Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Architektura a polityka

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na trzydziesty pierwszy Wieczór Historyczny w piątek 13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2.
Gościem spotkania, w sali sesyjnej, będzie Zenon Pałat, który opowie o swojej najnowszej książce „Architektura a polityka. Gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX wieku". Gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej to motyw przewodni programów ikonograficznych zarówno poznańskiego Muzeum Cesarza Fryderyka, jak i późniejszego Forum Cesarskiego. Wzniesiony na początku XX wieku w obrębie śródmieścia Poznania zespół monumentalnych obiektów to bez wątpienia wyróżniające się w skali ogólnoeuropejskiej przykład wykorzystania architektury i założeń urbanistycznych w celu wykreowania pewnej mitologii politycznej. W zaproponowanym tutaj spojrzeniu na architekturę, jej obiekty potraktowane zostały przede wszystkim jako projektory obrazów. Obrazy te, jeśli nie narzucają się same, należy odkryć i zinterpretować ich sens, często złożony i nie zawsze oczywisty.
Zenon Pałat jest historykiem sztuki, obecnie pracującym indywidualnie i wykonującym głównie dla potrzeb urzędu konserwatorskiego opracowania z dziedziny historii architektury oraz urbanistyki Poznania i Wielkopolski. Jest również autorem szeregu publikacji, m.in. artykułów w „Kronice Miasta Poznania", wydawnictwach okazjonalnych oraz współautorem haseł do „Atlasu architektury Poznania" (2008). Wspólnie z Januszem Pazderem opracował także przewodnik po Dzielnicy Zamkowej w Poznaniu (2011). W tym samym roku współpracując z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - wydał monografię zespołu pałacowego książąt Radziwiłłów w Antoninie.
Już teraz też zapraszamy na kolejny trzydziesty drugi Wieczór Historyczny, który odbędzie się w piątek 11 maja. W trakcie spotkania Przemysław Maćkowiak opowie o swojej najnowszej książce „Twierdza poligonalna" wydanej w ramach serii „Poznaj Poznań". Dziewiętnastowieczne fortyfikacje stolicy Wielkopolski były jednym z najciekawszych i największych założeń militarnych ówczesnej Europy. Zastosowane w niej nowatorskie rozwiązania stały się też wzorcem dla budowanych później twierdz.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

 

fot.: 

ze zbiorów Przemysława Maćkowiaka

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Hydraulik-poszukiwany
 • Dam pracę
  Murarz, cieśla szalunkowy, kafelkarze
 • Inne
  Zagubiono
 • Dam pracę
  Kwalifikowany pracownik ochrony - Komorniki
 • Dam pracę
  Cieśla szalunkowy
 • Szukam pracy
  Pilnowanie choinek.
 • Dam pracę
  Zbrojarz, murarz – budowy na Dolnym Śląsku
 • Inne
  ZGUBIONO PEKE