Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Tajemnice schronów na poznańskiej Abisynii

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 20 października 2019 roku o godzinie 11.00 na poznański Grunwald na spacer śladami twierdzy fortowej oraz historycznej zabudowy osiedla Kasztelanów zwanego Abisynią. Spacer rozpoczniemy od międzypolowego schronu amunicyjnego zbudowanego w 1903 roku na zapolu fortu pośredniego VIIa. Był on przeznaczony dla zaopatrzenia czterech baterii dział. W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na nadziemiu zbudowano dwa polskie schrony obserwacyjno-bojowe. Na pewno gratką dla miłośników historii będzie możliwość obejrzenia niedostępnego na co dzień międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Powstał on w 1903 roku dla załóg czterech baterii dział, a w 1939 roku umieszczono na nim polski schron obserwacyjno-bojowy. W okresie powojennym budowlę zmodernizowano dla potrzeb obrony przeciwlotniczej i wyposażono między innymi w instalacje filtrowentylacyjną oraz dodatkowe drzwi gazoszczelne. W tym roku w związku z przebudową boiska szkolnego zostały przeprowadzone badania archeologiczne na nadziemiu schronu. Jak się okazuje nasyp skrywał nie tylko militarne skarby. Odnaleziono między innymi osiemnastowieczne żetony do gry w karty, ołowianego żołnierzyka, czy kontuszowy guzik. O rezultatach poszukiwań opowie Aleksander Przybylski, autor książki „Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie”. Jest on kulturoznawcą, dziennikarzem, a także członkiem Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia. Organizatorami spaceru jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a odbywa się on w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu, a także XXVI Lubońskiej Wycieczki Historycznej. Wydarzenie będzie też nawiązywało do setnej rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.
Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu wieżowca PGK Centrum usytuowanego przy ulicy Marcelińskiej 90 przy skrzyżowaniu z ulicą Bułgarską.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Godz. 11.00, wieżowiec PGK Centrum, ul. Marcelińska 90, Grunwald, Poznań

Przemysław Maćkowiak


Ilustracje
1. Fragmenty tabliczek znamionowych urządzeń wentylacyjnych sprzed Wielkiej Wojny odnalezione w pobliżu schronu artyleryskiego. Fot. © Aleksander Przybylski.
2. Po wyjątkowo udostępnionym międzypolowym schronie artyleryjskim na Grunwaldzie będzie oprowadzał Przemysław Maćkowiak (z prawej), natomiast rezultaty poszukiwań zaprezentuje dziennikarz Aleksander Przybylski. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka.

Odpowiedzi

Ktoś czegoś nie dopatrzył i wyznaczył wycieczkę w środku trasy maratonu. Większości potencjalnych zwiedzających nie uda się dostać na teren po którym odbywa się wycieczka.

Ale to chyba uczestnik powinien zadbać o to jak dotrzeć?

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl