Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Dzieje Ziemi Lubońskiej

Miło nam Państwa poinformować, że Ośrodek Kultury w Luboniu został wydawcą książki pt. „Dzieje Ziemi Lubońskiej” Historia Lasku, Lubonia i Żabikowa od czasów najdawniejszych do utworzenia miasta, autorstwa dr Izabelli Szczepaniak.

Publikacja obejmuje wydarzenia na przestrzeni wieków począwszy od czasów pradawnych, przez historię ziemi lubońskiej w okresie rozbicia dzielnicowego, przez historię Państwa Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, historię Wielkiego Księstwa Poznańskiego, I Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego, XX-lecia międzywojennego, okupację hitlerowską i ziemię lubońską w powojennych latach.

Książka jest syntetycznym opracowaniem dostępnych źródeł i materiałów, dotyczących terenów dzisiejszego miasta Luboń, z uwzględnieniem losów miejscowych patriotów, zaangażowanych w walkę o niepodległość państwa polskiego i wyzwolenie Polski.

Mamy nadzieję, że publikacja wzbogaci lubońską społeczność lokalną o zapomnianą lub mało dotąd znaną wiedzę historyczną, dotyczącą naszej wspólnej przeszłości.

Autorka przypomina istnienie faktów historycznych, dotyczących wielkiego znaczenia wsi, tworzących dzisiejsze miasto Luboń, dla regionu i państwa, m.in. otwarcie pierwszej wyższej uczelni na terenie Wielkopolski (Szkoły im. Haliny w Żabikowie) oraz wizyty Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w fabrykach Lubonia, pracujących dla odrodzonego państwa polskiego.

Ważnym celem książki jest także pokazanie przyczyn i skutków zupełnie niezbadanej naukowo pruskiej akcji kolonizacyjnej, przeprowadzonej na naszym terenie na początku XX w., której fizyczną pozostałością są cenne zespoły architektury przemysłowej m.in. europejskiej klasy zespół fabryki chemicznej w Luboniu projektu prof. Hansa Poelziga oraz zespół budynków kolonii osadniczej w Żabikowie, z obiektami projektu Hansa Johowa.

Książka ukazała się w nakładzie 2000 egzemplarzy.

OK Luboń

fot.: 

Odpowiedzi

A gdzie można tę książkę nabyć i za ile?

Ponoć książkę bezpłatnie można odebrać w sekretariacie Ośrodka Kultury.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier