdzie flagi są opuszczone do połowy i na dodatek posiadają kir. Jak takie reprezentatywne miejsca są źle "wystrojone" to skąd mamy czerpać wzorce?

P.S. właśnie zauważyłem drugie zdjęcie w głównym temacie, w którym jest to poruszone

K.Tomczak

Jeżeli ktoś jest prawdziwym patriotą to WIE jaką flagę wywieszać.. a jest ich tyle że każdy może kupić!... gdyby tylko tego chciał.

Zgadzam się,że trzeba chcieć!!!Wkrótce następny DZIEŃ FLAGI !
Ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia - to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość. Szczególnej wagi nabiera eksponowanie barw biało - czerwonych i dbałość o symbole narodowe w okresie zagrożenia utratą suwerenności. BIAŁO - CZERWONE barwy łączą nas ponad podziałami - łącząc - dają siłę.Flagi powinny być czyste,uprasowane i nie oplątane.Polecam DOBRĄ FLAGĘ,która powiewa na ........ i NIE OPLĄTUJE SIĘ-to prawdziwy symbol nowej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.
Zobacz Dobrą Flagę na You Tube !

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier