Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Pokaz bezdymnego palenia w Mosinie

W sobotę 3 listopada o godzinie 11.00 na Zielonym Targu w Mosinie przy ul.Farbiarskiej obok straganów pod wiatą, odbędzie się pokaz bezdymnego spalania węgla (metoda dot. także spalania drewna). Serdecznie zapraszam właścicieli kotłów węglowych starego typu, kotłów węglowych z dmuchawami, pieców kaflowych, pieców typu "koza" i kominków.

Prowadzący pokaz panowie odpowiedzą na Państwa wszystkie pytania dot. techniki spalania oraz udowodnią, że węglem można palić bez kopcenia.

Kolejny raz macie Państwo możliwość zrobić coś w kwestii poprawy jakości powietrza w Luboniu - zaproście swoich palących w piecach sąsiadów na pokaz, porozmawiajcie lub napiszcie kartkę z informacją i wrzućcie do skrzynki na listy. Zaproponujcie wspólną wyprawę do Mosiny.

Zalety rozpalania od góry:
oszczędzamy czas – do kotłowni schodzimy raz na dobę (nie dokłada się),
oszczędzamy paliwo – spala się o 1/3 opału mniej,
chronimy piec i komin – nie osadza się sadza i smoła, ulegają spaleniu w piecu,
oszczędzamy zdrowie – o 80% zmniejsza emisję zanieczyszczeń,
polepszamy efekt cieplny domu – wsad spala się wolniej, przez co nie dochodzi do wychłodzenia pieca, instalacji grzewczej i domu,
ogrzewamy dom, a nie powietrze na zewnątrz - spaliny mają zdecydowanie niższą temperaturę o czym można przekonać się podczas pokazu.

Mariola Chudak

fot.: 

Odpowiedzi

Dawajcie

a tera wielkie aj waj robio.

Jeśli rzeczywiście byłaby to prawda z tym paleniem od góry to temu co to wymyślił należy się Nagroda Nobla!Z drugiej strony jak to możliwe że miliardy ludzi do tej pory na całym świecie przez tysiące lat palili od dołu i nikomu to nie przeszkadzało?Może ktoś światły albo uczony odpowiedział by na moje pytanie!

Proszę Pana, metoda rozpalania od góry jest powszechna i prosta, ale nie w Polsce.

Już w zeszłym sezonie grzewczym propagując rozpalanie od góry na stronie m.in. e-lubon pisałam, cyt.
"Rozpalanie od góry jest znane za granicą jako prawidłowa technika palenia, polecane i promowane m.in: przez renomowanych europejskich producentów kominków jak HWAM czy Jøtul, w Szwajcarii w kampanii edukacyjnej prowadzonej przez związek kantonów, w RPA w ogólnokrajowej kampanii informacyjnej prowadzonej przez państwo, w Austrii w kampanii współtworzonej przez tamtejsze Ministerstwo Środowiska, w Austrii w broszurze wydanej przez wydział ds. środowiska lokalnych władz Karyntii, w Niemczech w publikacjach Ministerstwa Środowiska landów: w Bawarii, Nadrenii-Północnej Westfali, Nadrenii-Palatynatu, w Niemczech w kampanii współtworzonej przez tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa, w Niemczech w publikacji instytutu Technologie und Förderzentrum, w Europie w ramach niemiecko-duńskiej kampanii Clean Heat promującej m.in. efektywne i jak najmniej szkodliwe metody obsługi pieców.

W Polsce stale przybywa producentów kotłów, którzy zalecają ten sposób palenia w instrukcjach obsługi swoich wyrobów pracujących na naturalnym ciągu. Palenie od góry popiera także Krajowa Izba Kominiarzy (źródło czysteogrzewanie.pl)

Ministerstwo Środowiska w poradniku “Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych” wydanym w październiku 2017 po raz pierwszy oficjalnie zaleciło rozpalanie od góry. Pozytywne efekty rozpalania od góry potwierdzają setki tysięcy czytelników wątku “rozpalanie od góry” na forum Muratora, gdzie ta metoda palenia została opisana, a którego licznik odwiedzin od 2008 roku przekroczył już 5 milionów. Również na stronie czysteogrzewanie.pl tysiące ludzi wypróbowało tę metodę palenia i stosuje ją z powodzeniem.

Nauczyłam rozpalać się od góry od producenta mojego kotła węglowego z Pleszewa w połowie lat dziewięćdziesiatych i to przez telefon. Proszę samemu się przekonać o zaletach i podjechać do Mosiny na targ przy Farbiarskiej, samochód warto zostawić przed Biedronką za targiem (zjazd na parking w lewo, tuż przed torami).

Kto raz spróbuje, ten do starej techniki rozpalania nie wróci.

Wow

Szczera prawda. Brawo Mariola Marecka. (tylko nie wiemy jaka jest miejscowość obok Lubonia na Kom...)

Przez tysiące lat nikt się nad tym tak na prawdę nie zastanawiał tak dogłębnie nad tym tematem. Do ochrony przed dzikimi zwierzętami wystarczyło, że sie pali ogień a musiał być on duży, aby dawał dużo światła. Żeby było dużo światła należało zapalić cały wsad wtedy świeci się więcej sadzy.
Wejdź na stronę https://czystespalanie.tk, aby dowiedzieć się więcej na temat procesów zachodzących podczas utleniania paliw w piecach i poznać sekret Jak Spalać Czysto, Zupełnie Niebieskim Płomieniem.

Przez tysiące lat nikt się nad tym tak na prawdę nie zastanawiał tak dogłębnie nad tym tematem. Do ochrony przed dzikimi zwierzętami wystarczyło, że sie pali ogień a musiał być on duży, aby dawał dużo światła. Żeby było dużo światła należało zapalić cały wsad wtedy świeci się więcej sadzy.
Wejdź na stronę https://czystespalanie.tk, aby dowiedzieć się więcej na temat procesów zachodzących podczas utleniania paliw w piecach i poznać sekret Jak Spalać Czysto, Zupełnie Niebieskim Płomieniem.

Brawo p.Mariola Chudak, znowu zastępuje ociężałą biurokracje

Wszystko się zgadza my kupiliśmy taki piec właśnie w Mosinie od producenta z Pleszewa w ubiegłym roku . Koszt z montażem ok 3.5 tys. Jesteśmy zadowoleni mniej opału i mniej dymu ,na szczęście nie potrzebowaliśmy dofinansowania , jak kogoś nie stać będzie miał problem , hasła wyborcze wyjdą nam jeszcze bokiem. Nic się tutaj nie zmieni dymią i będą dymić.

Palić od góry można w każdym urządzeniu grzewczym, które ma wlot powietrza pod ruszt, a wylot spalin u góry paleniska czyli kwalifikują się do tej metody jakieś 90% domowych kotłów, kominki oraz te piece kaflowe i kuchenne, które mają dostatecznie wysokie palenisko, by zmieściła się sensowna ilość paliwa.

może warto zorganizować taki pokaz również w Luboniu?

Uważam, że nasze miasto jak żadne inne potrzebuje takiego pokazu.

Śmiem twierdzić, że nasi rodzimi właściciele krematoriów nie są zainteresowani pokazami i żadnymi zmianami w sposobie ogrzewania oraz, że znajdą 1001 tłumaczeń by nic nie robić w tym temacie.

.

No tak, najlepiej nic nie robić ;)
Od czegoś trzeba zacząć pracę u podstaw.
Narzekać będzie można dopiero jak spróbujemy i okaże się, czy miałeś rację.

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekun osoby starszej
 • Sprzedam
  Dom z potencjałem w świetnej lokalizacji na sprzedaż
 • Wynajem - oferuję
  miejsca postojowe do wynajęcia w NCL
 • Inne
  Zaginął rudy kotek
 • Dam pracę
  DHL Robakowo k/Poznania: PRACOWNIK MAGAZYNOWY
 • Dam pracę
  Praca w przedszkolu w Luboniu
 • Dam pracę
  Opiekunka