Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Sygnalizacja świetlna - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Na początku grudnia do naszej redakcji napisał zdenerwowany mieszkaniec, który zwrócił uwagę na działanie sygnalizacji świetlnej znajdującej się przy Luboniance.

Po raz kolejny ktoś, za to odpowiedzialny, SUPER ustawil sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu przy Luboniance. Ludzie stoją przy pasach czekając na zwoje zielone światło jak idioci podczas kiedy dla pojazdów światło zmienia się raz za razem... Tym samym wiele osób nie jest w stanie zdązyć na przystanek autobusowy ponieważ po kilka minut są uziemnieni czekając na możliwość przejścia od strony Spółdzielni na przystanek. Z resztą to samo dotyczy oczekiwania na pasach przy pawilonach handlowych. Z tym skrzyżowaniem w sensie sygnalizacji wciąż są problemy.Czy ustawienie tych świateł prawidłowo przerasta osoby kompetentne? Proszę żeby ktoś się tym zajął jak najszybciej bo nie rozumiem dlaczego samochody mają umożliwiony szybszy przejazd a piesi stoją BO MAJĄ CZAS.... - pisze Czytelnik (pis.oryg.).

Sprawę przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Kilka dni temu otrzymaliśmy poniższą odpowiedź. 

W odpowiedzi na pytanie dotyczące sygnalizacji świetlnej uprzejmie informuję, iż w dniach 21.12.2018 r., 31.12.2018 r. oraz 9.01.2019 r. zostały przeprowadzone wizje lokalne w przedmiotowej sprawie. Po obserwacji skrzyżowania wykonawca nie stwierdza nieprawidłowości w działaniu sygnalizacji. Przejścia pieszych wchodzą co cykl. Na skrzyżowaniu działają okna czasowe. W momencie gdy pieszy zgłosi się na przejściu dla pieszych (np. przez ulicę Żabikowską), a na skrzyżowaniu nie ma pojazdów i w tym samym czasie będzie okno czasowe dla grup koordynowanych (po ulicy Żabikowskiej) to pieszy będzie musiał poczekać, aż dane okno czasowe dobiegnie końca. Czas oczekiwania przez pieszego, po użyciu przycisku, na światło zielone nie przekroczył danego cyklu sygnalizacji świetlnej. Informuję, że sygnalizacja zgodnie z użytym programem działa prawidłowo.

UML

izi

Odpowiedzi

Jak nie mogą zdążyć na autobus to niech wstają 10 minut wcześniej

Zapaliło się czerwone i nie dokończyłeś wpisu. Skandal.

Tutaj obowiązkowo trzeba kopiować swoje wpisy , wtedy na pewno za trzecim razem się uda . Co niektórym leniwym nie będzie się chciało pisać tego samego tekstu po kilka razy . Wiem po sobie, teraz kopiuje.

a skąd taki wniosek, że nie dokończona? głos amatora?

Sygnalizacje w Luboniu ustawiał jakiś amator. Przykładów jest wiele:
Buczka-Żabikowska-Poznańska: nowa sygnalizacja z kamerami - ustawiona tragicznie. Po co kamery jak i tak się czeka na zmianę światła dla danego kierunku, mimo że z pozostałych stron nic nie jedzie, ani nie stoi przy skrzyżowaniu.
Żabikowska - Powstańców Wielkopolskich: istny dramat. Dla pieszych nawet po dotknięciu przycisku, nie włącza się zielone (mimo, że nie ma kolizji z poprzecznym ruchem) - trzeba czekać cały cykl świateł i dopiero się włączy. Jest to jedno z bardziej uczęszczanych przejść w mieście. Przy takiej sygnalizacji jest tam niebezpiecznie, bo zniecierpliwieni piesi przechodzą na czerwonym.
Za starej sygnalizacji ruch samochodowy był bardziej płynny - szczególnie w ciągu ul. Żabikowskiej w kierunku Poznania.

Jakaś normalna, konstruktywna wypowiedź (odnośnie tych wyżej) Tak czy owak jak na razie nikt się tym w Luboniu nie przejmuje. Może to nadal wieś pod wieloma względami...

