Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Gdzie odrzucać śnieg? - list do redakcji

Do naszej redakcji napisała Mieszkanka, która zadała pytanie, gdzie należy odgarniać śnieg z chodników? Pytanie pani Monice nasunęło się, kiedy to jadąc samochodem zauwazyła, iż na terenie Lubonia ludzie notorycznie odgarniają śnieg (co sie chwali) rzucając go na ulicę.

Obowiązkiem właścicieli nieruchomości oraz najemców/właścicieli lokali jest uprzątnięcie położonych wzdłuż ulicy niezwłocznie po opadach: błota, śniegu, lodu z powierzchni chodników, a także nieruchomości, w tym z podwórzy, przejść, bram, itp., oraz posypanie piaskiem chodnika. Należy to realizować w sposób nie zakłócający ruchu pieszych i pojazdów a uprzątnięte błoto, śnieg, lód należy złożyć na skraju chodnika, tak by mogły je sprzątnąć służby utrzymujące w stanie czystości jezdnię - informuje Straż Miejska Miasta Luboń.

Izabella Chodorowska

fot.: 

Odpowiedzi

Tylko ze że skraju chodnika służby miejskie nie zgarnąć śniegu gdyż sprzątanie chodnika należy do obowiązków mieszkańca... Służby miejskie odgarniaja tylko z jezdni i to bardzo często z powrotem wprost na chodnik. Koniec

Słyszałam ,że jeżeli chodnik wzdłuż granicy posesji oddzielony jest od granicy posesji pasem zieleni to jego odśnieżanie leży w gestii służb miejskich! Czy ktoś może to potwierdzić?

Tak. Potwierdzam. Jeżeli jest pas zieleni nie mamy obowiązku odśnieżać chodnika.

Mimo istnienia tego przepisu prędzej w Luboniu świnie zaczną latać niż służby oczyszczania miasta zaczną sprzątać chodniki ze śniegu!

pas zielenie musi się znajdować między granicą posesji, a chodnikiem i mieć minimum 1, metra szerokości. tak więc powodzenia ;)

A z jakiego aktu prawnego wynika ta minimalna szerokość pasa zieleni =1m oddzielająca chodnik od posesji- o której wspominasz?Byłabym zobowiązana za tę informację! Czyżby z jakieś wewnętrznej uchwały Gminy? o której mowa w Art.4.1 str.7 Dz.U. z 2018 poz.1454, 1629?Skąd masz ten 1m?

Co prawda nie ja byłem pytany, ale w ustawie nie ma mowy o 1 m, tylko o bezpośrednim przyleganiu do nieruchomości.
Żadna uchwała gminna nie może zmienić uchwały.Chodnik musi być wydzielony i bezpośrednio przylegać.
Jeśli nie przylega nawet o 0.8m, to nie ma obowiązku.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19961320622/U/D19960622Lj.pdf

Rozdział 3, Art.5.1. pkt 4.
"Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości
i porządku przez: (...)
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników
położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się
wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną
bezpośrednio przy granicy nieruchomości (...)"

Wynika z tego zapisu, że jeśli chodnik jest oddzielony od nieruchomości pasem zieleni to faktycznie właściciel nieruchomości nie jest zobligowany do odśnieżania. Jednak to, czy się dostanie mandat czy nie chyba nie powinno być motywacją do odśnieżenia przed własnym domem :)

u mnie sytuacja wygląda trochę inaczej... - brak chodnika, tylko linia na części jezdni wyrysowana ... oddzielająca część gdzie chodzą piesi...

Tutaj raczej właściciel posesji nie musi sprzątac?

To chodnik jest mój żeby go odśnieżać ? Droga już nie jest moja czyli jej nie muszę odśnieżać ? ?

Gość mnie rozwalił swoim wpisem. Kilkadziesiąt lat odśnieżam(z przerwami na braki w dostawie śniegu), latem usuwam chwasty, a słoik pyta czy chodnik jest jego. Odpowiedź brzmi: sprawdź gamoniu w księdze wieczystej.

Biorąc po uwagę głupotę płynącą z pytania czy chodnik jest mój sądzę, że wprowadziłeś się do Lubonia rok temu.
Trzeba było rozważyć oferty sprzedaży nieruchomości z Florydy. Dom też prawdopodobnie nie jest twój, tylko banku, ale bank ci go nie odśnieży.

Powinienem być bardziej tolerancyjny dla przedstawicieli obcych cywilizacji.Do tej pory w Luboniu miałem do czynienia głównie z gatunkiem homo-sapiens. Wkrótce UM Luboń przyśle wam decyzje podatkowe z których dowiecie się co jest wasze. Z tego co wiem nie na wszystkich planetach występuje obowiązek odśnieżania i dlatego nie wszystkie pozaziemskie filie Kom-Lubu kupują sól na zimę.

To w księdze wieczystej masz wpisany chodnik? Czy może cały pas drogowy? Mentalność niewolnika.

Niewolnik banku przypisuje mi niewolnictwo. Ja wiem, że chodniki należą do miasta.Niezależnie od tego obowiązek odśnieżania ma właściciel nieruchomości.Wyjątkiem moim zdaniem są drogi nie należące do miasta i tam chyba cały pas drogowy musi odśnieżać właściciel działki drogowej.W Luboniu jest to dość dobrze uregulowane i można to sprawdzić na
e-mapie, zaznaczając rejestr mienia komunalnego, czego niewolnik banku pewnie nie wiedział.

Chciałbym jeszcze dodać, że jak ktoś złamie nogę przed domem gamonia, który pyta: czy chodnik jest mój, to odpowiedzialność ponosi gamoń, a nie miasto.

Z mapy wynika, że ulica Parkowa nie jest własnością miasta. W takim przypadku,moim zdaniem, obowiązek odśnieżania całego pasa, spoczywa na właścicielu. Nie wiem kto nim jest. Podobnie jak ulice Pszenna i Narcyzowa w Lasku.
Tu i ówdzie mogą być kontrowersje, bo np.ulica Wąska jest własnością miasta tylko w części.
Ogólnie rzecz biorąc, nawet słoiki, powinni się zorientować przy jakiej drodze mieszkają.Przybysze z obcych planet również.

Na Fabrycznej chodniki odśnieża Kom Lub. Wczoraj chodnikiem jeździł duży pług z solarka. Zarzucił solą nie tylko chodnik ale tez ploty, trawniki i wszystko to co jeszcze nie uschlo :)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Inne
  Zaginęła kotka w okolicy ul. Krętej!
 • Dam pracę
  Pani do sprzatnia
 • Inne
  Zaginął kot
 • Wynajem - oferuję
  Wynajmę pomieszczenie