Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Odbiór plastików - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zadał pytania związane z odbiorem plastików.

Dlaczego odbiór plastików w Luboniu w tym roku jest 1 raz w miesiącu. W gminie Komorniki odbywa się to np. co 2 tygodnie a stawki za śmieci jest nawet niższa o 1 zł niż w Luboniu. Czyli wychodzi, że płacimy więcej za niższą jakość ?? - pyta mieszkaniec (pis.oryg.)

Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Luboń.

W odpowiedzi na zadanie pytanie, uprzejmie informuję, że w nawiązaniu do uchwały nr XXXV/210/2013 Rady Miasta Luboń z dnia 13 września 2013 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń obowiązującego od dnia 01 stycznia 2014 r. częstotliwość wywozu papieru, tworzywa sztucznego, opakowań wielomateriałowych oraz drobnych odpadów z metalu wynosi 1 odbiór na miesiąc z obszarów zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej, z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz nieruchomości mieszanych. Taką częstotliwość odbioru mają również inne gminy powiatu poznańskiego m.in. gm. Kórnik, gm. Mosina, gm. Rokietnica.
Kryteria opłat w powołaniu na zapisy art. 6k Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie określane są zgodnie z „ust.2. Rada gminy, określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze pod uwagę:
1) liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę;
2) ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych;
3) koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, o których mowa w art. 6r ust. 2-2b i 2d;
4) przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.”

Każda Rada gminy w sposób indywidualny określa stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla swojej gminy kierując się określonymi przez ustawodawcę kryteriami.
Jednocześnie wysokość stawki jest konsekwencją przyjętych przez Radę rozwiązań zawartych w regulaminie utrzymania czystości i porządku w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, a także zawartych w uchwale w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Brak podstaw do porównywania stawek za odbiór odpadów obowiązujących w różnych gminach, gdyż każda gmina ma swoją specyfikę. Różne są ilości odpadów w przeliczeniu na mieszkańca. Różne są koszty odbioru i zagospodarowania odpadów, ze względu na różne oferty w gminnych przetargach. Niektóre samorządy są właścicielami instalacji, inne przekazują odpady do instalacji, w których ceny ich zagospodarowania są zróżnicowane, choćby z powodu odległości do instalacji, co także wpływa na stawkę opłaty.
W Luboniu wraz ze wzrostem opłaty nie uległa pogorszeniu jakość usług, z wyjątkiem zmniejszenia częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych. Częstotliwość ta została zmieniona na porównywalną z innymi gminami.
Należy pamiętać, że ewentualne zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów musi pociągnąć za sobą dalszy wzrost opłaty dla mieszkańców.

UML

izi

Odpowiedzi

bardzo dobrze , ze segregujemy

W Luboniu wraz ze wzrostem opłaty nie uległa pogorszeniu jakość usług, z wyjątkiem zmniejszenia częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych. Częstotliwość ta została zmieniona na porównywalną z innymi gminami.
Należy pamiętać, że ewentualne zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów musi pociągnąć za sobą dalszy wzrost opłaty dla mieszkańców.

Cóż za piękne zdanie, czyli płacimy więcej i rzadziej wywożą... I to wg UM jest super!

Ciekawe kiedy w końcu weźmiecie się za nieszczelne śmieciarki od bio odpadów. Po smrodzie na ulicy można poznać jej trasę zwłaszcza przy tych upałach. Kosze na śmieci też są rozstawione bardzo rzadko idąc z papierkiem niekiedy przejdzie się pół kilometra zanim znajdzie się śmietnik. Przy przystanku autobusowym na Cieszkowskiego wisi worek na płocie ciągle pełny!

Czyli tak , Komorniki dwa razy w miesiącu i taniej o 1 zł. W Luboniu, uwaga - mogą zwiększyć ale musi pociągnąć to wzrost kosztów. Wniosek z tego, że firma Luboń popełnia spory błąd. Rachunek za błąd płacą mieszkańcy. Jest taki wyraz który wymawia się razem - świadomybłąd.

Piękne zdanie do pamiętnika :

„W Luboniu wraz ze wzrostem opłaty nie uległa pogorszeniu jakość usług, z wyjątkiem zmniejszenia częstotliwości odbioru odpadów”

W Komornikach płacą 27 zł za niewywożenie. Mieli tam spore reperkusje po zmianie firmy wywożącej i nadal je mają ,ale zaczyna się poprawiać. Tamtejszy wójt rwie sobie włosy z brody z powodu ilości skarg.
Nie chciałbym aby Luboń był związany na stałe z instalacją w Piotrowie Pierwszym. Mam nadzieję, że w przyszłości zwiększy się ilość instalacji i będziemy mogli wybierać., a nie być wybierani. Ja pracę Kom-lubu odbieram cały czas pozytywnie i nie mam też pretensji do władz, że odpady odbierane są rzadko. Niestety to smutna konieczność, bo częściej znaczy drożej. Już jest drogo, a jak zrobi się jeszcze drożej, to będzie coraz mniej chętnych do płacenia. Mam zastrzeżenia i to spore co do przejrzystości działań władz i sposobu tłumaczenia społeczeństwu. Bardzo mnie wkurzyło to, że podwyżkę z 14 próbowano tłumaczyć bez żadnych liczb, smętną opowieścią o tym, że Chiny nie odbierają odpadów. Te 27 zł mają w Komornikach chyba od kwietnia, a my 28 zł od maja. Wyższa cena bramie była już wcześniej i przy założeniu, że w przyszłym roku się nie zmieni, to powinniśmy płacić mniej lub władze mogą zwiększyć np. częstotliwość odbioru . Cały czas czekam na informacje o tym na jakim etapie jest budowa punktu przeładunkowego w Luboniu, ale władze uznają chyba, że lepiej kiedy lud jest ciemny i nie rozpieszczają informacjami. Radni też o nic nie pytają, bo wszystko wiedzą lub nie potrafią sklecić pytania.

Tam popełniają błędy prawne gorsze niż w Luboniu przy okazji podwyżek. Ja bym więc przestrzegał przed powoływaniem na przykłady z terenu objętego działalnością ZM Selekt. Jeśli już to GOAP ma znacznie niższe opłaty, ale to ma pewnie związek z wywozem do spalarni.

W Poznaniu od 1 września 2020 r. będzie drożej tak słyszałem

Tak z tego co czytałem, od września stawka wzrośnie do 16 zł od osoby. Zarówno my jak i gminy z Selektu, możemy sobie o takiej stawce pomarzyć.

Miejmy nadzieję że Poznan dobrze policzył stawkę, bo GOAP jeszcze niedawno był na kolosalnym minusie. Pożyjemy zobaczymy

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Rekrutacja
 • Kupię
  Kupię auto do 3000zł zarejestrowane
 • Inne
  Znaleziono klucze
 • Dam pracę
  Przedszkole poszukuje pomocy
 • Inne
  Zaginął szczeniak
 • Dam pracę
  Zatrudnię opiekunkę do żłobka
 • Inne
  Znaleziony York
 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)