Na moje to sygnalizacja powinna powrócić do programu sterowania przed modernizacją. Koło straży pożarnej brak strzałki warunkowej do skrętu w prawo z ulicy Żabikowska w 11 Listopada.
Brak tej strzałki stwarza większe zagrożenie dla pieszych jak gdy ona funkcjonowała. Kto wpada na takie pomysły? Pewnie Ci którzy nie mają prawa jazdy .

A na moje niech będzie jaka chce byle funkcjonowała prawidłowo...

w jaki sposób brak strzałki, stwarza niebezpieczęństwo?

Chociażby takie że ruch zarówno dla pojazdów i pieszych w tym samym czasie jest otwarty. Nie tak dawno na takim samym cyklu zginął 10 letni chłopiec, którego nie zauważył kierowca samochodu ciężarowego

Czy Urząd Miasta Luboń sprawdził działanie sygnalizacji świetlanej dla ruchu samochodowego na tym skryżowaniu ale dla włączających się do ruchu od strony ulicy Osiedlowej?
Na tym skrzyżowaniu prawdopodobnie czujnik ruchu (lub kamera) są źle ustawione, że system nie wykrywa pojazdów.
W przypadku dojazdu do świateł czekając przed przejściem dla pieszych samochody czekające na zielone światło, żeby skręcić w lewo w Żabikowską nie zawsze są wykrywane i zdarzają się przypadki postoju nawet po 5-8 minut - niektórzy odbierają to jako zawieszenie systemu sygnalizacji świetlanej i próbują przejechac na czerwonym... bo ile można czekać?

Pozdrawiam i proszę Redakcję o przekazanie sprawy/problemu do UML.

mieszkaniec ul. Żabikowskiej

1.Autor postu pisał go chyba na początku grudnia.. do tej pory nikt się tym nie zajął.. Po co prawda?
2.Wzgórze Jana Pawła II, Kom-lub przejeżdża głównymi ścieżkami opróżniając kosze w których o tyj porze roku jest nie wiele. ZA KRZYŻEM NA NA SZCZYCIE LEŻY CALA MASA BUTELEK PO ALKOHOLU, ODPADÓW PO PETARDACH I INNYCH ŚMIECI OD 01.01.BR...
Dlaczego w tym mieście wszystko się robi tak,żeby nic nie robić???
Takie jest tu społeczeństwo, że nie sprząta śmieci pozostawionych w miejscach publicznych, niektórzy przez wiele lat zamieszkiwania w bloku NIGDY nie posprzątali klatki schodowej W końcu chodzić tak ale przecież nie ich to nie będą się wysilać...
Zero poszanowania dla wspólnego dobra.
A KOM-LUB w końcu chyba za to ma płacone aby utrzymywać porządek ... więc dlaczego nic nie robią?

Cóż typowa odpowiedź na skargi użytkowników. Jest dobrze bo tak zaprojektowałem. A może należało by przybliżyć problem? Opisać cały cykl, przedstawić jego grafikę, opisać długość okien czasowych i wzajemnych uzależnień?
Może uwzględnić zapotrzebowania, dłużej poobserwować (nie znamy czy obserwacja była na czas 1 cyklu czy też była 24 godziny?) A może przez pewien czas poeksperymentować obserwując zachowania użytkowników i skrócić / wydłużyć cykle?
Najłatwiej jest odpowiedzieć : mam władzę i nic na to nie poradzę...
Niestety, taka postawa nie dotyczy tylko sygnalizacji świetlnej w Luboniu.

Wybory, już dawno minęły nie ma co liczyć na władze, a odpowiedź w stylu odczepcie się wszystko działa i jak jest w zwyczaju naszych urzędników anonimowa (UML).
Jak pamiętam przed wyborami, na tego typu pytanie, mielibyśmy odpowiedz od samej Małgorzaty M, że spraw zostanie w najbliższym czasie załatwiona.
Teraz, już nas nie potrzebuje i ma nas w nosie.
Pozdrawiam i do następnych wyborów.

dosłownie

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Praca- wypełnianie ankiet
 • Dam pracę
  Sprzedawca w butiku Kazar Factory Poznań
 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu