Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Śladami Powstania Styczniowego z Pawłem Andersem

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza na 58. Wieczór Historyczny w piątek 25 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2. Spotkanie będzie nawiązywało do 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i jego śladów w Wielkopolsce.
Naszym gościem, w sali sesyjnej, będzie Paweł Anders - znany krajoznawca, autor kilkuset publikacji o regionie. Zajmuje się on także opracowywaniem przewodników i informatorów turystycznych, przygotowuje treść krajoznawczą do map i planów miast. Współpracował z praktycznie wszystkimi wydawnictwami publikującymi opracowania krajoznawcze o regionie. Od 1991 roku pełni funkcję sekretarza redakcji kwartalnika „Kronika Wielkopolski”, obecnie wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Działa w Wielkopolskim Klubie Publicystów Krajoznawczych, którego był współzałożycielem. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje tematyka Powstania Wielkopolskiego. Za popularyzowanie tych zagadnień uhonorowano go statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, natomiast w Wielkim Księstwie Litewskim na początku lutego. Nie miało też większych bitew ani nie odniosło spektakularnych sukcesów, skończyło się klęską. A jednak jest zaliczanie do najchlubniejszych kart naszej historii. Działania bojowe były prowadzone w zaborze rosyjskim, w Wielkopolsce zaś w części wschodniej, która pozostawała pod władzą carską. Pomoc dla walczących, ochotnicy zasilający oddziały powstańcze płynęły jednak z całego regionu. Na naszych ziemiach pozostało sporo pamiątek po tym okresie historycznym, dbamy o dowody poparcia Wielkopolan dla powstania. O tej pamięci chcielibyśmy opowiedzieć w 156. rocznicę wybuchu walk.
Impreza odbywa się przy wsparciu Miasta Luboń.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Godz. 18.00, Urząd Miasta, Luboń

Przemysław Maćkowiak


Ilustracje:
1. Jedna z wielu wielkopolskich mogił Powstańców Styczniowych znajduje się w Kleczewie. Od lat jest utrzymywana oraz otaczana opieką przez lokalną społeczność, której nigdy nie trzeba było zachęcać do szanowania własnej historii, a także dbania o pamiątki po niej. Fot. © Paweł Anders.
2. Znany krajoznawca i regionalista Paweł Anders od wielu lat jest zaprzyjaźniony z Towarzystwem Miłośników Miasta Lubonia. W trakcie 55. Wieczoru Historycznego w 2017 roku opowiedział on o swojej autorskiej wystawie „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w fotografii”. Fot. © Przemysław Maćkowiak.

fot.: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier