Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Próg zwalniający na ulicy Traugutta - list do redakcji i odpowiedź z UML

Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zadał pytanie dotyczące progu zwalniającego znajdującego się na ulicy Traugutta.

Poproszę o informację na czyj wniosek został zaprojektowany i wybudowany próg zwalniający na ul. Traugutta? Jaki był koszt całkowity przebudowy układu komunikacyjnego? Dlaczego zamiast jednego progu z kostki nie położono na całej długości ulicy kilku progów z tworzywa które na pewno uspokoiłyby ruch i zwiększyły bezpieczeństwo odwiedzających cmentarz? - pyta Czytelnik.

List wysłaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź. 

W odpowiedzi na pytanie w sprawie progu zwalniającego na ulicy Traugutta informuję, że w ramach inwestycji na wniosek mieszkańców powstało wyniesione przejście dla pieszych. Koszt wykonania przebudowy układu komunikacyjnego wyniósł 31 980 zł. Z uwagi na przelotowy charakter ulicy Traugutta Starostwo Powiatowe w Poznaniu, które jest organem zatwierdzonym organizacje ruchu uznało za zasadne wyniesione przejście dla pieszych na wysokości cmentarza parafialnego. Priorytetem projektu było uspokojenie ruchu na ul. Traugutta oraz bezpieczne dojście do cmentarza.

UML

 

izi

Odpowiedzi

Zawsze gnołem tam ile fabryka dała galante, a tera zwalniać musze jak na autostradzie jak koło wypadku przejeżdzam i chcem sobie popatrzyć. Na co to komu?

się spóźnisz i Ci Oszuna zamknum

32 000 zł za kilkanaście metrów kostki i 10 krawężników na krzyż???? Jakiś absurd. Średnia cena położenia 1 m2 kwadratowego kostki przez profesjonalną firmę to 100-120 zł netto (czyli za tą sumę można ułożyć ponad 200 m2 kostki) a przecież wykonywała to spółka miejska więc rozsądek mówi, że skoro miasto ma taką firmę to po to by pewne rzeczy wykonywać taniej.... chyba coś w takim razie nie działa....

Na logikę:
ułożono ok. (z wysepkami za i przed przejściem) ok. 30 m2 i pewnie z 10 krawężników drogowych, zatem:
30 m2 kostki x 40 zł (myślę, że kom-lub kupuje taniej) = 1200 zł
10 krawężników drogowych x 30 zł = 300 zł
beton, piasek, utwardzenie = ok 500 zł
rozkucie starego (prawie nowego) asfaltu = 1000 zł
znaki, malowanie linii itp. = 2000 zł
praca (umówmy się, roboty na 1 dzień dla 4 ludzi) = 4 osoby x 8h x 30 zł/h = 960 zł
projekty, zgody, zamkniecie pasa = 3000 zł

suma: 8960 + 23% vat = 11 020 zł (ja i pewnie wielu innych bym za tyle to wykonał i to z zyskiem).

gratuluje zatem miastu gospodarności, BRAWO...

15% od 32 000 zł to 4 800 a od 11 000 zł to 1650zł. Co lepsze, sam sobie odpowiedz.

Jak progi zwalniające to tylko plastikowe nakładane na istniejącą nawierzchnię i przykręcane śrubami!Zalety : szybki montaż (parę godzin), większa skuteczność niż z pozbruku (trzeba mocno zwolnić) i w razie czego można przestawić w inne miejsce!, nie potrzeba rozbierać istniejącej nawierzchni przy montażu! Z pewnością cena całego przedsięwzięcia kilka razy niższa! Czy decydenci w UM to fachowcy (wątpię) czy raczej pocioty?Takie progi świetnie funkcjonują na Plewiskach!

nie można wykluczyć, że pozostałe koszty to msza dziękczynna ze ten wspaniały cud architektury....... Cegła lubi takie imprezy, w końcu kiedyś już święcił sygnalizację świetlną.... yyy znaczy się świętobliwą sygnalizację:)

Wystartuj w przetargu i daj niższą cenę... i zarabiaj!!

pół pytania bez odpowiedzi

Zawsze uważałem za nienormalnych ludzi którzy decydowali się na ustawianie tych progów z tworzyw. To są najgorsze progi pod wieloma względami - najbardziej niszczą zawieszenie, generują najwięcej hałasu (praca zawieszenia, hamulców w starszych autach oraz ruszanie po przejechaniu), również najgorsze dla powietrza w okolicy - kierowca musi zwolnić niemal do zera żeby nie rozpieprzyć zawieszenia, a potem daje po garach żeby odzyskać stracone sekundy, smrodząc i hałasując. I tak co kawałek. Progi z kostki z reguły wychodzą im też tak kanciate że trzeba się niemal zatrzymać. Zastanówcie się nad długofalowymi skutkami ustawiania tych g*wien. Skuteczniejsze są szykany, wydłużone progi z kostki, lub takie pofalowania asfaltu na długim odcinku, widziałem to gdzieś na zachodzie, nie ważne w każdym razie jak jedziesz z prędkością taką jak na znaku to przelatuje się to ustrojstwo, ale jak przegniesz z prędkością to autem tak zabuja że zderzak idzie urwać.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginęła kotka w okolicy ul. Krętej!
 • Dam pracę
  Pani do sprzatnia
 • Inne
  Zaginął kot
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie