Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Pytanie po debacie - list do redakcji [odpowiedź kandydatki pani Moniki Nawrot]

Po debacie, która odbyła się w dniu 17 października br. do naszej redakcji napisała jedna z uczestniczek spotkania zaniepokojona wypowiedzią kandydatki na burmistrza pani Moniki Nawrot.

Jako wieloletnia mieszkanka Lubonia, której miasto nie jest obojętne oraz jako wieloletni odbiorca lubońskiej oferty kulturalnej chciałabym się podzielić kilkoma refleksjami, które nasunęły się po wczorajszej debacie kandydatów na burmistrza naszego miasta.
Szczególnie w pamięci utkwiły mi słowa Pani Moniki Nawrot, która w odpowiedzi na pytanie dotyczące zmniejszenia kosztów utrzymania administracji wypunktowała bibliotekę oraz koszt prowadzenia miejskiego informatora. Czy to oznacza, że przyszła Pani burmistrz chce ograniczyć mieszkańcom dostęp do kultury i informacji? Czy dla Pani Moniki nowy chodnik jest ważniejszy od kulturalno-społecznego rozwoju mieszkańców swojego miasta?
Od ponad 30 lat jestem mieszkanką Lasku, od pewnego czasu regularnie w mojej skrzynce znajduje Informator Miasta Luboń. Nie jestem osobą obytą w nowych technologiach, dlatego gazeta ta jest dla mnie cennym źródłem informacji. Mogę zobaczyć co dzieje się w szkole mojego wnuka, jakie imprezy będą się dziać oraz jakie chodniki będą budowane. W ostatnich latach informator bardzo wiele zyskał, zmienił swoją formę i zdecydowanie nie można się go wstydzić. Informator to również głos burmistrza, czyli być może wkrótce Pani. Obecna forma informatora, pokazuje szacunek Pani Burmistrz do mieszkańców. Czy to oznacza, że chce Pani mówić do mieszkańców za pomocą pomiętej kartki, a może chce Pani się tego głosu pozbyć? Wiele mówi Pani o seniorach, sama jestem seniorką i bardzo mnie to cieszy, zwraca Pani uwagę na organizację miejsca i zajęć dla nas, to dlaczego chce nam Pani zabrać informator? Wielu z tych seniorów, o których tak się Pani troszczy nie korzysta z komputera i nie ma dostępu do bieżących informacji, a informator daje im szansę być na bieżąco również w kwestiach senioralnych, które już mają miejsce w naszym mieście.
Nie zgadzam się również z stwierdzeniem, że przeniesienie filii bibliotecznej z ośrodka kultury do innego budynku było złą decyzją. Po pewnym czasie biblioteka w Ośrodku Kultury została przeniesiona do pomieszczenia piwnicznego, zdecydowanie mniejszego i niedostosowanego. Przeniesienie biblioteki do nowego miejsca pozwoliło by filia była czynna cały tydzień w bardzo dogodnych godzinach co chwalą sobie również moi sąsiedzi, po drugie zauważyłam, że w ostatnim czasie jest co raz więcej nowości, co niezwykle mnie cieszy. Odkąd filia jest w nowym miejscu odwiedzają ją przedszkolaki i dzieci ze szkół, a chyba nam wszystkim zależy by przyszłość naszego miasta była dobrze wyedukowana oraz świadoma swoich wartości. Chciałbym się przy okazji dowiedzieć czy Pani Monika chociaż raz odwiedziła bibliotekę i ośrodek kultury i wie jak wygląda sytuacja lubońskiej kultury, czy widzi tylko liczby, które można zamienić w kolejne metry asfaltu i betonu? - pyta Mieszkanka.

Pytanie przesłane zostało do kandydatki, która przesłała do naszej redakcji poniższą odpowiedź.

Szanowna Pani,

na wstępie chciałabym uspokoić i zapewnić, że nigdy nie planowałam likwidacji „Informatora miejskiego”, ani tym bardziej biblioteki.

Temat Informatora poruszyłam w kontekście niepokojącego wzrostu kosztów jego wydawania, które w wyniku decyzji Pani Burmistrz podniosły się o 400% (z 52 do 200 tys. złotych). Jest to o tyle niezrozumiałe, że przecież treści w nim zamieszczane są bezpłatnie przekazywane m.in. z placówek oświatowo-wychowawczych z naszego miasta oraz przygotowywane przez pracowników Urzędu Miasta (pominę już fakt, że niektóre informacje przedrukowywane są bez zmian w kolejnych numerach). Ponadto Informator, aby dobrze spełniał swoje zadanie, powinien w sposób rzetelny i pełny informować mieszkańców o sytuacji miasta, jego finansach, pracach rady i komisji, poszczególnych wydziałów jak i podległych placówek. Wydawnictwo, którą obecnie otrzymujemy można nazwać co najwyżej broszurą promującą Panią Burmistrz, która pomija tematy niewygodne dla obecnej władzy. Jako Burmistrz obniżę koszty wydawania informatora, zagwarantuję, że będzie źródłem informacji o faktycznym stanie rozwoju naszego Miasta, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczę chociażby na badania profilaktyczne dla seniorów.

