Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Casting do filmu, 24-25 lipca w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu, godz.15.00

   W niecałe pół roku od premiery krótkometrażowego filmu „Hi 2, 3-6”, którym zadebiutowało Stowarzyszenie Kultura Fabric „QFA”, jego członkowie nie składają broni i już teraz z pełnym impetem rozpoczynają prace nad swym kolejnym, zdaje się, znacznie większym przedsięwzięciem.


    Działania wchodzące w obręb nowego projektu „Łabędź” przewidują realizację krótkiego filmu podejmującego problematykę przemocy wśród młodzieży, jego projekcję w gimnazjach województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, oraz przeprowadzenie lekcji wychowawczej z uczniami klas trzecich szkół gimnazjalnych. Centralnym elementem projektu będzie film, do którego zdjęcia rozpoczną się już 10 sierpnia w Poznaniu i potrwają przez kolejnych sześć dni.


     O czym dokładnie będzie traktował? Oddajmy głos samym autorom projektu: „Najprościej mówiąc o przemocy. Ale takiej jaka ona jest naprawdę, a nie takiej jaką kreują ją media i popkultura. Chcemy przede wszystkim pokazać dzieciakom, że przemoc to nie świetna zabawa jaką znają z filmów, gier komputerowych czy chociażby kreskówek” – mówi Jan Marcinowski, prezes Kultura Fabric. Przemoc jawi się tu jako łatwo dostępny środek, po który coraz częściej z różnych pobudek sięgają dzieci i młodzież. Obraz unika czczego moralizatorstwa, nie podaje prostych odpowiedzi na podstawowe problemy związane z agresją wśród młodych ludzi. Stawia właściwie więcej pytań, na które jego widzowie będą musieli odpowiedzieć sobie sami podczas godziny wychowawczej, na której zostanie zaprezentowany.


     Zadaniem projektu „Łabędź” jest wzbudzanie refleksji na temat źródeł i istoty przemocy, zachęcanie dorastających ludzi do żywej wymiany poglądów oraz kształtowanie pokojowych postaw społecznych.

   Idee, które legły u podstaw „Łabędzia” spotkały się z entuzjastycznym odzewem rozmaitych instytucji państwowych i prywatnych. Swego poparcia Stowarzyszeniu „QFA” udzieliły Kuratoria Oświaty w Warszawie i Łodzi, a także Fundacja Kidprotect oraz Krajowe Centrum Kompetencji. Partonat honorowy nad inicjatywą objął Rzecznik Praw Dziecka RP. Trwają rozmowy z potencjalnymi patronami, sponsorami i partnerami projektu.

   Autorzy projektu przewidują finalizację prac nad filmem pod koniec jesieni, po czym powzięte zostaną kroki mające na celu jego wypromowanie (m.in. pokazy na krajowych i zagranicznych festiwalach), dystrybucję oraz właściwy start „Łabędzia” w szkołach. Szacuje się, że film obejrzy co najmniej 45 tysięcy uczniów w stu gimnazjach na terenie każdego z trzech województw.

Cyprian Łakomy

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął pies rasy Golden Retriever
 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)