Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zasady funkcjonowania transportu publicznego ZTM w żółtej strefie

Miasto Poznań - podobnie jak cała Polska – od soboty (10 października 2020r.) zostanie objęte żółtą strefą w związku z pandemią koronawirusa. Zasłanianie ust i nosa nadal jest obowiązkowe w autobusach i tramwajach. W tramwaju lub autobusie na liniach ZTM Poznań może być zajętych 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Otwarte pozostają także POK i BOK ZTM.

Żółta strefa obowiązująca na terenie całego kraju oznacza dodatkowe obostrzenia dla poznanianek i poznaniaków. Od soboty obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. W tramwaju lub autobusie może być zajętych 50%. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Na pojazdach umieszczone są informacje zawierające maksymalną liczbę pasażerów, którzy – zgodnie z rozporządzeniem rządowym - mogą podróżować danym pojazdem. Bezwzględnie należy zasłaniać usta i nos – w pojazdach, na przystankach oraz w przestrzeni publicznej.

Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie codziennego sprzątania. W przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem - kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany. Dodatkowo wszystkie tramwaje i autobusy MPK Poznań wyposażono w automatyczne, bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk.

Warto ponadto zaznaczyć, że dostępne są już badania przeprowadzone w środkach komunikacji publicznej m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji, które jasno wskazują, że przy zachowaniu odpowiednich rygorów ryzyko zakażenia w środkach komunikacji publicznej jest znikome.

Zasady korzystania z Punktów Obsługi Klienta i Biura Obsługi Klienta

Wciąż można korzystać z obsługi bezpośredniej – w godzinach od 6:00 do 20:00 - w dziewięciu Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz w Biurze Obsługi Klienta ZTM na poziomie -1 pod rondem Kaponiera, w godz. 9:30-17:00. Przypominamy, że ze względu na bezpieczeństwo sanitarne - w punktach i biurze nie ma możliwości wykonywania zdjęć do karty PEKA. Jednocześnie apelujemy, żeby w miarę możliwości wciąż w pierwszej kolejności korzystać z możliwości obsługi zdalnej – np. w celu składania wniosków, reklamacji (za wyjątkiem reklamacji dotyczących karty PEKA). Dla bezpieczeństwa własnego i pracowników ZTM.

Noszenie masek ochronnych i zachowywanie dystansu to najlepsze, co każdy z nas może zrobić, by chronić siebie i bliskich - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Proszę wszystkich poznaniaków: zachowujmy zasady higieny, często myjmy ręce i przestrzegajmy obostrzeń. Tylko w ten sposób możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Noszenie maseczek od soboty obowiązywać będzie także w sklepach, zakładach usługowych, kościołach, zakładach pracy i urzędach. Mniej osób będzie mogło zasiąść na widowni w kinie czy teatrze, zmniejszono też limit gości na weselu. Zwolniono za to z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

ZTM

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  korepetycje z matematyki
 • Zamienię
  Zamienię mieszkanie 2-pokojowe na Gorczynku na domek w Luboniu
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Inne
  Rekrutacja