Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Miejsca parkingowe w rejonie Nowego Centrum Lubonia - list do redakcji

Do naszej redakcji napisał mieszkaniec bloku mieszczącego się przy ulicy Wschodniej, który poruszył temat miejsc parkingowych w rejonie Nowego Centrum Lubonia.

Jestem mieszkańcem bloku przy Wschodniej 26. Po remoncie i budowie drogi drastycznie zmniejszono ilość miejsc parkingowych w okolicy mojego bloku. Między innymi tworząc niezrozumiałe pasy zieleni (które pewnie ładnie prezentowały się na projekcie) zamiast kilku miejsc dla aut więcej. Budując dwa szerokie chodniki i ścieżkę rowerową, pozbawiono mieszkańców około 30 miejsc parkingowych, które do tej pory były dostępne (auta parkowały w 3 rzędach na nieutwardzonym gruncie).
Nie jestem przeciwnikiem nowej infrastruktury i cała inwestycja wygląda naprawdę imponująco (i jej tempo), ale w całym projekcie zupełnie nie pomyślano o mieszkańcach posiadających samochody.
Skandalem jest już to, że developerzy nastawiali bloków (i nadal stawiają w niedalekiej odległości) i nikt nie zadbał o parking. A wydający zgodę zaakceptowali taki plan zagospodarowania przestrzennego! Osiedle rozrasta się w dużym tempie, za chwilę w tym rejonie przybędzie kolejny blok przy sklepie Malinka i cały kompleks bloków przy "Zachodnia Sushi". To kolejne setki rodzin, to kolejne dziesiątki samochodów, które nie koniecznie znajdą miejsce w małych, podziemnych garażach.

I całą sytuację sprytnie wykorzystuje Straż Miejska a ich największymi sojusznikami jest kilku lokatorów, którzy nie posiadając samochodów i nie znając problemu parkowania w tym rejonie, ochoczo wzywają Straż Miejską do "źle zaparkowanych samochodów".
Interwencje Straży Miejskiej mają miejsce nawet w środku nocy i we wczesnych godzinach porannych i auta służb pojawiają się niezwykle sprawnie na wezwanie. Sprawdziłem dziś rano (od redakcji: 6.11), którzy kierowcy aut zostali nagrodzeni mandatami - żaden samochód nie blokował przejazdu, nie tarasował wjazdu na/z posesji, nie blokował innego samochodu, nie stwarzał zagrożenia sposobem zaparkowania dla innych uczestników ruchu.
Po prostu ludzie wracający po godzinie 19 czy 20 do domów NIE MAJĄ GDZIE ZOSTAWIĆ SAMOCHODU. I tłumaczenia, że 300 metrów dalej, za Pocztą Polską jest jakieś miejsce pod krzakiem nie trafia do mnie, bo jest od groma przypadków, że np. wędrówka przez pół osiedla po zmroku, z małym dzieckiem na rękach i zakupami, to nie komfortowa sytuacja.

Dlatego chciałbym zapytać Włodarzy Lubonia i developerów, jak to się stało, że wykorzystano każdy metr kwadratowy na postawienie bloku, a nikt nie zapewnił miejsca do parkowania zgodnego ze stanem i proporcjonalnie do ilości sprzedanych mieszkań?

A Straż Miejską chciałbym poinformować, że jeżeli z taką werwą będą wystawiać mandaty w środku nocy za parkowanie "metr za blisko skrzyżowania" w ustronnym miejscu osiedla, tak samo ja z werwą poświęcę czas i rozpocznę zmasowane zgłaszanie wszystkich domów, z których kominów w okresie jesienno-zimowym wydobywa się zielono-żółto-kolorowy dym i skrupulatnie policzę czas na przeprowadzenie interwencji zgodnej ze zgłoszeniem dotyczącym paleniem śmieciami. I będę występował regularnie o okazanie wyników badań próbek pobranych z pieców i skuteczności Straży Miejskiej w Luboniu. A wyniki upubliczniał i przekazywał mediom, które tak bardzo chętnie lansują modę na walkę ze smogiem - pisze Czytelnik.

List przekazujemy do Urzędu Miasta Luboń.

izi

Odpowiedzi

A gdzież byłeś mieszkańcu noclegowni jak deweloper stawiał blok bez wymaganej liczby miejsc parkingowych bo liczył na miasto? Śmieszni jesteście. Narzekaliście najpierw na drogi gruntowe a po wybudowaniu burczycie że ciężarówki rozjeżdżają a to parkingów nie ma a to kierowcy dają po garach.

Typowa roszczeniowa postawa napływowych mieszkańców. Dlaczego miasto ma budować Wam parkingi z moich podatków? Mieszkam na osiedlu spółdzielczym. Tam budujemy sobie sami, z opłat remontowych itp. Może Wasza wspólnota lokatorska ze Wschodniej też sobie sama miejsca wybuduje? Aha zapomniałem, jak kupowaliście mieszkanie było napisane "bezczynszowe" a na wizualizacji były miejsca parkingowe, drogi i szerokie ścieżki.
Do dziś można w internecie znaleźć miejsca parkingowe w hali garażowej na sprzedaż. Ale szkoda było kasy. Chcesz mieć samochód zainwestuj.

Jeżeli jest jakaś wypowiedź o NCL, to wiadomo , że odezwie się jakiś lubonianin z dziada pradziada. "Bo ja, panie, to od pińdziesięciu lat mieszkam na Łuncznej i te z urzyndu to nic tam nie robiom". To nic, że nie ma nic do dodania w temacie. Śmieszne drzewka są postawione chyba tylko po to, żeby się procent zieleni zgadzał.

Czy nie jest przypadkiem tak, że na określoną ilość mieszkań deweloper powinien zapewnić określoną ilość miejsc parkingowych w pobliżu mieszkania? Np. 1,5 miejsca na jedno mieszkanie?

Ale trzeba za nie zapłacić, a tego już dusigrosz z bloku 26 nie zdzierży...

...a teraz dajcie mi miejsce parkingowe, ino nie za daleko od klatki, żebym się nie zmęczył.
A na poważnie: ten mieszkaniec to roszczeniowy samolub nie widzący nic ponad czubek swojego nosa, niestety wielu takich w Luboniu. Odgraża się, że będzie wzywał straż do dymiących kominów, a tak naprawdę może sobie ręce podać z Babcią Helenką, co to " paliła, pali i będzie palić, czy to dobry wam podoba czy nie". Jaskiniowcy..

.

ale to developer musi zapewnić miejsca postojowe. Kupiło się tańsze mieszkanie to teraz są tego skutki.

...

Ludzie.Po co te nerwy???

Ja tż jestem za blokadami. Też spać nieudaczników

Ja też jestem za blokadami. Trzepać nieudaczników stawiają gdzie popadnie

Witam serdecznie, chciałbym nawiązać do artykułu Mieszkańca NCL w sprawie ograniczenia miejsc parkingowych.
Moje pytanie brzmi gdzie Pan zbulwersowany wyczytał, że należy Mu się bezpłatne miejsce postojowe dla swojego autka.
Zgodnie z przepisami zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić miejsca parkingowe, stosownie do jej przeznaczenia oraz sposobu budowy. Przepisy te nie wskazują minimalnej liczby miejsc postojowych a ich wskaźnik określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Przyjmuje się, powinno być minimum 120 miejsc postojowych na 100 mieszkań. Tylko nikt nie wspomina, że należy się każdemu bezpłatne miejsce do parkowania. Osoby, które wykupiły miejsca postojowe w halach garażowych, płacą dodatkowe podatki oraz ponoszą koszty utrzymania hali garażowej. Wobec powyższego proponuję aby Pan korzystał bez szemrania z dobrodziejstwa bezpłatnego parkowania
w oddaleniu od swojego mieszkania - coś za coś. Co do działania Straży Miejskiej w Luboniu pragnę zauważyć, że służba ta długo tolerowała nieprawidłowe parkowanie w NCL, praktycznie przez cały remont rejonu ulicy Wschodniej. Dlatego też chylę czoła i jestem z całym sercem za tępieniem przejawów cwaniactwa i wandalizmu występującego nadal w rejonie ulicy Wschodniej nr 26. Jestem głęboko przekonany, że Straż Miejska nie podejmuje tych działań dla podniesienia statystyk, lecz w trosce o inwestycję wykoną za wspólne pieniądze. Z tego co mi wiadomo dokonują także cykliczne kontrole w kotłowniach i paleniskach. Niektórym osobom pragnę tu przypomnieć, że 3/4 węgla na naszym rynku to węgiel pochodzący z Rosji z duża zawartością siarki. Przy okazji bardzo ubolewam nad tym, że obecne władze w skuteczny sposób dążą do likwidacji miłych dla oka i ekologicznych elektrowni wiatrowych.
Wracając do początku tematu proponuję aby osoby, które przywędrowały do Miasta Luboń z głębokiej prowincji, gdzie można było parkować wszędzie i zawsze, uszanowały nową inwestycję. Pozdrawiam Serdecznie Mieszkaniec.

Tego klarowania stanowiska urzędu i klepania po pleckach SM się nie da czytać... Za takie "pierniczenie o Chopinie" panie viceburmistrzu dostał Pan stołek i Panu płacą? Wybornie!

Kupowałeś mieszkanie w polu, to trzeba było kupić traktor.

Nawiązując do tematu parkingu - rzeczywiście, jeżeli nie zakupił miejsca postojowego to musi sobie radzić we własnym zakresie. Inny temat to hejt który się przetacza przez komentarze na e-luboń. Zgorzkniałe osoby którym odpowiada zaszły i obecny kształt Lubonia, brak placów zabaw, drogi jak szwajcarski ser, lub gruntowe i brzydota tego miasta. Przypominam, że właśnie przez godzenie się na taki stan rzeczy wszystko wygląda jak wygląda. Wiem, co niestety, niektórzy napiszą - po co żeś się tu wprowadzał jak tak Ci źle? Może po to aby sprawdzić czy jest coś nie tak ze mną czy tymi którzy akceptują to miasto takie jakie jest.

Ależ komentujący wcale nie akceptują tego stanu rzeczy. Oni chcą, żeby było ładnie i porządnie. To autorowi listu przeszkadza nowa ulica, szerokie chodniki i pas zieleni. On ma to w nosie, on żąda możliwości parkowania gdziekolwiek, choćby na chodniku, rondzie czy placu zabaw i jest wielce oburzony, że straż miejska zareagowała i wystawiła mandaty. Co do ostatniego zdania - tak, jest coś z Tobą nie tak, to zaburzenie to masochizm.

Szanowny Pan domaga się kolejnego placu zabaw pod własnym oknem ,żeby nie musiał oddalać się od miejsca zamieszkania...

300m spaceru to dla zdrowia ok.
Parkuj zgodnie z przepisami, wówczas mandatu nie dostaniesz.
Kominy i dym obserwuj skrupulatnie.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl