Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zmiany zasad odbioru odpadów ulegających biodegradacji

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z zapisami uchwały nr XLV/345/2018 Rady Miasta Luboń z dnia 19 kwietnia 2018 r. w sprawie zmiany uchwały nr XVII/104/2016 Rady Miasta Luboń z dnia 4 lutego 2016 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca odpady ulegające biodegradacji nie będą odbierane z nieruchomości. Powyższe odpady, powstające w gospodarstwach domowych, można przekazywać w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego przy ul. Niepodległości 11. PSZOK jest czynny od wtorku do piątku w godzinach od 14.00-18.00 oraz w soboty w godzinach od 8.00-14.00.

UML

fot.: 

Odpowiedzi

Są na tym świecie jeszcze ludzie, którzy nie posiadają samochodu. Pytanie: jak oni maja dostarczać bioodpady do punktu, na plecach?

Jeszcze jedna kwestia. Czy kilka worków z liśćmi , wiadomo w okresie jesieni, mam zapakować do samochodu osobowego?

Możesz wozić po jednym, podobnie jak i obierki po każdym struganiu.

Czyli będziem wozić obierki i odpady z warzyw i owoców do KOM-LUBU sami ?
Widzę, żę najbliższe 5 lat bedzie ciężkie dla mieszkanców Lubonia.
W nawiązaniu do hasła wyborczego, życzę wszystkim Więcej cierpliwości- wytrzymamy te 5 lat.

A co z zasadami podanymi na stronie kom-lubu.

"Zasady wyrzucania odpadów ulegających biodegradacji"
DATA PUBLIKACJI 24 KWIETNIA 2018
Szanowni Państwo, zgodnie z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń na nieruchomościach zamieszkałych położonych w Luboniu odpady ulegające biodegradacji powinny być zbierane w półprzezroczystych workach z oznaczeniem rodzaju odpadu, do którego są przeznaczone. Worki te dostępne są w naszej siedzibie, przy ul. Niepodległości 11 oraz w Urzędzie Miasta Luboń, przy placu Bojanowskiego 2, pokój 209 , II piętro. Zapisy te obowiązują od 2014 roku, jednak wcześniej nie były tak restrykcyjnie przestrzegane. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy bardzo duże zanieczyszczenie odpadów ulegających biodegradacji innymi frakcjami. Mieszkańcy wystawiają w terminie odbioru odpadów biodegradowalnych także inne odpady w nieprzezroczystych workach, co powoduje, że zawartość worka nie jest widoczna. Dlatego też prosimy Państwa o wystawianie odpadów w workach, które dostarczamy.

Na terenie nieruchomości niezamieszkałych odpady ulegające biodegradacji zbierane są w brązowych workach z oznaczeniem rodzaju odpadu, na który są przeznaczone.

Uprzejmie informujemy, że obowiązek wystawiania odpadów w półprzezroczystych workach dostępnych w naszej siedzibie dotyczy także pozostałych odpadów zbieranych selektywnie, czyli papieru i plastiku oraz szkła.

Poniżej przedstawiamy dla przypomnienia zasady segregacji odpadów ulegających biodegradacji:

ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI

Wrzucamy:

owoce, warzywa, obierki,
liście, kwiaty, skoszoną trawę,
rozdrobnione części drzew i krzewów (mieszczące się we workach),
trociny, korę drzew.
NIE WRZUCAMY:

odpadów zawierających mięso lub kości zwierzęce*,
odchodów zwierzęcych*,
resztek żywności, pieczywa*,
ziemi, kamieni*,
popiołu z węgla kamiennego*,
gałęzi, konarów (nierozdrobnionych)**.

*ODPADY GROMADZIMY W POJEMNIKACH NA ODPADY ZMIESZANE
**ODPADY ODDAJEMY DO CENTRALNEGO PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW, ZLOKALIZOWANEGO W SIEDZIBIE SPÓŁKI KOM-LUB PRZY UL. NIEPODLEGŁOŚCI 11. PUNKT CZYNNY JEST OD WTORKU DO PIĄTKU W GODZINACH OD 14.00-18.00 ORAZ W SOBOTY W GODZINACH OD 8.00-14.00.
Kom-Lub Sp. z o.o. Luboń

Okres jesienny na wielu ulicach Lubonia to czas, w którym mieszkańcy muszą praktycznie codziennie sprzątać liście ze swoich posesji. Warto jednak podkreślić, że w 90% przypadków nie są to ich drzewa, gdyż te stoją poza terenem ich posesji. Właścicielem drzew jest zatem miasto, ale to my musimy sprzątać liście a teraz jeszcze je we własnym zakresie wywozić. Niech zatem pracownicy urzędu miasta wezmą się do pracy i uprzątną swoje liście a następnie wywiozę je do kom lubu. Dlaczego mam sprzątać dziesiątki kilogramów cudzych śmieci a następnie za własne pieniądze je utylizować i przewozić własnym samochodem? Coś tu chyba poszło w złą stronę... No cóż, ja w tym roku planuje zgrabić wszystkie liście z miejskiej lipy na ulicę i niech sobie pani burmistrz to sama posprząta.

BMW

Toście wybrali włodarza miasta!

Jak nic, wyprowadzić Luboń z Unii chcą. Cała Unia zbiera a Luboń nie. Lubexit się szykuje :-)

to ja informuje ze oplate podziele przez trzy i od grudnia do marca bede placil 2/3 oplaty. informuje tez ze zebrane liscie z ogrodu bede magazynowal na ulicy albo lepiej wysypywal na ulice. a tak na marginesie to nawet poszli na reke ze do 18.00 to ludzie nie beda musieli urlopu brac zeby liscie dostarczyc do komplubu. Dobrze ze po zmroku jeszcze autobusy kursuja bo przeciez jak slonce zachodzi to ich mniej jezdzi i w sumie mogli by juz siedziec w domu albo na wrotkach jezdzic.

Zważywszy na to, o czym ostatnio głośno w mediach (czyli dążeniu do zwiększenia ilości odpadów segregowanych), to miasto się nie popisało, niestety. Przez okres 4 m-cy zamiast segregować tego typu odpady będziemy je wrzucać do pojemników z odpadami mieszanymi (tak to właśnie będzie wyglądało, nie ma się co łudzić). Dodatkowo zastanawia mnie czy ta zasada dotyczy mieszkańców domów, czy również bloków?

hahaha wrzuce im przez plot... lepiej wysypie bo przeciez worki mi beda potrzebne

A tak na marginesie komu wrzuci PAN przez płot???Sąsiadowi???

Przepraszam bardzo to co mam robić z liśćmi itp jesienią? W imię walki o czyste powietrze spalić na swoim ogrodzie? Każdy chce żeby było kolorowo, zielono, eko w Luboniu, ale odpady mam sam tachać do siedziby? Gratuluje decyzji nowego dyr. Kom-Lubu. Kiedyś firma stawiana za wzór jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, z licznymi nagrodami, a teraz cofanie się w rozwoju.
Ps-zapraszam wszystkich radnych tak walczących o nasze głosy, możecie się wykazać.

?

Przepraszam bardzo to co mam robić z liśćmi itp jesienią? W imię walki o czyste powietrze spalić na swoim ogrodzie? Każdy chce żeby było kolorowo, zielono, eko w Luboniu, ale odpady mam sam tachać do siedziby? Gratuluje decyzji nowego dyr. Kom-Lubu. Kiedyś firma stawiana za wzór jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, z licznymi nagrodami, a teraz cofanie się w rozwoju.
Ps-zapraszam wszystkich radnych tak walczących o nasze głosy, możecie się wykazać.

Czy gęgaczom jeszcze w grudniu opadają liście? Niech gęgacze wrzucają obierki do niebieskich i nie gęgają.
Nie ma się co śpieszyć z wyodrębnianiem dodatkowej frakcji jak mają np.w Mosinie. To duże koszty, zakup brązowych pojemników itp.

Pewnie nie masz swojej działki i jednocześnie brak Tobie wyobraźni, to nie wiesz ile jest odpadów bio przez cały rok z posesji wielkości np 1500m2. Nie piszę tu o obierkach czy liściach kapusty.
Poza tym nikt o pojemnikach nie mówi, worki w zupełności wystarczą jak było do tej pory.

Jeśli masz takie hektary to może czas kompostować

Odbieranie plastiku raz w miesiącu to też zdecydowanie za rzadko, nie ma się co dziwić ze ludzie w piecach to pala

Pani MM konsultuje po której stronie ulicy ma być chodnik (w sumie jest to jej obojętne) ale w przypadku innych spraw nie uznaje za koniecznie poznanie zdania mieszkańców. Robi co uzna za stosowne bez konsultacji a nawet poinformowania o swoich zamierzeniach.
Może akcja sondażowa z kompostownikami wypaliła i zamiast 25 sztuk miasto udostępni je dla wszystkich chętnych?
Z drugiej strony takie zmiany pokazują w jak "dobrym" stanie jest budżet Lubonia.

Czego WY się spodziewaliście po pani M.M.? Wybory były? Były! Wybraliście ją na najbliższe 5 lat to teraz co najwyżej możecie się pomodlić na mszy wykupionej za WASZE pieniądze u Cegły w św.Barbarze.

Kom Lub szykuje się do podwyżki opłat za swoje usługi. W zamian przestaje wykonywać część swoich obowiązków. Monopoliści tak mają. Komu przeszkadzały dwie- trzy firmy od śmieci, konkurujące z sobą walcząc o klienta? Śnieci, w tym liście z pasa drogowego, a więc i chodnika zostawić do uprzątnięcia zarządcy tegoż pasa.. Nadgorliwcy mogą charytatywnie sprzątając nie swój chodnik zepchnąć je na jezdnię. howgh ps. Jest jeszcze taka możliwość- z workami wsiąść do Trans Lubu, szybko się rozmyślić i wysiąść, zapominając o workach. Macie lepsze pomysły?

nalezy pamietać , że w/w działania są efektem realizacji uchwały rady miasta czyli radnych gdzie panuje i będzie panowac jedno ugrupowanie popierające MM. Zatem dlaczego radni podjęli taka uchwałę, czy jest to wynik jakiejśkalkulacji ekonomicznej itd? Mieszkańcom powinno byćto wyjasnione dlaczego taka zmiana i dlaczego to na ich koszt a nie jak dotąd służb miejskich bedą w/w odpady wywożone?! Skoro mamy nowych/starych radnych zapytajmy co oni na to!

Sami pracownicy KOM- LUBa będą to robić kiedy każdy postawi swoje worki z bio-odpadami przy miejskich koszach na śmieci(przy przystanku autobusowym). Przecież o ulicę muszą dbać pracownicy tej firmy więc i to będą musieli zabrać spod koszy. Jak zobaczą ile tego jest to zaraz zaczną nad tym myśleć że był to niecelny pomysł. Ino ciąć koszta wywozu które i tak są drogie

Zrozumiałbym ograniczenie w zimie częstotliwości odbioru bioodpadów. Ale całkowite zaprzestanie ich odbierania jest chorą propozycją

Na zatwierdzenie przez RM czeka już projekt uchwały z drugą już podwyżką za śmieci w tym roku. Podwyżka ma być szczególnie dolegliwa dla rodzin wielodzietnych.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu