Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Historyczna wizyta Andrzeja Dudy w Mosinie

Dzisiaj po godzinie czternastej odwiedził Mosinę prezydent RP Andrzej Duda. Jest to pierwszy prezydent Polski, który odwiedził to miasto. Niezwykle ciepło przyjęty przez licznie zgromadzonych mieszkańców wygłosił płomienne przemówienie na temat Powstańców Wielkopolskich i Powstania Wielkopolskiego. Okazją do tych odwiedzin była setna rocznica wybuchu Powstania. W słowach skierowanych do mieszkańców Mosiny, które prezentujemy poniżej Prezydent poruszył ważne wątki związane z wkładem Mosiny w Powstanie Wielkopolskie. Jak poinformowała nas przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Kaptur informację o przybyciu prezydenta Polski do Mosiny miasto otrzymało dwa tygodnie temu. Było więc niewiele czasu na przygotowanie uroczystości, które jak się dzisiaj okazało wypadły znakomicie. Specjalnie zainscenizowany obóz powstańczy i grupy rekonstrukcyjne oddały klimat historyczny i pomogły przenieść nas w tamte czasy, co stworzyło ponadczasową więź z uczestnikami tych historycznych zdarzeń. Na to szczególny nacisk położył również w swoim przemówieniu prezydent Duda.

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Mosinie (fragment):

Bardzo dziękuję za zorganizowanie tej uroczystości, dzisiaj w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstania, w którym z całą mocą chcę podkreślić, Mosina wzięła bardzo znaczący udział. Mosina jako miasto, Mosina jako ci którzy ją tworzą. ci, którzy tutaj mieszkali wtedy, a mieszkają tutaj od pokoleń. Państwa rodziny, państwa pradziadkowie, dziadkowie, ojcowie. Jaki był ten udział? Na tym cmentarzu, przy którym jesteśmy, przy którym odbywa się ta dzisiejsza rekonstrukcja znajduje się ponad sto grobów. To groby powstańców wielkopolskich z niewielkich wielkopolskich miasteczek. Można byłoby więc powiedzieć, że być może nawet większość rodzin miała swoich przedstawicieli wśród mieszkańców wielkopolskich. To pokazuje tą niezwykłą siłę tradycji, tradycji polskości i tradycji walki o Polskę na różne sposoby, jaka miała tutaj miejsce. Cieszę się, że dzisiaj mogę to razem z państwem tak mocno podkreślić i dziękuję jeszcze raz za organizację tej uroczystości, za jej zorganizowanie właśnie jako uroczystości lokalnej, upamiętniającej państwa bohaterów walki o niepodległą, wolną Polskę po 125 latach zaborów – powiedział Andrzej Duda przy cmentarzu w Mosinie.

Radio MPL

Fot: Radio MPL oraz Mateusz Niećkowiak

Odpowiedzi

Wizyta historyczna bo ma związek z historią i tylko dlatego.

KONSTYTUCJA p. Duda

Wpis ukryty - niezgodny z regulaminem
Wpis ukryty - naruszenie dóbr osobistych

Rh

Teresa daj spokój deska

admin nieuk niech się nauczy co znaczy naruszenie dóbr osobistych, zaraz się przekręci z podniecenia, że prezydent przyjechał, masakra co się porobiło z tym "portalem", wstyd

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca
 • Inne
  Znaleziono klucze od samochodu
 • Inne
  Zgubiłam złoty kolczyk
 • Dam pracę
  Оператор продукції
 • Dam pracę
  Operator wózka widłowego