Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Nie potrafimy segregować odpadów

Drodzy Mieszkańcy, niestety nie potrafimy segregować odpadów. Poniżej kilka przykładów - np. wrzucamy bioodpady w workach foliowych, co jest niedopuszczalne! Przypominam, że od 1 maja w przypadku braku segregacji przykrym obowiązkiem burmistrza jest nałożenie dwukrotnej opłaty za śmieci (56 zł od osoby miesięcznie). Mieszkańcy Spółdzielni i Wspólnot, chciałabym przypomnieć, że zgodnie z ustawą ponosicie odpowiedzialność zbiorową. Kilka osób mieszkających w bloku, które nie segregują śmieci narazi wszystkich mieszkańców tego bloku na wyższe koszty. Dlatego też proszę segregujcie odpady. Wierzcie mi, że decyzja o dwukrotnej opłacie to ostatnia rzecz, jaką chciałabym podpisać. Wierzę, że jesteśmy w stanie zmienić swoje nawyki, a zmieniając je możemy polepszyć stan naszego środowiska.

Małgorzata Machalska
Burmistrz Miasta Luboń

fot.: 

Odpowiedzi

Obawiam się, że jednak Pani Burmistrz będzie zmuszona podpisać decyzję o karnym podniesieniu opłaty. Za co, oczywiście natychmiast, wyleje się na nią fala hejtu. Zbiorowa zmiana mentalności w zakresie segregacji śmieci to Mission Imposible!

Wróżbita się znalazł. Trochę wiary w mieszkańców Lubonia. Niestety polityka Pani Burmistrz powoduje, że sama leje na siebie hejt nie dbając o środowisko, wycinając ostatnie drzewa pod Lidla, sprzedając ostatnie kawałki ziemi tylko po to by jej następcy nie mieli co sprzedawać. Ona myśli tu i teraz nie o tym co będzie jutro. Oby tak dalej ............

Wróżbita powiadasz? Wg mnie będzie tak: Karne opłaty będą normą. Nawet po ich wprowadzeniu, śmieci nie będą segregowane przez wszystkich we wspólnocie/spółdzielni - Panie, na ch.. mi jakaś segregacja, skoro i tak muszę płacić więcej? - Z drugiej strony część mieszkańców będzie naciskała na niesegregujących, żeby segregowali, co pewnie skończy się nowymi sporami sąsiedzkimi. Ktoś zrobi coś na złość, bo nikt go nie złapie za ręke jak wrzuci zmieszanie do papieru czy szkła, i tak kółko się zamyka. Karna opłata będzie już na zawsze...
Chyba, że powstanie jakiś mądrzejszy sposób na segregację w blokach.

Wystarcza wygłupy nastolatków i pozamiatane
Nikt im niczego nie wytoczy.

Może właśnie o to chodzi, aby pod pretekstem nieodopwiedniej segregacji dawać opłaty karne. Przecież cały ten system jest skomplikowany.

Nie jestem fanem RM Luboń, ale to oni stanowią prawo miejscowe.
Skoro uchwalili, że w przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnej zbiórki ustala się stawkę 56 zł od osoby. Do pani burmistrz należy wykonanie uchwały.

Ta cała sytuacja z segregacja śmieci, że będzie problematyczna w praktyce była do przewidzenia.

Missin Imposible to jest dopiero zmuszenie koncenow i polityków zależnych z resztą od nich, aby uczciwie zabrali się za ochronę środowiska i znalezienia rozwiązań. Aby opakowań było mniej i łatwiej się rozkladaly. Segregacja jest jedynie kolejnym przezuceniem odpowiedzialność na ludzi.Jest to wierzchołek góry lodowej problemów, które są wielokrotnie sztucznie tworzone po to tylko aby nieliczni mogli się dorobić. W skali świta i też na naszym podwórku, Na naszym Lubonskim to stało się już wręcz nieznosne .Niestety nie wielu to rozmumie.

Ale barany w maskach nie zrozumieją...

Najgorzej jak taki baran idzie bez maski lub z maską na czole, a to gumę wyżutą wypluje na chodnik, a to sobie nos wysmarka bez chustki pod nogi, a to churchlnie i splunie, a to zapetuje na chodnik prosto z balkonu. Cud miód jaki rozumny człowiek! Światły i świadomy . Nie to co Ci w maskach.

"Niestety nie wielu to rozmumie." Niewielu zwróci też uwagę na pisownie" nie wielu"

Lubię takich punktujących błędy ortograficzne, nic ciekawego do powiedzenia nie ma, jednak potrafi kąśliwie dopisać swoje.
PS. SPRAWDŹ CZY NIE MA BŁĘDÓW. Lepiej się poczujesz.

Mnie nikt nie prosi, a muszę segregować prawidłowo i płacić 28 zł od łebka.
Jeśli ktoś wrzuca bio w workach foliowych, to normalne, że musi płacić opłatę podwyższoną.
Jeśli pani burmistrz ma rozterki duchowe, to robi dobrze tym co źle segregują, a kuku tym którzy robią to dobrze. Rozumiem, że w spółdzielniach trudne jest dopilnowanie, ale to już problem członków. Może niech pomyślą o monitoringu.W zabudowie jednorodzinnej zdarzają się przypadki złej segregacji, ale widzę, że Kom-Lub czasami coś zostawi temu, który przegina i dobrze.Tak samo powinni być traktowani mieszkańcy bloków.

Samorząd może tak zorganizować system, że zróżnicuje opłaty w zależności od rodzaju zabudowy.
Nie wyobrażam sobie, żeby mieszkańcy domów jednorodzinnych płacili za taki bajzel.
Czy jeśli ja wyrzucę na chodnik zawartość różnych kubłów, to mi ktoś ten szajs wywiezie za 28 zł?

Tu raczej chodzi o konkretne przypadki mieszkańców "Spółdzielni i Wspólnot". Swoją drogą kłania się stare powiedzenie „Do spółki srają jaskółki”

Jest metoda, która zmienia zwierzęta w ludzi a zowie się monitoring. Im wcześniej zostanie wprowadzony tym wcześniej się zwróci.

Aby zrobić z ludzi zwierzęta, wystarczy im założyć maseczki

Może zamiast podnosić ciągle opłaty za śmieci należy postawić odpowiednią ilość śmietników pod każdym blokiem..jak mamy segregować skoro albo kubły są ciągle pełne albo nie ma ich wcale...na wielkie bloki maleńki śmietnik??

Dobrze, że pani burmistrz przypomina, ale w takim przypadku jak na zdjęciu, opłata podwyższona powinna zostać zastosowana i tyle. Przepis nie pozostawia miejsca na sprawdzanie, jak głosowali ci którzy mają segregację w nosie i której opcji w RM Luboń są sympatykami. Krótka piłka.

Podobno do takich osiedlowych śmietników śmieci podrzucają firmy, które też dotknęły podwyżki opłat.
Jednak to spółdzielnie i wspólnoty muszą sobie z tym poradzić. Właścicieli domków jednorodzinnych chronią przed tym płoty, ale najpierw musieli za własne pieniądze je postawić.
No i współpraca miasta i deweloperów nie powinna być tak bliska, że ci drudzy miejsce na śmietniki przeznaczali pod parking, a miasto im dzierżawiło część pasa drogowego na śmietniki, bo to patologia.

Szanowna Pani Burmistrz, cieszę się z Pani apelu, ale tu się apeluje od lat i to nic nie zmienia, a ja jako mieszkaniec domu w Żabikowie uczciwie płacący i segregujący śmieci za chwilę będę płacić więcej od takich baranów. Mam nadzieje ze skoro Pani apeluje to również czyta Pani komentarze, proszę zaapelować do spółki którą Pani nadzoruje o przemyślenie harmonogramu wywozu śmieci. Czy naprawdę nie można jak w Poznaniu odbierać wszystkich segregowanych śmieci w jednym terminie? W tej chwili w każdym tygodniu mieszkańcy domów muszą wystawiać śmieć bo papier, plastik i najtrudniejsze do przetrzymywania szkło odbierane są w różnych terminach to jest trochę absurdalne...

Ja i moja rodzina segregujemy śmieci a jak mam segregować skoro miasto nie zamknie śmietnika bramka i da klucze każdy podrzuca śmieci a mam być za to karany odpowiedzialność zbiorowa bo tak uznał PiS zawsze można odwołać się do sądu i tyle już dawno CBA powinno zrobić porządek w urzędzie miasta lubon

ale co jeszcze miasto ma zrobić? Śmietniki należące do wspólnot i spółdzielni ale to miasto ma o nie zadbać? Fest z was gamonie.

Oczekiwania mogą być różne:kwadratowe i podłużne. Może wolałbym żeby urząd przysyłał SM w celu zamknięcia mojej bramy, bo nie mam siłownika i muszę zamykać sam?
Odpowiedzialności zbiorowej nie wprowadził PIS, bo była już za Donalda. Nie było stawki opłaty podwyższonej, ale były stawki dla segregujących i niesegregujących. W praktyce samorządy zrobiły z tego fikcję. RM Luboń idąc jak stado b... za Wiktorem uchwaliła jeszcze w roku 2020 w okresie marzec-maj stawkę dla niesegregujących niższą lub niewiele wyższą(w zależności od interpretacji uchwały)od segregujących. Mam pytanie: czy Lubonianka płaciła przedtem stawkę dla niesegregujących, czy dla segregujących. Jeśli wariant 2, to znaczy że władze Lubonia od lat tolerowały fikcję i okradały mieszkańców zamieszkujących własne nieruchomości i kazały im płacić za Luboniankę i wspólnoty.
Chciałbym wycofać się z tezy, że śmieci do Lubonianki podrzuca Wiktor z Plewisk.
Przy swoim niefarcie na pewno by wpadł.

Dzień dobry
Wiadomo że Polaka trzeba” kijem” bo inaczej po dobroci nie zechce współpracować ale warto by najpierw zacząć od edukacji społeczeństwa. Dla przykładu w jednej ze wspólnot przy ulicy Wschodniej nagle pojawiły się dwa malutkie brązowe pojemniki bez żadnej instrukcji obsługi. Popieram to co piszą inni że nie wszyscy mają dostęp do internetu i powinno się rozdać ludziom prostą 1 stronicową ulotkę informującą o nowym obowiązku segregacji rownież z zaznaczeniem konsekwencji braku stosowania tych przepisów.
Proszę pamiętać Pani burmistrz że mieszkańcy wspólnot i osiedli są skazani na kompetencje lub niekompetencje swoich zarządców w tym temacie. Faktem jest jednak to że niedoinformowanie społeczeństwa tym spowodowane i nałożenie kar odbije się bezpośredni na opinii o Pani i osobach bezpośrednio wprowadzających to nowe rozporządzenie. Pozostawiam to pod rozwagę. Wiadomo że na pewno będą czarne owce które segregację nadal bedą miały za nic ale jestem za wprowadzaniem systemowych rozwiązań ułatwiających wszystkim życie a nie za chaotycznym i siłowym wprowadzaniu zmian.

i to w formie pisanej: Wieści lubońskie, gadzinówka lubońska i teraz ulotki w skrzynkach.

Ja się zgadzam, że jeśli chodzi o edukację to UM zrobił sporo.
Nie trzeba od razu sprowadzać szafotu z Francji, ale musi być dbałość o przestrzeganie uchwalonych przepisów. Patrzenie przez palce doprowadzi nas w przyszłym roku do maksymalnej stawki 33 zł z groszami. Ja też wolałbym być podmiotem umowy z Kom-lubem a nie przedmiotem, którego rolą jest zbieranie śmieci i płacenie coraz więcej, ale jest jak jest.Miasto musi teraz drobiazgowo sprawdzać zmiany w deklaracjach, bo może być tendencja do ubywania duszyczek w systemie. Konieczne jest też stałe monitorowanie gdzie ilość wystawianych odpadów nijak nie przystaje do liczby zadeklarowanych osób.
W przeciwnym wypadku na koniec roku będzie nas 5 tysięcy.

Mnie bio kojarzy się z zielonym.
"Dla przykładu w jednej ze wspólnot przy ulicy Wschodniej nagle pojawiły się dwa malutkie brązowe pojemniki bez żadnej instrukcji obsługi".
Faktycznie kolor brązowy mógł się komuś na Wschodniej skojarzyć z fizjologią. Instrukcja konieczna.

Takie szybkie pytanie o BIO. Czy ten specjalny przykaz sortowania jest z całą pewnością dobrze przemyślany pod kątem zarządzania ich utylizacją. Na Żabikowie postawiliście piękne brązowe śmietniki, w których zachodzi bardzo aromatyczny proces gnilny oraz wyciekają z nich barwne ciecze. Minęło dopiero dwa tygodnie od wprowadzenia sortowania, a w odległości 20 metrów od śmietnika nie ma czym oddychać. Z niecierpliwością czekam na temperaturę +35 stopni i bezwietrzne dni. Zobaczymy w jaki sposób zaczną plenić się muchy, karaluchy i szczury, gdy ich z taką bio ochotą będziemy dokarmiać. W ramach ekologii dołożymy do deratyzacji, nie otworzy nikt okna, bo zapach będzie jak na wysypisku. Jeżeli ktoś bierze się za sortowanie to niech w ramach tej ekologii przemyśli temat, że materia bioorganiczna w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych rozkłada się bardzo szybko i jeżeli proces wywozu nie będzie realizowany kilka razy w tygodniu to każde osiedle będzie śmierdzącym osiedlem.

Gdzie one stoją? Prikaz wyodrębnienia frakcji bio jest odgórny i wynika z ustawy o utrzymaniu czystości.
To czy będzie śmierdziało i czy w środku będą płyny zależy od ludzi. U mnie pachnie sianem. Trawę skosiłem tydzień temu i sobie schła na ogrodzie, a wrzuciłem do kosza wczoraj.
Te bio to poważny koszt, bo wożenie mokrej trawy pod Tarnowo Podgórne kosztuje, a tam trzeba zapłacić około 250 zł od tony, a to i tak poniżej cen rynkowych.Z drugiej strony strony to pewnie szansa dla samorządów na osiągnięcie wymaganych poziomów recyclingu. Nie jestem tego pewien, ale wiem, że jakiś czas temu nikt nie był pewien jak to się liczy. Zakładając, że bio w to wchodzi,a jest to frakcja podlegająca
100% recyclingowi, to te bio podnoszą sztucznie poziom recyclingu i zapobiegają płaceniu kar.
Tarnowo Podgórne robi z tego w Rumianku kompost i sprzedaje po około 50 zł za tonę.

Każdy kto segreguje samodzielnie zauważył, że są dla krasnali. Jest mowa o tym w dyskusjach międzysąsiedzkich, na E-luboń i nawet na fejsie pani burmistrz.
Kiedy włożyć badziewie do kosza służącego jako stelaż, to wpada do środka. Trzeba się 10 razy więcej schylać, co tydzień wyjmować i to za 2 razy większą opłatę. To nawet nie krytyka, ale sugestia praktyków w śmieciarstwie. Pani burmistrz powinna to przyjąć do wiadomości i podziękować za sygnały, ale ona nadal swoje. Jak długo można tkwić w błędzie i opierać się na bajkach Ezopa z Plewisk?
Tak się zastanawiam czy do pani burmistrz nie zgłaszają się liderki wśród fanów i nie rywalizują w celu wyrzucenia burmistrzowskich śmieci do kosza. Nie można być ciągle odklejonym od rzeczywistości i błądzić we mgle. Krasnali w Luboniu za dużo nie ma.

Witam. Chciałbym zapytać czy ktoś z Urzędu miasta lub z zarządu spółdzielni przechodził po 1 maja obok śmietników osiedlowych???? Tego co tam się dzieje odkąd zbieramy bio w osobne kontenery nie da się opisać. Smród!!!! Z pojemnika wylewa się ciecz, która leci dalej na chodnik!!! Jest to okropne, wyrzucanie śmieci przyprawiło mnie o mdłości i odruchy wymiotne!!! Jeśli tak wygląda ekologia, to ja dziękuję bardzo. I jeszcze pytanie dlaczego Luboń płaci za śmieci taką dużą sumę. Na os Śmiałego w Poznaniu 2razy mniej!!!!

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Inne
  Rekrutacja
 • Kupię
  Kupię auto do 3000zł zarejestrowane
 • Inne
  Znaleziono klucze
 • Dam pracę
  Przedszkole poszukuje pomocy
 • Inne
  Zaginął szczeniak
 • Dam pracę
  Zatrudnię opiekunkę do żłobka