Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Rowery miejskie zawitają do Lubonia

15 kwietnia, zostanie uruchomiony Luboński Rower Miejski. Do dyspozycji mieszkańców będą 4 stacje i 40 rowerów. Co ważne, dzięki porozumieniu obu miast na rowerach standardowych 3G będzie można się poruszać między Luboniem i Poznaniem.

Cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta będą mieli kolejny środek transportu publicznego do swojej dyspozycji. Początki prac nad rowerem miejskim w Luboniu sięgają roku 2015, kiedy aplikowaliśmy o dofinansowanie tego zadania ze środków zewnętrznych. Cztery stacje, które zostaną uruchomione w połowie kwietnia, to dobry początek systemu Lubońskiego Roweru Miejskiego – mówi Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Luboń. Luboń jest pierwszą gminą powiatu poznańskiego, która zsynchronizuje rower miejski z miastem Poznań i będę się cieszyła, gdy z tego przykładu skorzystają w najbliższym czasie kolejne gminy – dodaje.

System w Luboniu będzie kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że wypożyczone w Poznaniu rowery standardowe (stacyjne) PRM 3G będzie można zwracać na stacjach w Luboniu i odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu będzie można zwracać na stacjach 3G w Poznaniu.

Mieszkańcy polskich aglomeracji jeżdżąc codziennie pomiędzy poszczególnymi miastami najchętniej zapomnieliby o dzielących je granicach. Zintegrowane systemu roweru miejskiego to doskonałe rozwiązanie. Użytkownik podróżujący na standardowym rowerze trzeciej generacji po prostu przejedzie do drugiego miasta i odda rower” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

System Lubońskiego Roweru Miejskiego będzie składał się z czterech stacji:
*Rondo Żabikowskie
*Os. Lubonianka
*Al. Jana Pawła II
*Dworzec PKP

Będzie można na nich wypożyczyć 40 rowerów standardowych. Aby to zrobić, wystarczy mieć aktywne konto w systemie. Można wykorzystać już istniejące, np. z systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego lub założyć nowe poprzez stronę internetową RowerLubon.pl, aplikację mobilną lub terminal stacji rowerowej. Należy również wpłacić co najmniej 20 złotych opłaty inicjalnej. Wypożyczenie jest bardzo łatwe. Na terminalu wystarczy wpisać numer telefonu i PIN do systemu, a także numer wypożyczanego roweru. Można będzie też skorzystać z aplikacji mobilnej, która dzięki skanowaniu kodu QR znacznie przyspiesza wypożyczenie. Potem należy wypiąć rower z zamka i można udać się w drogę. Rower można zwrócić wpinając na stacji 3G w Luboniu lub Poznaniu. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia będzie bezpłatne. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zapłacimy 2 złote, a za drugą i każdą następną rozpoczętą godzinę po 4 zł. Rowery miejskie nie są w Luboniu nowością. Od września 2017 roku przy Dębieckiej 1 funkcjonuje stacja PRM Factory Poznań. To jedna ze stacji PRM, które zostały uruchomione dzięki współpracy Nextbike Polska z partnerem komercyjnym. Sezon Lubońskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada.

ZTM

fot.: 

Odpowiedzi

Szkoda, ze nie będzie stacji na pętli autobusowej na Żabikowie...

Wszystkie pozostałe stacje są w odległości na 5-10 min marszu od siebie

Dokładnie!

Dobra wiadomość, fajnie jeżeli w kolejnych latach pojawia się kolejne stacje np. w żabikowie w okolicy pl. Bojanowskiego.

Czy są znane dokładne lokalizacje wszystkich stacji ?

Przepraszam bardzo, a Lasek?

Dobra wiadomość, ale chciałabym użytkownikom wszystkich rowerów przypomnieć, że porusza się nimi po ulicach lub ścieżkach rowerowych, w określonych, wyjątkowych warunkach po chodnikach. Bo zauważyłam, że jak tylko zrobiło się ciepło, rowerzystów przybyło w Luboniu, zauważalnie. Tyle że najczęściej jeżdżą po chodnikach, niestety z nastawieniem, że to oni mają pierwszeństwo.

Zgadzam się, że rowerzyści na chodnikach to "goście" i powinni być bardziej uważni. Z drugiej strony jazda rowerem po niektórych ulicach to igranie ze śmiercią.

To niech jeżdżą mniej uczęszczanymi ulicami:) Akurat w mojej okolicy są drogi nieutwardzone (jak wiele innych w Luboniu) i najczęściej rowerzyści wybierają właśnie chodnik. A ze chodniki wąskie- pieszy i rower we dwoje się nie mieszczą. Niestety, najczęściej to ja robię krok w bok, bo z pędzącym rowerem nie wygram... No może tylko na "pyskówkę":)

A może kierowcy wybiorą mniej uczęszczane ulice?

A najlepsi są rowerzyści którzy jadą ul. Wschodnią , a nie korzystają z ładnej szerokiej ścieżki rowerowej przy ulicy

Tzw. "węzeł przesiadkowy " tworzony w ok. dworca PKP ma stację rowerową- co się chwali ,ale co z parkingiem dla aut?
Rowerów nie będzie w bardziej oddalonych częściach Lubonia ,więc pozostaje dojazd autem ,którego nie ma gdzie obecnie zaparkować.Miejsca parkingowe na stałe zajęte są przez przyczepki i stojący od prawie pół roku samochód poczty polskiej nie z naszego województwa (REJ.LUB 888 itd.-to chyba n\ie jest lubońska?) I nikt nie widzi tego? po oknami naszej kochanej SM?

Przed dworcem PKP ma się pojawić koło 80 miejsc parkingowych na samochody. Proszę poczytać o 12 milionowym dofinansowaniu na transport dla Lubonia. Jest o tym mowa. Zamieszczam link:
http://e-lubon.pl/news/2017-07-28/lubon-otrzymal-dofinansowanie-ponad-13-mln-zl-12912

Przeczytane- i co? Nic z tego nie wynika oprócz obietnicy, że w latach 2017-2019? powstanią miejsca parkingowe.Chodziło mi o sytuację na teraz , a nie mglistą przyszłość. Tym bardziej ,że samochody zaczynają parkować w okolicy dworca nawet na trawnikach ,a miejsca parkingowe zajmują" stali" pstojowicze.

A co z Luboniem po drugiej stronie torów?
Przejście do dworca w jakiejś idiotycznej odległości od niego. Brak stacji rowerowej, by dojechać "Na pociag". To z pewnością nie zachęca nowych mieszkańców nadwarciańskich osiedli do przesiadki z auta na transport miejski.
Czy ktoś wie czy są jakieś plany połączenia tamtej części miasta z dworcem?

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Oddam ziemię z wykopu
 • Dam pracę
  Praca na stacji Paliw Lotos , ul. Armii Poznań
 • Sprzedam
  Sprzedam stanowisko postojowe w garażu Wschodnia
 • Dam pracę
  KIEROWCA C+E - Komorniki
 • Sprzedam
  Sprzedam mieszkanie