Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wilki na ulicy Rydla? - list do redakcji (video) [AKTUALIZACJA]

Dzisiaj do naszej redakcji napisał Czytelnik, który udostępnił nam film z monitoringu nagrany na jego posesji. Z nagrania wynika, iż najprawdopodobniej na działce znajdującej się na ulicy Rydla pojawiły się po raz kolejny dwa... wilki. Nieproszeni goście zawitali do naszego Czytelnika przed godziną 1.00 w nocy. 

Jakimś cudem dostały się na posesję. Nie pierwszy raz. W zeszłym tygodniu też były. Zjadły kocią karmę... - napisał mieszkaniec.

Leśnicy radzą, aby nie pozostawiać psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników, gdyż może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić a nawet zabić broniącego swojego pożywienia psa lub kota. 

Materiał filmowy dostępny jest pod tym linkiem https://youtu.be/LKcvAQ_eJ_0

Mieszkaniec uważa, iż były to wilki, ale czy były to rzeczywiście te drapieżniki trudno ocenić. Z drugiej strony sygnały o pojawiających się wilkach napływają od mieszkańców już od stycznia br.. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy rzeczywiście wilki są w Luboniu. 

[AKTUALIZACJA] Poprosiliśmy o opinię specjalistę z Nadleśnictwa Babki. 

Po tym nagraniu nie można w 100% powiedzieć czy to są psy czy wilki. Wygladają bardziej na psy, które mogą być przyzwyczajone do jedzenia takich rzeczy jak sucha karma dla kotów. W ostatnim tygodniu pojawił się wprawdzie wilk w Rogalinie, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, że może być więcej wilków w okolicy. Na 100% nie odpowiem czy są to wilki - powiedział naszej redakcji Dawid Wójkiewicz z Nadleśnictwa Babki.  

W styczniu br. informowaliśmy na łamach naszej gazety, że na ulicy Topolowej zauważono zwierzęta przypominające wilki https://e-lubon.pl/news/2021-01-25/wilki-na-ulicy-topolowej-18249. Komunikat w tej sprawie pojawił się także w lutym na stronie Urzędu Miasta Luboń.

W związku z otrzymanym sygnałem o pojawiającym się wilku prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności. Apelujemy do właścicieli psów o nadzór nad nimi podczas spacerów. W przypadku kontaktu z wilkami należy spokojnie się oddalić. Wilki wyczuwając człowieka same się oddalają. Jednocześnie informujemy, że wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony. Uprzejmie prosimy Państwa o poważne potraktowanie możliwego zagrożenia. Należy zaznaczyć, że w Polsce nie zdarzają się ataki wilków na ludzi. W przypadku psów sytuacja wygląda nico inaczej. Wilk może potraktować psa jako zagrożenie dla jego terytorium. W związku z powyższym, uprzejmie prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na sprawy nadzoru nad swoimi psami.

UML

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej nawet jeśli podchodzą w nocy w pobliża naszych siedzib my nawet o tym nie wiemy. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są wystraszone, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

 • Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
 • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż), w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
 • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
 • Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
 • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu właściwe Nadleśnictwo, Urząd Gminy (źródło: Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”)

Do ewentualnej agresji w stosunku do człowieka może dojść jedynie w sytuacji, gdy poczują się one zagrożone lub kiedy są chore. Kiedy zauważy się wilka to ważne jest, aby nie uciekać. Ucieczka to najważniejszy sygnał, który wysyłamy drapieżnikowi potwierdzając, że jesteśmy ofiarą. 

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za jego zabicie może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Izabella Chodorowska

 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął pies rasy Golden Retriever
 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)