Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Śmieci, światłowód i przycinka drzew - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zadał pytania związane z odbiorem śmieci, światłowodem oraz przycinka drzew.

a) Dlaczego znów płacimy wiecej za odbiór śmieci ? na jakiej podstawie ta firma wygrała przetarg? chyba to zgłosze gdzies do prokuratury bo to co sie dzieje to jakies jaja. Worki do szkła i metalu? Co za DEBIL to wymyslił? Tworzywa sztuczne odbierane czesciej niz szkło? Tak chcecie przekonac ludzi by kupowali mniej plastików? Ciagle tylko podwyzki opłat za smieci. Moj prawnik sie tym zajmie bo mam tego dosc.
b) Kiedy na głównych ulicach w Luboniu pojawi sie Światłowód ?!?!?!?! Ktos musi dostac w łape czy co?
c) Co z przycinką drzew??? Ludzie muszą schylac głowy chodzac po chodniku ! Czekacie gałezie podczas wichury same sie połamią i pozrywają przewody z prądem? Czekam na odpowiedzi - napisał mieszkaniec (pis.oryg.).

Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Luboń.

Ad.a
W odpowiedzi na zadane pytania, uprzejmie informuję, że wzrost cen za odbiór śmieci od mieszkańców jest spowodowany drastycznym wzrostem cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów oferowanych przez firmy działające na rynku odpadów. Spowodowane jest to między innymi uchwalonymi przez Parlament zmianami prawa, jak również wzrostem cen energii, paliw oraz kosztów pracy. Dlatego od 1 maja 2020 mieszkańcy Lubonia płacą za śmieci 28 zł od osoby miesięcznie. Na wzrost wysokości opłaty, którą uiszczają mieszkańcy ma przede wszystkim wpływ wzrost stawki za zagospodarowanie odpadów, gdyż koszty obsługi systemu gospodarki odpadami prowadzonej przez Miasto, jak również koszty odbioru odpadów przez miejską Spółkę Kom-Lub Sp. z o.o. są od lat utrzymywane na niskim poziomie. W celu zoptymalizowania kosztów zagospodarowania odpadów Luboń zawiązał grupę zakupową z gminą Tarnowo Podgórne, Rokietnicą i Mosiną. Pozwoliło to uzyskać dla Lubonia ceny za zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów ulegających biodegradacji niższe, aniżeli ceny obowiązujące obecnie w instalacji przetwarzania odpadów w Piotrowie Pierwszym, do której dotychczas trafiały śmieci z Lubonia. Zgodnie z art. 6r ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, opłata pobierana od mieszkańców musi odzwierciedlać realne koszty gospodarki odpadami. Innymi słowy, dokładanie pieniędzy z innych źródeł, np. kosztem gminnych inwestycji, nie jest zgodne z prawem. Tymczasem, ze względu na wzrost kosztów, planowane wydatki w 2020 na system gospodarowania odpadami w Luboniu wzrosły o około 3,4 miliona złotych. W konsekwencji stawka opłaty musiała wzrosnąć do kwoty 28 zł tak, aby w skali roku, do budżetu Lubonia przeznaczonego na obsługę systemu odpadami, trafiła wystarczająca ilość środków. Stąd przykra, ale konieczna decyzja związana z podniesieniem opłat dla mieszkańców.
Dodatkowo zgodnie z nowymi przepisami uchwalonymi przez Parlament, od 1 maja 2020 roku segregacja odpadów stałą się obowiązkiem dla każdego. Osoby, które pomimo ciążącego na nich obowiązku, od dnia 1 maja 2020 roku nie segregują odpadów, zapłacą o wiele wyższą stawkę. Miasto po udokumentowaniu braku segregacji będzie nakładało sankcję w postaci dwukrotnie wyższej opłaty.
W powołaniu na zapisy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, „§2. ust. 2.Dopuszcza się zbieranie wybranych frakcji odpadów w miejscu ich wytworzenia w workach.”, stąd wynikają zapisy w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń „§24. Worki dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów dostarczane są przez Operatora właścicielom nieruchomości zamieszkałych, którzy zadeklarowali selektywne zbierania odpadów komunalnych, w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej.”
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadziła nową frakcję odpadów BIO i w odwołaniu do zaktualizowanego na tej podstawie obowiązującego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń „§3. 4) Gmina przejmuje obowiązek wyposażenia właścicieli nieruchomości zamieszkałych w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych zgodnie z odpowiednimi postanowieniami Rozdziału 3 niniejszego Regulaminu, za wyjątkiem wyposażenia nieruchomości w urządzenia do zbierania bioodpadów, w które właściciele nieruchomości są zobowiązani wyposażyć nieruchomość we własnym zakresie.” - obowiązek zakupu kubła dla bioodpadów spowodował dodatkowe koszty dla mieszkańców, dlatego pozostałe frakcje segregacji nadal odbierane będą we workach dostarczonych przez Operatora.
Gmina i Miasto Luboń uchwałą nr XXXV/210/2013 Rady Miasta Luboń z dnia 13 września 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń, który wszedł w życie od dnia 01 stycznia 2014 r., określiła częstotliwość odbioru selektywnych odpadów komunalnych w zakresie wywozu papieru, tworzywa sztucznego, opakowań wielomateriałowych oraz drobnych odpadów z metalu również w zakresie 1 odbioru na miesiąc z obszarów zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej, z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz nieruchomości mieszanych oraz wywozu szkła w zakresie 1 odbioru na dwa miesiące w ramach tego samego obszaru.

Ad. b
Miasto Luboń nie realizuję samodzielnie inwestycji światłowodowych. Gestorzy planując kolejne inwestycje dokonują rozeznania rynku i rozszerzają zasięg Internetu światłowodowego o kolejne lokalizacje na terenie miasta Luboń, by docelowo pokryć siecią całe nasze Miasto.

Ad. c
W odpowiedzi na pytanie w sprawie przycinki drzew, uprzejmie informujemy, iż w pierwszej kolejności realizowane są prace pilne oraz takie, które są zasadne i bezpośrednio zgłaszane przez Mieszkańców. W przypadku zweryfikowania przez pracowników UML podczas prac w terenie uciążliwości związanej z wchodzeniem gałęzi drzew na skrajnię chodnika oraz jezdni, prace takie są także realizowane niezwłocznie.

UML

izi

Odpowiedzi

od odnośnie "przycinki drzew" ; nachyla się człowieku dopóki jeszcze masz powód bo przez takich jak ty Ziemia stanie sie łysą polaną!!!! wszystko wam w doopach przeszkadza, jeże, krety, ptaki, krzaki i drzewa.... wstyd!!

Cieszcie się że jeszcze gdzieś są drzewa. Jeśli autor listu woli beton zapraszam na Wschodnią tam niedługo jak w Hongkongu pokażą się ogłoszenia o treści "wynajmę mieszkanie z widokiem na niebo" bo na codzień wszyscy zaglądają sobie w okna. Zakorkowane miasto, deweloper goni dewelopera, Lidl za lidlem. Cieszmy się że jeszcze jest gdzie się ukłonić przed zielenią.

popieram!!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Inne
  Rekrutacja
 • Kupię
  Kupię auto do 3000zł zarejestrowane
 • Inne
  Znaleziono klucze
 • Dam pracę
  Przedszkole poszukuje pomocy
 • Inne
  Zaginął szczeniak
 • Dam pracę
  Zatrudnię opiekunkę do żłobka