Podobnie sprawa ma się z filią biblioteki. Moje wątpliwości budzi decyzja przeniesienia filii biblioteki do budynku będącego własnością osoby prywatnej, co powoduje, że Miasto musi płacić wysoki czynsz za wynajem. W ten sposób zamiast na rozwój oferty biblioteki lub Ośrodka Kultury pieniądze idą na koszty wynajmu. Mam pomysł rozwój oferty biblioteki i ośrodka kultury, np. przeniesienie filii do budynku dworca po ewentualnej likwidacji straży miejskiej, lub w inne miejsce i utworzenia tam małego centrum kulturalnego z niewielką salą kinowo - teatralną (dofinansowanie tego typu inwestycji możliwe było m.in. ze środków europejskich w ramach programu „Kino za Rogiem”) powiązanego w przyszłości z Centrum Wsparcia Seniorów.

Zapewniam, że kwestie rozwoju kulturalno-oświatowego Lubonia leża mi szczególnie na sercu i jako Burmistrz będę dbała, aby wszystkie placówki kultury w Luboniu rozwijały swoją ofertę.

Pozdrawiam
Monika Nawrot

Izabella Chodorowska

fot.: 

Odpowiedzi

Zatem likwidacja Straży Miejskiej... czyli cięcia kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. Pani Moniko, to może czas powrócić do pomysłu z pierwszej debaty i wyremontować Intersmak na Zielonej ? Bez urazy, ale bardziej absurdalnego pomysłu dawno nie miałem okazji usłyszeć...

Likwidacja strazy miejskiej jaknajbardziej jest potrzebna w naszym miescie Luboniu. Nowe wladze powinny przeznaczyc srodki wydawane na Straz Miejska na dodatkowe patrole Policji w naszym miescie oraz na zamieszczeniu na kazdej glownej ulicy radarow predkosci zeby wyeliminowac rosnaca liczbe wypadkow na lubonskich drogach.
Straz Mejska a co oni takiego robia w Luboniu?...
Chyba nosza sztandar na Boze Cialo, he dobre sobie...

Jeśli nie wie Pan czym zajmuje się Straż Miejska w mieście Luboń to sugeruje lekturę Informatora, gdzie wspomniana Straż Miejska zamieszcza comiesięczne zestawienie swoich interwencji.
Jeśli natomiast nie wie Pan, że Samorządy nie "obsługują" fotoradarów to sugeruję doczytać i nie wypisywać więcej głupot.

SM w Luboniu zajmuje się wszystkim tylko nie bezpieczeństwem. I jako bezpieczeństwo rozumiem nie tylko pijaczków i śmieci ale też ruch drogowy. A na każdym z tych pól sukcesów nie ma. Jeżeli kogoś satysfakcjonuje 10 interwencji (w zaokrągleniu) na strażnika w miesiącu to po prostu niech ich utrzymuje z własnej kieszeni a nie z naszej wspólnej.

POPIERAM!!!!
Niech Szanowna Pani Burmistrz Malgorzata Machalska placi Strazy Miejskiej wynagrodzenie....
Ale z wlasnej kieszeni!!!

A rzeczywiscie zapomnialem doczytac...
Ostatnio wlepili mandat zulowi, ktory pil piwko za sklepem...
Ciezko pracuja....

Jak koledzy żula się zainteresowali strażnicy oddalili się w podskokach

Cisza wyborcza

Koszty informatora wzrosły bo wzrósł jego nakład to chyba logiczne alo o tym Pani nie wspomina. Teraz go można znaleźć w skrzynce na listy i bardzo dobrze bo nie każdy ma czas i ochotę żeby go szukać. Kombinuje Pani i kręci Pani Nawrot. Niech Pani sama lepiej obniży koszty swojej kampanii i zrobi, zaproponuje coś pozytywnego zamiast oczerniać innych na czarnych billbordach jeżdżących i szczekających po mieście. Słuchać się już tego nie da. Wstyd! Nie chcemy takiego burmistrza!

Z tego co wiem to nakład informatora wzrósł 4-krotnie i dociera do wszystkich domów w Luboniu, więc wzrost kosztów jest chyba jak najbardziej proporcjonalny? Matematycznie to się zgadza

Witać, że konkurencja Pani Moniki dobrze płaci p. Tomaszowi za jej oczernianie. Jakie to słabe...

A to jaka SZCZEKACZKA z Forum Obywatelskiego. Luboń siedzącego przy korycie napisała?

Pani Monice Nawrot,

kandydatce na burmistrza naszego miasta proponowałabym, aby zaczęła od szacunku względem współmieszkańców swojego domu.
Kilka razy zaobserwowałam Pani stosunek względem spokrewnionej z Panią starszej Pani.
Powinna się Pani wstydzić użytych wulgaryzmów i zachowania w stosunku do drugiego człowieka.

Po wpisach mozemy zaobserwowac, ze obecna Burmistrz Malgorzata Machalska bardzo obawia sie swojej Kontrkandydatki Pani Moniki Nawrot!
Nie ma ani jednej krytyki w strone Kontrkandydata ze Swarzedza....
Ciekawe dlaczego???...
Obawy sa poniewaz stolek jest zagrozony

Proszę się nie martwić mieszkańcy nigdy nie pozwolą aby Pani Nawrot została Burmistrzem Lubonia. Bez względu na to ile jeszcze tablic oczerniających Burmistrz Machalską sfinansuje KWW Koalicja Mieszkańców Lubonia.

Nikt nie bierze tego faceta na poważnie, z resztą tak jak p. Nawrot.

Popieram p. Magdalenę!!! To co napisała jest szczerą prawdą o p.Nawrot. Niech ona odnosi się z szacunkiem do osoby z którą mieszka pod jednym dachem.!!! Jak ona tak krzyczy na tą panią na dworze,że aż sąsiedzi słyszą to co dopiero w domu się dzieje. Taka osoba chce zostać burmistrzem i reprezentować nasze miasto jak ona jest taka fałszywa.

Chyba jeszcze w historii Lubonia nie było kandydata, który by się tak samozaorał i to jeszcze na koniec kampanii.

Pomijając fakt, że zwiększył się zasięg informatora, to pani Monika powinna wiedzieć, iż w ostatnich latach podrożało niemal wszystko w tym koszty druku. Naprawdę informator dostarczony prosto do skrzynki jest dla starszych ludzi jedynym źródłem informacji o mieście.

Jest to oczywiście sprytny pomysł na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy, otóż skoro informator nie dotrze do seniorów, to nie będą oni wiedzieć że mogą się wybrać na badania profilaktyczne... i kolejna kasa zaoszczędzona :D

Do tego jeszcze podwyżka podatków dla mieszkańców z tytułu opłat za przyłącze wody i kanalizacji i w ogóle będzie super.

I jeszcze jedna uwaga, jak już naprawdę musi ten samochód z tymi plakatami jeździć (chodzi mi o te hejterskie nie mówiące nic o Waszym programie) to niech to robi trochę szybciej bo wiele razy po prostu blokuje ruch. Już nie mówiąc o tym, że bezsensu zanieczyszcza powietrze. Już mniejsza o dorosłych, ale proszę pamiętać, że w Luboniu mieszkają też dzieci które muszą to wdychać.

A ja jednak wolałabym mieć wybór, czy trafia do mnie informator, czy nie. Kiedyś był wydawany w mniejszym formacie, dostępny np. w sklepach, w domu kultury. Stąd zapewne koszty wydawania były mniejsze, bon nakład mniejszy. Teraz dostajemy do domów. Kiedyś przejrzałam i albo brałam do poczytania, albo nie. Teraz muszę.
Kolejny raz wyrażę swoje zdanie- Informator nie spełnia swojej funkcji- podaje informacje o tym, co się odbyło w formie takiej, że ma się wrażenie, że to się dopiero wydarzy. Każdy nowy numer to przedruk poprzedniego. Niestety, podobnie uważam jest często z informacjami z UML na e-lubon. Informacje np. o spotkaniach z mieszkańcami ukazują się często dzień- dwa przed planowanym. Jeśli nie z Informatora, to skąd się o tym dowiadywać? Informator Miejski- byłabym na tak, ale w innej formie. Ponad podziałami i aktualne wydarzenia lub co się wydarzy, a nie odgrzewane kotlety.

Tak jak dostajemy informacje tak je publikujemy. Zdarza się, że sami publikujemy zawiadomienia o spotkaniach, które znajdujemy na stronie UML, bo do nas wcale nie docierają.

Jak to możliwe przecież w UML mamy dwa stanowiska Stanowisko ds. promocji i rzecznik prasowy i utworzone w 2017 Stanowisko ds. komunikacji społecznej.

O to mi chodzi, tak właśnie szanują nas. Domyślałam się, że takie "na ostatnią chwilę" wynikają z niedoinformowania. Tym bardziej szacun, że w ogóle się ukazują na e-lubon:)

Fajnie, że Pani chce mieć wybór. Szkoda tylko, że ludziom starszym, którzy od kilku lat nie wychodzą z domu chce pani odebrać ten wybór. Czasami skrzynka pocztowa jest jedynym kontaktem ze światem. Mniejszy format też super, tylko że właśnie Ci sami starsi ludzie mają problem z mniejszymi literami.

Może czasami chodzi o samo przejrzenie. Ja też nie czytam całości to co mam wyrywać w sklepie strony które mnie interesują?

Dostarczając informator do wszystkich mieszkańców, jest szansa że może nawet te osoby które by go nie wzięły, to czasami go przejrzą z nudów. Może dowiedzą się o czymś co powinno ich zainteresować.

A co do treści to rzeczywiście czasami mogła by być lepsza... no ale to nie obniży kosztów informatora.

Fajnie, że Pani chce mieć wybór. Szkoda tylko, że ludziom starszym, którzy od kilku lat nie wychodzą z domu chce pani odebrać ten wybór. Czasami skrzynka pocztowa jest jedynym kontaktem ze światem. Mniejszy format też super, tylko że właśnie Ci sami starsi ludzie mają problem z mniejszymi literami.

Może czasami chodzi o samo przejrzenie. Ja też nie czytam całości to co mam wyrywać w sklepie strony które mnie interesują?

Dostarczając informator do wszystkich mieszkańców, jest szansa że może nawet te osoby które by go nie wzięły, to czasami go przejrzą z nudów. Może dowiedzą się o czymś co powinno ich zainteresować.

A co do treści to rzeczywiście czasami mogła by być lepsza... no ale to nie obniży kosztów informatora.

Na wstępie chciałbym podkreślić, że należą się wielkie chapeau bas wszystkim kandydatom za to
,że przystąpili do wszystkich trzech debat, w szczególności do ostatniej, w której udział wzięli mieszkańcy. Fakt ten jest przykładem na to, że szczególnie na poziomie lokalnym tworzy się społeczeństwo obywatelskie, a przecieź to ono jest istotą rozwiniętej demokracji. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych gminach w Polsce kandydaci nie mają żadnej konkurencji i rządzą samodzielnie po kilkanaście lat. Dyskusja na argumenty zawsze jest potrzebna i myślę, że wiele wnosi do debaty publicznej. Moim zdaniem ostatnia debata pokazała, że działania obecnej Pani Burmistrz nie odpowiadają na potrzeby wszystkich mieszkańców. Dobrze, że w Luboniu realizuje się projekty kulturalne, milo, że prowadzi się dialog z mieszkańcami. Tylko cóż ... zadłużenie miasta rośnie, eldorado deweloperów trwa w najlepsze (gęstość zaludnienia w naszym mieście jest naprawdę wysoka, ,,pojemność" Lubonia powoli się kończy, infrastruktura drogowa jest w wielu miejscach w opłakanym stanie - za wyjątkiem bogatszej części miasta - Żabikowo :)
Myślę, że mieszkańcy oczekują jednak czegoś więcej, po 4 latach rządów obecnej Pani Burmistrz, a wcześniej Pana Szmyta - także z tego samego ugrupowania. Uważam, że teraz warto postawić na inną osobę, która z nowym zapałem przystąpi do pracy dla naszego miasta. Niezależnie od tego, czy wygra Pani Monika czy Pan Bodler myślę, że Luboń na tym tylko zyska. Choć osobiście dużą sympatią darzę Panią Monikę, gdyż wydaję się być bardzo miłą i pracowitą osobą z odpowiednimi kwalifikacjami, a przy tym mieszka na miejscu, w Luboniu.

Stanowczo popieram Likwidacje Strazy Miejskiej, to banda nierobów, mandat zulowi bo do innych maja strach podejsc, o czym wogole ta dyskusja= zlikwidowac i tyle, a za pieniadze ktore inkasuje ta zgraja wyremontowac jakis chodnik, czy zadbac o jakies wspolne miejsce dla mieszkanców

Litości każdy kto widział ostatnią debatę może potwierdzić że obecna Burmistrz Małgorzata Machalska zdeklasowała konkurentów z których Pan Bodler mówił tylko o Swarzędzu a Pani Nawrot pytana o budowy które ponoć prowadziła i którymi się chwali w ulotkach odpowiadała ciągle że to nie ona, dołączyła później że to projektant itd. Rzeczywiście super kontrkandydaci.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W debacie padło pytanie o ilość dróg wybudowanych przez obecną Burmistrz... Ile dróg wybudowała Pani przez 4 lata ?? Całe 3.5 km ?! - ,,Tak, to prawda. Więcej się nie da". Fakty mówią same za siebie, wystarczy spojrzeć na stan chodników w Starym Luboniu... to jest tragedia. Ponad 30 tyś mieszkańców, 5 km od Poznania, a chodniki takie, że nogi można połamać, nie mówiąc o butach. XIX wiek... Mieszkańcy Starego Lubonia płacą podatki chyba najdłużej w Luboniu, a mają najgorsze chodniki.. Zachęcam do przejścia się po zmroku ul. 3-go Maja - upadek pewny, nie wspominając o smogu. Szumny program anty-smog, a powietrze jakie jest każdy widzi (i czuje!).
Dla mnie wybór jest oczywisty.

Jestem tego samego zdanie, że warto robić zmiany... z tymże tylko wtedy kiedy są one na lepsze. Obecni kontrkandydacie niestety nie będą lepszymi gospodarzami. Skoro podczas kampanii nie potrafią obronić swojego programu i przedstawiają jakieś populistyczne wizje, to nie sądzę by byli dobrymi burmistrzami.

Taki program również mogę napisać w pól godziny... no ale warto byłoby go obronić, a nie hejtować innych. Widocznie mieszkańcom dotychczasowy stan rzeczy nie przeszkadzał, skoro jako alternatywę mamy takich kandydatów. Trzeba myśleć o kolejnych wyborach.

Burmistrzem tylko Machalska.!!! Jest ona konkretna,rzeczowa,pracowita,prawdomówna.W sytuacji,w której obecnie jest Luboń władował nas urzędujący przez 2 kadencje Kaczmarek. Za jego rządów w Lasku zero inwestycji. On zrobił z Lubonia sypialnię i spowodował odejście dużych firm do sąsiadujących gmin. Machalska robi co w jej mocy ale bata z g...a nie ukręci.
Bodler komik w stylu Petru.
Nawrot bezczelna,kombinuje,krzyczy i kręci. Kandydatka zupełnie niewiarygodna . Na pytania odpowiada pokrętnie. Zapytana o konkrety nie umie odpowiedzieć. Jedynie co potrafi dobrze robić to szczekać na ulicach i oczerniać burmistrz. Czarny charakter i czarna kampania.Ona jest płytka,żałosna i słoma wychodzi jej butami.
P.Nawrot pracowała w Urzędzie do 2013r i nadal do grudnia 2018r jest zatrudniona. Czyli przez 5 lat bierze co miesiąc ładną pensyjkę i siedzi w domu. Stąd ta wściekłość i negatywne emocje względem swojego pracodawcy,że od grudnia etat się kończy.

Tak i dzieli się pensją z Machalską. Skora ta płaci jej przez pięć lat za siedzenie w domu.
Proszę złozyć doniesienie na niegospodarności burmistrz Machalskiej do NIK-u.
A poważnie. W poniedziałek proszę udać się do lekarz rodzinnego po skierowanie na kompleksowe badania - na pewno coś znajdą

Już w niedziele miasto zmieni się na lepsze. Portal https://www.portalsamorzadowy.pl prowadzi sondaż popularności kandydatów na burmistrzów miast.

Wyniki sondażu wskazują, iż wygra Monika Nawrot.

Znaczy to, że większość mieszkańców ma dość propagandy sukcesu "uczciwej" MM.
Nie zmarnujmy tej szansy a będziemy mieli burmistrza, który potrafi działać a nie tylko promować się.
Cały Luboń skorzysta na tej zmianie.

https://www.portalsamorzadowy.pl/wybory-2018/kandydat/monika-nawrot,80552,4.html
https://www.portalsamorzadowy.pl/wybory-2018/kandydat/malgorzata-machalska,1082,4.html

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Magazynier
 • Dam pracę
  Operator produkcji
 • Inne
  Znaleziono naszyjnik
 • Dam pracę
  Kierowca kat.B w transporcie międzynarodowym
 • Dam pracę
  Ekspedientka w Cukierni/Kawiarni/Lodziarni Sweety 2GO
 • Inne
  Zaginął kot
 • Inne
  Zaginął york
 • Inne
  Zaginął york