Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Informator Miasta Luboń - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Na początku miesiąca do naszej redakcji napisał mieszkaniec, który zastanawiał się nad celowością wydawania Informatora Miasta Luboń.

Jaki jest cel, nakład, sposób dystrybucji i koszt wydawania Informatora Miasta Luboń? Informator dochodzi do mieszkańców z b. dużym opóźnieniem (nr czerwcowy był rozwożony w dn. 22.07.2019), podobnie z wcześniejszymi wydaniami, a większość zawartych tam informacji jest nieaktualna (np. zaproszenia na imprezy). Jedyny wyjątek stanowił okres ubiegłorocznej kampanii wyborczej gdzie informator dostarczano mi do domu co kilka dni a całe numery poświęcone były "wielkim" osiągnięciom władz miasta - pyta Czytelnik (pis.oryg)

List przekazalismy do Urzędu Miasta Luboń. Ponizej publikujemy odpowiedź z magistratu. 

W odpowiedzi na zapytanie mieszkańca uprzejmie informujemy:
Jednym z zadań gazety miejskiej jest podawanie do informacji publicznej oficjalnych komunikatów urzędowych. W Informatorze zostają zawarte informacje dotyczące m.in. imprez i wydarzeń kulturalnych, procesów inwestycyjnych, które zachodzą w mieście oraz działalności szkół, przedszkoli, jednostek miejskich i stowarzyszeń.  Zależy nam na tym, aby informacje o naszym Mieście docierały do wszystkich mieszkańców, również do tych, którzy nie mają dostępu do internetowego portalu Urzędu Miasta Luboń. Nakład to 13 100 szt., a sposób dystrybucji to kolportaż gazet do bloków i domów, a także do jednostek organizacyjnych miasta. Koszt wydania i dostarczenia Informatora Miasta Luboń w przeliczeniu na jednego mieszkańca w skali roku wynosi 5,33 zł.

Z wyrazami szacunku
Natalia Kaźmierczak 

izi

Odpowiedzi

A czy czytelnik słyszał pojęcie "tuba propagandowa" ?

Kolejny dowód na niegospodarnosc naszych władz. Nie widzą problemu tam gdzie jest, a tam gdzie nie ma problemu sami generują .Wydają informator, by chwalić się i kazać podziwiać swoje dokonania.Brak słów. Nasza opinia I tak ich nie obchodzi.

Lans na FB p.Machalskiej nie wystarczył, spotkania z mieszkańcami w wiśniowym sadzie przeminęły, a straż miejska się sama skompromitowała, a do tego na e-luboń zdemaskowano działania pracowników urzędu to chociaż w informatorze trzeba pokazać te zdjęcia z podpisywaniem dofinansowania na 300m drogi...

W czasie wojny na takie gazety się "gadzinówka" mówiło :)

Żałosne porównanie. Choć nawet po Tobie spodziewałbym się czegoś mądrzejszego. I śmieszek nic tu nie zmienia. Naukę historii dasz jeszcze radę nadrobić. Chyba

To jak to napisać żeby nie było u nikogo bólu d...y?

Proste. Lepiej nic nie pisz. Gdy nie wiesz jak się zachować, zachowuj się po prostu przyzwoicie. ps. Rozróżniam litery wielkie i małe

Proste. Lepiej nic nie pisz. Gdy nie wiesz jak się zachować, zachowuj się po prostu przyzwoicie. ps. Rozróżniam litery wielkie i małe

Proste. Lepiej nic nie pisz. Gdy nie wiesz jak się zachować, zachowuj się po prostu przyzwoicie. ps. Rozróżniam litery wielkie i małe

Redakcjo. Zrób coś z tymi "pustymi". Uf! Nareszcie po czwartej próbie zapisane.

Nazwa funkcjonuje od pewnie 200 lat więc idąc tym tropem obrażałbym pokolenia. Poza ty skąd wiesz do jakiej wojny porównałem? Może do obecnej polsko-polskiej? Bez sensu.

Temat też przerabialiśmy już jakiś czas temu na forum e-lubon. Podniosłam taki głos, że wydawanie Informatora jest bezcelowe, na co pojawiły się odpowiedzi, że to rozrywka do czytania zwłaszcza dla starszych mieszkańców Lubonia. Jak widać, temat powraca, może Urząd Miasta wpadnie na nowy pomysł co do miesięcznika, bo aktualności są jak zwykle "już zapomniane", a że nie ma o czym pisać, pojawiła się rubryka z cykl co słychać w okolicy +/- 20 km od miasta, jakie atrakcje. To chyba świadczy, że naprawdę nie ma o czym pisać.

Prawda jest taka że Informator wychodzi w takiej formie tylko dlatego żeby utrzeć nosa Wieściom Lubońskim. No ale jaki pomysłodawca taki efekt.

Dla władz Wieści zawsze będą niewygodne, bo są niezależne. Są niezależnym pismem mieszkańców, a to wielka wartość.

Ale trzeba jednak zaznaczyć, że w zespole redakcyjnym jest radny wpierający Machalską - Paweł Wolniewicz.

WL z dziennikarstwem nie mają wiele wspólnego. Dlatego nie mogą przeskoczyć Informatora. Jak zaczną to przeskoczą.

To, czy komuś Informator się podoba, czy nie to kwestia gustu, a ponoć o gustach się nie dyskutuje. Mnie najbardziej jednak irytuje żenująco niski poziom merytoryczny tej "gazetki" (zarówno treść, jak i forma). Żeby nie być gołosłownym kilka przykładów z numeru czerwcowego:
- tytuł na pierwszej stronie "Informator miasta Luboń", a w środku w stopce każdej strony "Informator Miasta Luboń". No to w końcu miasto jest z dużej, czy małej litery?
- strona 4: odnoszę wrażenie, że wykaz Inwestycji miejskich kopiowany jest co miesiąc tylko po to żeby zirytować mieszkańców, bo tam się chyba nic nie zmienia;
- strona 5: dwa razy to samo zdjęcie ul. Dojazdowej. Czyżby zabrakło tekstu i trzeba było czymś wypełnić stronę?
- ta sama strona: "lubonianie" piszemy z małej litery (w każdym razie tak mnie uczyli) - błąd ortograficzny;
- o interpunkcji nie wspomnę...
- tytuły artykułów to wolna amerykanka: raz w kolorze z dużej litery, raz kapitaliki w kolorowej ramce, a czasem po prostu bold;
- czasem zupełny brak sensu: strona 9 "...w betonowych zagonach pojawił się edukacyjny ogródek sensoryczny zapełnił się różnorodna roślinnością mającą na celu pobudzać zmysły[...]" (pisownia oryginalna).
Wygląda na to, że nawet autorzy nie mają ochoty czytać tego, co napisali przed puszczeniem do druku...

znowu odpowiedź godna mistrza - mówić nic nie mówiąc.

A co z dystrybucja. Pani machalska zapewniała że będzie dostarczany do każdego domu. Jeszcze do mnie nigdy nie dotarł. Ale jak z podatkiem spoznisz się 2 dni to już jest upomnienie za 11zl. I wtedy można przenieść do domu. Co za pojebane miasto

Po pierwsze mam pytanie, jak dług na jednego mieszkańca jest w Luboń i o ile on wzrósł z kadencja obecnej burmistrz.
Po drugie o jakim kolportaż do bloków i domów ona mówi. W kampanii wyborczej dostawałam 2 egzemplarze tego folderu reklamowego władz do skrzynki na miesiąc a obecnie od co najmniej pół roku nic.
A informator, który opisuje sadzenie tulipanów przez Machalską nie jest potrzebny. Niech promuje się za własne pieniądze a nie za pieniądze mieszkańców. Po za okresem wyborczym ma ich w głębokim poważaniu.
ML

Ja tylko zadam 2 pytania: kto wybrał na drugą kadencję p.Machalską w niedawnych wyborach samorządowych i gdzie są te jednostki co m.in. tu na forum krzyczały "najlepsza burmistrz od lat" ?

Podbijam też stawkę przedmówcy: ile kasy popłynęło z budżetu Lubonia na "realizację zadań społecznych" czyli kupowanie we wszystkich parafiach lubońskich mszy przy byle okazji itp.?

Ja głosowałem na panią Burmistrz i naprawdę i dalej bym głosował. W końcu ktoś ruszył Dworcową. Trzymam kciuki za realizację inwestycji szczególnie za wzgórze papieskie! Rozliczymy za 4 lata. Ja jestem pod wrażeniem co ta kobieta robi przy tak małym budżecie.

No proszę pracownik urzędu na stanowisku.... Panie Michale P. za takie mieszanie w głowach ludziom, podpisywanie się Laskowiczanka czy teraz Wiktor, a jutro pewnie Alicja czy inne imię otrzymał Pan już stołek. Klasyczna manipulacja - łagodzenie nastrojów związanych ze wzgórzem papieskim - wycinką drzew pod Lidla i wskazywanie problemów z którymi władza walczy. Tak faktycznie rozliczymy Pana za 4 lata, szkoda tylko, że przez 4 lata będzie Pan pobierał pensję z tak małego budżetu za nic.

W mojej opinii p.Machalska to kiepska burmistrz, bez pomysłu na siebie i miasto, którym rządzi i tyle. Luboniowi potrzeba managera, a takiego nawet nie widać. Gdybyśmy wybrali innego kandydata/tkę w wyborach było by chociaż ryzyko pozytywnego zaskoczenia, bo kontrkandydaci byli marni, a tak mamy co mamy. Zielone ludki jej nie wybrały, więc nie licząc pracowników urzędu i ich rodzin oraz proboszczów to kto ją wybrał skoro tak narzekacie?

A tu Cię zaskoczę, nie jestem pracownikiem urzędu, ale strasznie nie lubię cwaniactwa i ciągłego narzekania. Jak masz tyle do powiedzenia to wystartuj w demokratycznych wyborach i jeśli przedstawisz ciekawy program możesz liczyć na mój głos. Najpierw to chociaż podpisz się imieniem anonimowy hejterze bym wiedział, że to ty ;)

Oj zabolało...! No proszę nagle jestem cwaniakiem, malkontentem i anonimowym hejterem. Jeszcze wtrąć coś koniecznie o LGBT nikt nie będzie wówczas dyskutował o p.Machalskiej, sadzeniu tulipanów, jakości dróg, aferze pijackiej w straży miejskiej, wzgórzu papieskim, lubońskim smogu, lotach F16 itd.

Huagho,

Nie wiem kim jest Wiktor, czy jak to Ty twierdzisz pracownik urzędu czy po prostu zwykły mieszkaniec. Ale niestety Ty nie mając odwagi się podpisać jesteś absolutnie nie wiarygodny. Ja jestem zwykłym czytelnikiem, który nie dyskutuje a raczej czyta newsy i czasem komentarze. Gdy trafię na Twój to zazwyczaj zionie z niego delikatnie mówiąc niechęcią do UM. Pytanie więc czy Ty jesteś jakimś radnym, czy kandydatem w wyborach sprzed kilku miesięcy, skoro nie masz odwagi się podpisać imieniem i nazwiskiem. Ja staram się racjonalnie oceniać obecne władze, widzę ich porażki ale i sukcesy. Tak ślepo patrząca osoba jak Ty wydaje się być kimś bezpośrednio zaangażowanym..

Huangho wali ostro ale pisze prawdę i obnaża błędy urzędu. Nazywać to można różnie ale niestety to co ostatnio prezentują urzędasy chociażby w odpowiedziach na pytania to jawne kpiny z mieszkańców. Tak samo wyglądają bezpośrednie działania np. na ulicach miasta na zasadzie: tak se wymyślimy i co nam zrobicie.

Stary libańczyku niestety czytając wpisy Huangho można mieć wrażenie że pod każdym wpisem który jest korzystny dla obecnej władzy widzi wpis obecnego zastępcy burmistrza lub pracownika urzędu a to już chyba jest obsesja. Przecież obecną burmistrz wybrali mieszkańcy i to z dużą przewagą a nie tylko sami urzędnicy i każdy z nas może przecież napisać coś pozytywnego jak i negatywnego o obecnej władzy każdy z nas może mieć przecież inne zdanie. Miłego dnia

Autorze bezimienny szanuję Twoje odmienne zdanie. Moje jest odmienne. Miłego!

Problem niestety jest taki że wybór mieliśmy zerowy. Kontrkandydaci niestety nic nie reprezentowali. Sam postawiony przed taką alternatywą zagłosowałem na Machalską ale nie sądziłem że tak zaczną przeginać pałę.

p.Michale, jakie ma znaczenie jak się podpiszę Anna Kowalska, Laskowiczanka, Wiktor czy Zbigniew Nowak? Naiwne myślenie. Wymieniona osoba manipuluje opinią publiczną. Większość się na to jak widać nabiera lub chce wierzyć w to, że manipulacji nie jest poddawana. Do polityki nigdy mnie nie ciągnęło.

Widać władze boli prawda. A prawda niestety nie jest wesoła. Mnóstwo błędów popełniają. Dla nich liczy się szybki zysk. Nie myślą co będzie za jakiś czas. Jak swymi decyzjami pogarszają sytuację mieszkańców. Przypomina mi się powiedzenie szlachty przed rewolucją,,po nas choćby potop,,
A nawet deszczu już brakuje w Luboniu. Wszelkie upomnienia mieszkańców traktują jak hejt. Bo tak jest łatwiej usprawiedliwić swoje błędy. Nie ma dialogu.Odpowiedzi z urzędu na nurtujace problemy Lubonian są suche, niezrozumiałe. Właściwie to im tylko głowę zawracamy zadając niewłaściwe pytania. Nie jest mi wcale do śmiechu, a gdyby uznano moje przemyślenia za hejt to też to nie jest hejt. Nie mam siły na hejtowanie, bo opadlam z sił już dawno gdy myślę jak bardzo zniszczone jest to miasto. Moje rodzinne miasto, coraz trudniej tu żyć...

I nie pracuje w UML. I jest ok. I znów zagłosuje póki co.

Ale jaki sens jest że dociera jeśli grubo po czasie, często imprezy już się odbyły...

A ile drzew i litrów wody zużywa się do produkcji jednego nakładu, ile emisji CO2 w związku z tym powstaje.

Jestem autorem pytania i ta odpowiedź mnie nie zadowala.Nadal nie widzę sensu zapraszania na imprezy, które już się odbyły, nie rozumiem stwierdzenia, że sposobem dystrybucji jest kolportaż, nie mogę również zrozumieć dlaczego koszty wydania i dystrybucji zostały przeliczone na mieszkańca ( mnie wychodzi, że to ok. 160 000 zł )

Urząd ogłasza konkurs ofert i wygrywa najtańsza firma na druk , zazwyczaj mała garażówka w której siedzi szef i drukarz w jednym, a zostaje doręczona z opóźnieniem bo jedzie ze śląska, to tam drukowany jest nasz informator. Szkoda że nie wspierają lokalnych firm

Powyżej odpowiedział p.Michał Popławski - viceburmistrz, a nie żaden Matheus jak widać zorientowany w temacie i zainteresowany propagandą urzędu. To propagandowe pisemko do natychmiastowej likwidacji!

Panie H nie jestem zainteresowany w temacie propagandy - jak nie wiesz to się nie odzywaj - startowałem do przetargu i wygrała firma która naprawdę chyba ma w garażu maszynę drukarską i dała taką cenę że szczęka opadła w dodatku nie jest to firma z wlkp. A więc siedź i pierdź dalej w kanapę - siedź cicho a nie głupoty klepiesz panie H

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Zatrudnię sprzątaczkę
 • Szukam pracy
  Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)
 • Sprzedam
  płotek balkonowy
 • Sprzedam
  Lodówka z kostkarką side by side Samsung
 • Dam pracę
  Praca w markecie
 • Sprzedam
  sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej Jana Pawła II Luboń
 • Sprzedam
  Sprzedam antenę satelitarną / sat.
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Luboń