Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Ciągle sami się trujemy

Każdy z nas ceni czyste powietrze, ale chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zanieczyszczone powoduje choroby. Wiele osób uważa bowiem, że problem jakości powietrza ich nie dotyczy. Niestety, ale te osoby są w błędzie. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Zanieczyszczone powietrze w szczególności pyłem zawieszonym stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia. W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci oddychają przeważnie ustami a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać część zanieczyszczeń. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 43 tysiące mieszkańców Polski. Dla porównania warto wspomnieć, że każdego roku w wypadkach komunikacyjnych w naszym kraju ginie ponad 3 tysiące osób. Różnica zatem jest ogromna. W okresie smogowym zwiększa się zachorowalność na choroby układu oddechowego i wzrasta ilość zawałów i udarów.

Cały czas publikujemy aktualną jakość lubońskiego powietrza. Publikowane dane pochodzą z naszej amatorskiej stacji pomiarowej, która mierzy na bieżąco zawartość pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Mieszkańcy naszego miasta mogą od teraz sprawdzić, czy jakość lubońskiego powietrza pozwala na bezpieczne przebywanie na otwartej przestrzeni. Na stronie naszej stacji znajdują się też informacje o urządzeniach stosowanych do pomiarów oraz procedurze pomiarowej. Urządzenie zlokalizowane jest w Starym Luboniu.

Link do naszej stacji pomiarowej: http://e-lubon.pl/lubon-pomiar-zanieczyszczenia-powietrza

Czym jest pył zawieszony? Otóż jest on mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Posiadają one zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio z takich źródeł jak pożary, place budowy, drogi niepokryte asfaltem, czy procesy spalania. Mają bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada on zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, przedostaje on się także do krwi. (źródło WIOŚ Poznań) Wbrew powszechnej opinii głównym źródłem zanieczyszczenia nie jest przemysł, ale domowe instalacje grzewcze.

Jak pokazują amatorskie pomiary wczoraj nie po raz pierwszy jakość powietrza w Luboniu można sklasyfikować jako niebezpieczną dla zdrowia. Norma jest w naszym mieście od lat regularnie przekraczana.

Jak poprawić jakość powietrza? Najlepszym rozwiązaniem jest udoskonalenie procesu spalania, tak by emisja zanieczyszczeń była jak najmniejsza. Zatem nie należy palić w piecach słabej jakości paliwami np. miałem węglowym czy odpadami, takimi jak tworzywa sztuczne, gdyż wówczas do powietrza przedostają się toksyczne dioksyny. W Rzeszowie w ramach dwóch edycji programów "Kawka" zlikwidowanych zostało ponad 200 starych pieców węglowych. W przygotowaniu są już kolejne programy mające wpłynąć pozytywnie na środowisko m.in. budowa ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz na prywatnych domach. Pytanie jakie należy zadać brzmi czy w naszym mieście rozpoczęła się walka ze smogiem?

Izabella Chodorowska

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  zgubiono telefon
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie biurowe
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Wynajem - szukam
  Poszukuję garażu do wynajęcia ul. Osiedlowa