Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Niebezpieczna zabawa nad rzeką - apel do rodziców!

Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest wysoce ryzykowne. Nieostrożne zabawy na lodzie mogą skończyć się nawet śmiercią ich uczestników. Tafla nierzadko różni się grubością w różnych miejscach, a wpadnięcie do zimnej wody grozi szokiem termicznym lub nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Dzisiaj kilka minut po godzinie 15.00 nad rzeką Wartą przy ulicy Rzecznej osoby dorosłe zauważyły dwójkę dzieci, które wykazały się lekkomyślnością i brakiem wyobraźni. Dziewczynka i chłopiec przebywający bez opieki dorosłych wchodziły na zamarzniętą rzekę. Jak relacjonują świadkowie pomimo upominania nieletni nie chcieli zejść z lodu. Dzieci posłuchały dopiero, kiedy dorośli zagrozili, że wezwą policję. Strach pomyśleć co mogłoby się stać, gdyby wpadły one do wody.

Apelujemy, aby uczulić dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, stawy czy jeziora. Należy uświadomić najmłodszych, że takie zachowanie nie jest aktem odwagi, ale brakiem wyobraźni, a taka zabawa może zakończyć się utonięciem.

Co jednak zrobić jeśli już dojdzie do sytuacji, że pod kimś załamie się lód?

• W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
• Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
• W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Izabella Chodorowska

źródło: KGP

fot.: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął pies rasy Golden Retriever
 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)