Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Mistrz Polski Zygmunt Koszyca świętowałby 100 urodziny

Na stronie ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Algierze możemy przeczytać informację na temat lubonianina z wyboru, Mistrza Polski Zygmunta Koszycy. Pan Zygmunt zmarł w 2015 roku, ale pamięć o nim pozostała.

Żeglarstwo to nie sport – to charakter powiedział Sir Francis Chichester a fakt, że świat pokryty jest w większości wodą najlepiej świadczy o tym, że przeznaczeniem człowieka jest żeglowanie. Polskie żeglarstwo rozwijało się od początku XX wieku. W latach 20.i 30. pierwsze kluby żeglarskie w Polsce były połączone z harcerstwem. Program "Edukacji Morza" był bardzo skuteczny i modny. Młodzi miłośnicy żeglarstwa żeglowali wówczas legendarnym statkiem "Zawisza Czarny", który był wtedy największym "Scaute Boat" tego typu. Następne kultowe i bardzo popularne statki żeglarskie w Polsce to "Dar Pomorza" (obecnie muzeum) i "Dar Młodzieży". Te spektakularne statki można bardzo często zobaczyć podczas finału The Tall Ships' Races organizowanego w Szczecinie. Ostatni finał miał miejsce w 2017 roku, a następny zaplanowany jest na rok 2021.
Kilka dni temu 24 lipca 2020 roku Maria pracownica ambasady w Algierze, która zamieszkała w tym kraju świętowała 100 urodziny swojego ojca, który był wielkim miłośnikiem żeglarstwa. Zygmunt "Selera" Koszyca zakochał się w żeglarstwie jako 15-letni chłopiec, gdy po raz pierwszy żeglował po jeziorze Kierskim w 1935 roku. W czerwcu 1937 roku wstąpił do Jacht Klubu Wielkopolski, który zapoczątkował okres licznych startów z dobrymi wynikami w regatach międzyklubowych na jeziorze Kierskim, a także w Bydgoszczy i Toruniu. Pierwsze Mistrzostwo Poznania dla barw Jacht Klubu Wielkopolski zdobył w 1938 roku. Wojna, która wybuchła w 1939 roku przerwała jego marzenia o sporcie wodnym. Po wojnie kontynuował swoją pasję z wielkim sukcesem. W latach 1948, 1949 i 1952 wygrał mistrzostwa Polski w klasie O-36, natomiast w roku 1950 zdobył II miejsce i tytuł wicemistrza Polski.
http://zygmuntkoszyca.czatu.pl/

Izabella Chodorowska

źródło: Ambassade de Pologne en Algerie

na zdjęciu: Mistrz Polski Zygmunt Koszyca

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń