Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Luboń walczy ze smogiem – dotacje do wymiany źródeł ciepła na proekologiczne urządzenia grzewcze

W ramach programu „Luboń Anty Smog”, Miasto zarezerwowało w budżecie 200 tys. złotych na dopłatę do wymiany pieców węglowych w budynkach mieszkalnych na proekologiczne źródła ciepła. Nabór wniosków rozpoczęto w dniu 23 marca. Łącznie do Urzędu wpłynęło 97 wniosków o dopłatę.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców, w maju 2018 roku zwiększono budżet o kolejne 70 tys. złotych. W trakcie realizacji dotacji 4 wnioski zostały wycofane przez wnioskodawców, 1 został odrzucony z przyczyn formalnych. Do dnia dzisiejszego odpisano 56 umów na dotację. Ostateczna wysokość przyznanej dotacji wynikać będzie ze złożonego rozliczenia. Maksymalna kwota dotacji przypadająca na nieruchomość, to 5 tysięcy złotych. W przypadku gdy ostateczna kwota dotacji w danym wniosku będzie niższa niż 5 tysięcy złotych, wtedy pozostała kwota wraca do puli i w chwili uzbierania kolejnych 5 tysięcy złotych z uwolnionych środków, podpisywana jest kolejna umowa. Do 19 września wniosek o rozliczenie złożyło: 27 osób. Obecnie trwa rozliczanie wniosków i wypłata dotacji.

Joanna Cichoń, WPRiOŚ


 

W ramach rządowego programu Czyste Powietrze właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków.

Program priorytetowy koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Zakłada się, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

W związku z wdrażaniem Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” WFOŚiGW w Poznaniu informuje, iż od 4 września 2018 r. na terenie Województwa Wielkopolskiego rusza cykl spotkań z mieszkańcami, na których pracownicy Funduszu przybliżą założenia Programu oraz procedurę składania wniosków. O terminie spotkania w Luboniu poinformujemy wkrótce. Mogą też Państwo śledzić grafik spotkań na stronie http://www.wfosgw.poznan.pl

Odpowiedzi

Dzisiaj w Żabikowie zabierają tzw.gabaryty (Poprzeczna, Buczka, Urocza). No to pan "zaradny" jeździł sobie z taczką i wybierał z wystawionych do zabrania rzeczy elementy drewnianych szaf, stołków itp. Ciekawe po co? Pewnie buduje klatkę dla królików lub gołębnik....

Mam pytanie do osób kompetentnych w temacie gazu (np. z Gazowni poznańskiej) czy jak się już wszyscy podłączymy do gazu i uruchomimy piece grzewcze na gaz i temperatura spadnie do -20 stopni i nasze piece pójdą na pełen gwizdek to czy nam go nie zabraknie?Około 25 lat temu kiedy składałem wniosek o warunki przyłącza gazu do celów grzewczych dostałem informację ,że w drodze wyjątku ponieważ mam czworo dzieci i z żoną pracujemy dostaniemy te warunki!!! a w ogóle to rurociąg do Lubonia jest już przeciążony!Od tego czasu nie widziałem żeby zakopywano nową rurę, doszły markety a odpadły Zakłady Ziemniaczane, doszło dużo nowych bloków!Kto z kompetentnych decydentów z imienia i nazwiska podpisze się pod oświadczeniem że gazu mamy pod dostatkiem!To ględzenie o czystym powietrzu nad Luboniem z ust laików zupełnie mnie nie przekonuje!

Wszystko ma swoj cel.Co biedni zrobia gdy przyjdzie konkretna zima a tu gaz lub elektryka siada?.Wegiel to nasze dobro i bogactwo pilnujmy go bo jeszcze za nim zaplaczemy kiedys...

Przecież kopalnie zamykają z powodu wyczerpania złoża. W tej chwili wydobycie gazu w Polsce pokrywa 1/3 zapotrzebowania kraju, a więc gaz na potrzeby gospodarstw domowych jest wydobywany w Polsce. Znacznie większe zapotrzebowanie na gaz ma przemysł, stąd konieczność importu gazu. W tej chwili mamy już czynny gazoport w Świnoujściu, dzięki czemu możemy zdywersyfikować dostawy gazu - kiedyś tylko gazociągiem z Rosji, teraz z dowolnego miejsca na Ziemi. Świat się zmienił i co było 25 lat temu to nie wróci.
Poza tym gaz nie jest jedyną alternatywą dla węgla. Czysta energia to również zastosowanie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła w gospodarstwach domowych, a na szerszą skalę powstają biogazownie, farmy wiatrowe.
To "ględzenie o czystym powietrzu" jak się wyraził przedmówca, przekona go szybciej niż myśli. Po pierwszej wizycie u onkologa. Ludzie narzekają, że gaz drogi i nie stać ich na niego. Zatem na leczenie onkologiczne również, a te jest zdecydowanie droższe. Za parę - paręnaście lat problem sam się rozwiąże. Po prostu wymrzecie wraz z całymi swoimi rodzinami, bo trujecie najbardziej ich i siebie. Jeśli myślicie, że to całe dziadostwo wylatuje kominem a w domu was nie truje,to jesteście po prostu głupi. Ale skoro rodzinę też wykończycie, to już nie będzie komu głupoty w genach przekazywać.

OK, ekologicznych rozwiązań będę się trzymać - pan "zaradny" zbieracz wprawdzie polakierowanych, ale drewnianych elementów umeblowania będzie budować karmnik dla sikorek. Prawda?

będę się trzymać - pan "zaradny" zbieracz wptawdzie polakierowanych, ale drewnianych elementów wystawionych mebli będzie budować karmnik dla sikorek. Prawda?

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier