Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Koncepcja trasy tramwajowej na Klin Dębiecki - raport z konsultacji społecznych

Mieszkańcy przekazali swoje uwagi dotyczące koncepcji przebudowy istniejącego torowiska na Dębiec oraz budowy nowej trasy tramwajowej na Klin Dębiecki. Dziękując za udział w konsultacjach społecznych, zachęcamy do zapoznania się z załączonym raportem.

Konsultacje rozpoczęły się 25 czerwca 2019r. od spotkania z mieszkańcami, w trakcie którego przedstawiciele ZTM odpowiadali na pytania i wyjaśniali wątpliwości przybyłych. Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Łozowej przyszło ponad 200 osób -120 z nich wypełniło ankiety.

Ponadto 1139 ankiet dotarło do ZTM poprzez stronę internetową tramwajdebiec.pl. Dodatkowo 49 głosów, w tym od Stowarzyszenia Prawo do Miasta, Rowerowego Poznania oraz Osiedla Wilda, przekazano pocztą elektroniczną. Do ZTM dotarł również (pocztą) wniosek od społeczności lokalnej z Dębca o nieakceptowanie żadnego z proponowanych rozwiązań. Znalazło się pod nim 1050 podpisów.

W procesie konsultacyjnym zgłoszono też postulaty i uwagi dotyczące układu komunikacyjnego, otoczenia urbanistycznego projektu oraz zagospodarowania zieleni. Między innymi pojawiły się głosy za:

 • wykonaniem zintegrowanego węzła przesiadkowego, łączącego obie pętle autobusowe, istniejącą pętlę tramwajową oraz stację kolejową;
 • poprowadzeniem trasy tramwajowej od Dworca Zachodniego, wzdłuż torów kolejowych do Dębca i dalej w kierunku Świerczewa;
 • pozostawieniem Targowiska Racjonalizatorów w obecnej lokalizacji i jego kompleksową modernizacją;
 • lokalizacją przystanków tramwajowych możliwie najbliżej przystanków kolejowych Poznań Dębiec i Poznań Dębina;
 • odstąpieniem od budowy trasy tramwajowej i wiaduktu;
 • utworzeniem buspasa dla autobusów zamiast trasy tramwajowej;
 • utrzymaniem i ewentualnym zwiększeniem częstotliwości kursów komunikacji autobusowej;
 • ochroną istniejącej zieleni wraz z postulatem nowych nasadzeń;
 • budową trasy tramwajowej na Świerczewo;
 • rozważeniem rezerwy terenowej pod przedłużenie trasy do Lubonia oraz w kierunku ul. Opolskiej;
 • zmniejszeniem ingerencji w układ przestrzenny Dębca (m.in. sprzeciw wobec wyburzeń zabudowy zabytkowej oraz mieszkaniowo-usługowej).

Podsumowując: 76 proc. ankietowanych jest zdania, że budowa trasy tramwajowej na Klin Dębiecki jest potrzebna. Jednak uwzględniając wniosek nadesłany pocztą przez społeczność lokalną Dębca, za budową trasy tramwajowej głosuje 41 proc. badanych.

Wszelkie zebrane postulaty, uwagi oraz wnioski zostaną teraz poddane dokładnej analizie.

Zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronie internetowej www.tramwajdebiec.pl

ZTM

Odpowiedzi

Najlepiej na tej wizualizacji wyszło wycięcie kilkudziesięciu dużych okazałych istniejących drzew!Ile z nowych nasadzeń się przyjmie?

Najlepiej na tej wizualizacji wyszło wycięcie kilkudziesięciu dużych okazałych istniejących drzew!Ile z nowych nasadzeń się przyjmie?

Tym tokiem rozumowania zrezygnujmy z rozwoju miasta i zorganizujemy doroszki..Ciemnogród z?

Ciemnogród?nie wierzę, że ludzi mądrych potrafiacych zwrócić uwagę, że zginął kolejne drzewa nazywa się ciemnogrodem. Od razu widać, że spaliny zatruly Ci umysł i nie widzisz jak jest naprawdę. Wstyd I żenada. Miasta są już dość rozwinięte, brakuje drzew. A Twoim tokiem to wyginiemy uduszeni we wlasnym smrodzie.

Miasta w Europie chronią drzewa ,ale trzeba być nowoczesnym nie myśleć jak ciemnogrodzianin .

Popieram!! wielu mieszkańców będzie twierdziło, że ta inwestycja jest KONIECZNA. Lecz do tj pory tramwaju nie ma jakoś funkcjonują a więc można...

Tak spaliny z tramwaju zatruly mi umysl. A Krowy ciemnego ludu będą dawac od spalin z tramwajow czarne mleko. Ekoterrości czy Ciemnogród?

A tramwaj na co jeździ? Na prąd. A z czego prąd w Polsce? Z węgla, .A spalenie węgla co powoduje? Wysoka emisję CO2. Za co UEnam kary chce wylepić za prąd z węgla. Znaczy tramwaj spalinowy jest...Ale Ty nie wiesz co to emisja CO2. Acha I nawet lubonske autobusy hybrydowe są spalinowe bo na prąd z węgla. Ale trzeba umieć widzieć więcej I rozumieć. Nie wszystko jest takie jak mowia politycy.

Hybrydowy to pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym....

Tendencja do niszczenia polskie przyrody zaczęły się do pana Szyszko!! I trwa. :/

https://epoznan.pl/news-news-97800-zupelnie_nowy_most_ma_polaczyc_czapury_i_lubon_ma_kosztowac_94_mln_zlotych

To będzie armagedon. I tramwaj nawet spalinowy przyda sie. Jesli Poznań nie powiększy wąskiego gardła wlotowego i nawet 4 drzewa nas nie uratuja.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Szukam pracy
  Korepetycje
 • Szukam pracy
  Język francuski
 • Inne
  Spacerek!
 • Dam pracę
  Ochrona- Komorniki
 • Dam pracę
  Kafelkarz!
 • Dam pracę
  Praca na stacji paliw w Luboniu
 • Dam pracę
  Pracownik Ochrony (Biedronka)
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki