Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kiedy będziemy mogli się zaszczepić? - wyniki pierwszej ankiety

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Jako pierwsi szczepionkę otrzymali medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie. Na etapie "zero" szczepionki otrzymają wszystkie osoby udzielające świadczeń medycznych, w tym także diagności laboratoryjni, farmaceuci, ale też wykładowcy i studenci kierunków medycznych. W kolejnym etapie szczepienia otrzymają pensjonariusze domów pomocy, zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe, nauczyciele oraz wszystkie osoby powyżej sześćdziesiatego roku życia. Następnie szczepienia obejmą osoby w wieku poniżej sześćdziesięciu lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa, a także osoby "bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa", czyli m.in. pracownicy poczty czy transportu publicznego. W ostatnim etapie zaszczepieni zostaną pozostali obywatele.

Od 15 stycznia 2021 roku mają ruszyć zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób, które nie należą do grup priorytetowych. Zgłaszać się na szczepienia będzie można poprzez:

- infolinię 989,
- w swojej przychodni,
- poprzez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni wygeneruje specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych lub wystawi je indywidualnie lekarz, np. dla osoby, która nie posiada numeru PESEL lub z jakichś powodów nie skorzystała z automatycznie wygenerowanego skierowania. Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia (umówiony zostanie od razu na dwie wizyty). Przed drugą wizytą pacjent otrzyma przypomnienie SMS-em. Po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień osoba przed podaniem szczepionki zostanie zbadana przez lekarza, a także wypełni ankietę. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia, a szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu (np. wstrząs anafilaktyczny). Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. Osoba, która zostanie zaszczepiona dostanie zaświadczenie o szczepieniu oraz kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie.

Wiele wskazuje na to, że właśnie masowe szczepienia są najszybszą drogą do normalnego życia, które znamy sprzed pandemii. Jak przekonują specjaliści im więcej Polaków skorzysta ze szczepionki, tym szybciej wróci normalność.

4 grudnia zadaliśmy pytanie czy zamierzają się Państwo zaszczepić przeciwko COVID-19? W ankiecie wzięło udział 427 osób. Pozytywnie odpowiedziało 32% respondentów, negatywnie 54%, natomist niezdecydowanych było 14%. Dzisiaj ruszyły szczepienia w całej Polsce, dlatego też ponawiamy to pytanie, aby sprawdzić czy mieszkańcy Lubonia zmieniają zdanie. 

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginął pies rasy Golden Retriever
 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)