Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Debata w TVP Poznań i WTK - linki do debat

W poniedziałek o godzinie 18.00 w TVP Poznań odbyła się debata trojga kandydatów na Burmistrza Miasta Luboń - Małgorzaty Machalskiej, Moniki Nawrot oraz Roberta Ostafińskiego-Bodler. Kolejna debata przewidziana jest dzisiaj o godzinie 20.30 w telewizji WTK. Planowana jest również transmisja na żywo na e-lubon.pl, która miałaby się odbyć około 15 października. Kandydaci mieliby wówczas odpowiadać na pytania mieszkańców.

Debata w TVP Poznań

Debata w WTK

izi

fot.: 

https://sites.google.com/site/cienciaspoliticasakcm/

Odpowiedzi

A może kandydaci byliby uprzejmi spotkać się na debacie z mieszkańcami - na żywo ?????; w świetle kamer traci się naturalność a dziennikarz poznański chyba mało wie o Luboniu...

Jałowa pogawędka przy kamerach wyreżyserowane wypowiedzi ma Pani rację dziennikarz nawet podkreślał miejscowość pod Poznaniem głąb jeden obraża nas bo się nie wysilił aby zapoznać się z Naszym miastem z Wikipedii historie przeczytał i pierwszym pytaniem zabłysnął MASAKRA program. Liczę, że kandydaci zorganizują debatę z mieszkańcami ale czy ja w to wierzę ???? zobaczymy !!! może jak skończą celebrowanie w mediach spotkają sie z nami na forum i to będzie prawdziwa debata !!!! a nie ustawiane pierdy !!!!

Oglądałem. Szkoda czasu.

Oglądałem debatę i muszę przyznać, że pani Nawrot ma dużo racji. Co radni zrobili dla Lasku? Cięgle te same twarze, tacy etatowi radni powinni dać sobie spokój...

Pani Chodorowska recenzuje wypowiedzi mieszkańców aby nie zaszkodzić burmistrz Machalskiej jedna klika !!!!! Pani gazeta jest nie wiarygodna !!!! Obnażę pani praktyki już wkrótce !!!!!

Proszę konkrety, bo rzucać błotem w kogoś może każdy i zastraszać. Jeśli ma Pan odwagę to proszę się przestawić, a nie działać jako anonim. Tym bardziej, że moje nazwisko Pan zna, zatem dlaczego się Pan ukrywa? Nic nie jest recenzowane, recenzowane są tylko i wyłącznie posty wulgarne. Owszem były jedne posty usuwane, na życzenie pana Korcza, gdy jeszcze nie kandydował i sobie tego zażyczył.

Szanowni Państwo, zapewne jak zauważyliście jest jeden problem techniczny, a mianowicie czasami zdarza się, że wypowiedzi samoczynnie się usuwają. Dzieje się tak już od dawna i nie jeden Czytelnik nam ten problem zgłaszał, zresztą można poczytać komentarze sprzed wielu tygodni, w których internauci nas o tym informowali. Cały czas nad tym problemem pracujemy, ale jak na razie nie możemy znaleźć błędu, dlatego też jeśli komentarz się nie pojawia najlepiej wpisać go ponownie.

Dlaczego wcześniej Pani tego nie sygnalizowała że to problem techniczny/systemowy) ? I proszę zwrócić uwagę na to czy ja używam wulgarnych słów i czy kogoś chamsko obrażam nie należy bać się stanowczej merytoryki tylko słabi na merytorykę bronią się personalnym atakiem !!! Jeżeli mieszkancy Lubonia chca sie wypowiedzieć a od pewnego czasu nie mogą tego uczynić to mają prawo zadać pytanie do właściciela tej e-gazety ?

Oczywiście, że mają prawo zadać pytanie, ale Pan od razu zaatakował moją osobę. Inni, którzy mieli podobny kłopot jak Pan wysyłali do nas zapytanie co się dzieje, że nie mogą dodać wypowiedzi lub pytali po prostu na forum. I proszę mi nie pisać tutaj o słabościach, bo znam inne sposoby rozwiązywania problemów, a nie wykrzykiwanie czyjegoś nazwiska publicznie i oskarżanie o spisek. Najpierw należy zapytać, a potem oceniać, a nie odwrotnie. Poza tym czy ja gdziekolwiek napisałam, że Pan używa wulgarnych słów, proszę czytać ze zrozumieniem.

w 90% żeby nie zniknął pisany komentarz wystarczy najpierw zrobić podgląd a potem zachowaj. Problem z komentarzami trwa lata a nie tygodnie i naprawdę się dziwię że nie ma ogarniętego informatyka który to naprawi. Tak samo jest z formą komentarza - po co jest podzielony na tytuł i treść?

Przed niedzielą ukazała sie ankieta na kogo zagłosujesz ? W poprzedniej ankiecie z sierpnia nie było jeszcze pani Nawrot, następnego dnia ankiety juz nie było ani wyników wszystko zostało usunięte !!!

Zostało, ponieważ nie było zabezpieczenia, aby nie powielać głosów. Ankieta nie była uczciwa, gdyż te same osoby oddawały kilka razy głos na tego samego kandydata. Wolimy przyznać się do błędu niż puszczać w eter niewiarygodne informacje.

Rozumiem , w takim razie czekamy na kolejną ankietę z udziałem wszystkich kandydatów .

można gdzies obejrzeć debate?jakis link?

https://poznan.tvp.pl/29846615/wielkopolska-warta-poznania?order=release_date_desc

Dziekuje pani izo

Chciałbym za pośrednictwem e-lubon zwrócić trochę nietypowo ale z pytaniem do pełnomocnika komitetu PiS wystawiającego listy z kandydatami do rady miasta Lubonia.
Czy normalną sytuacją jest to, że w oznakowanym a zatem jak sądzę w działającym biurze posła i europosła z partii PiS funkcjonował inny komitet wyborczy? Co więcej obok plakietek z informacją i biurze rozwieszone są kandydatury innego komitetu, który teoretycznie powinien być konkurencją (dowód - fot w linku). Czy zatem PiS w Luboniu wystawia dwie listy "dla zmylenia niemca" pod szyldami dwóch komitetów czy też... to nowy film mistrza Barei...

dowód w sprawie: http://ifotos.pl/z/qeqrrnp

F.R.

Przecież PiS wystawił w Luboniu listy kandydatów na Radnych do Rady Miasta - a nie wystawił kandydata na Burmistrza, bo popiera Panią Machalską - pisali o tym w sierpniowych Wieściach Lubońskich.
Jeśli ktoś z PiS wejdzie do Rady Miasta to na pewno będą próbowali wejść w koalicję z Forum Obywatelskim Luboń.

Jesli tak jest jak piszesz to dlaczego w oknie biura Pisu w luboniu wisi plakat wyborczy pani z komitetu Bodlera

Nowi kandydaci reprezentują klasyczny populizm. Panu dwojga nazwisk trzeba przyznać że na tle kandydatek jest fest wyszczekany. No i mimo że zwolennikiem nie jestem to chyba zostanę przy obecnej władzy. No chyba że coś się wydarzy spektakularnego.

Najlepiej w tej debacie prezentowała się p.Machalska.
pozostała 2 kandydatów SŁABO. Nie mają szans ze swoimi obietnicami.

Poczucie humoru trzyma.

Trudno oceniać merytorycznie po takiej krótkiej debacie, którego kandydata program jest lepszy.
Moim zdanie, najlepiej w debacie wypadł Bodler-Ostafiński. Co do Nawrot było widać brak obycia w wystąpieniach tak jak u Machalskaiej, która z nerwów w podsumowaniu gubiła sie w swoich wypowiedziach. Sprawiała wrażenie wyraźnie wystraszonej.

była to typowa debata na zero-zero. W zasadzie nikt nikogo nie trafił, słowo przeciw słowu. Nawet co do twardych cyfr w postaci wysokości zadłużenia Lubonia. Była bo była. Zresztą żeby przegrać taką debatę w ciągu 20 minut to trzeba zaliczyć konkretną wtopę no i najbliżej takiej była p. Nawrot, która nie znała daty nadania praw miejskich Luboniowi. Podtrzymuję mój typ, że p. Machalska wygra w pierwszej turze. A zatypuję sobie dokładnie, w sumie dlaczego nie: dostanie 59 procent.

Oglądałam debate z uwagi na to,ze od niedawna mieszkam w Luboniu. Rozmawiałam w sasiedztwie na kogo by tu oddać głos i nie otrzymałam satysfakcjonujacych odpowiedzi. Podczas debaty odniosłam wrażenie,ze obecna burmistrzowa nie za bardzo poradziła sobie z wystąpieniem, niestety z zarzadzaniem takze. Ale mam pytanie tak przy okazji. P. Nawrot mowiła podczas debaty do p. Bur. cos o stałych kilku radnych w. Luboniu w dzielnicy Lasku, jesli moge zapytac o kogo chodzilo? Na kogo nie oddawac glosu? Dziekuje patrycja

W Lasku po 2 kadencje radnymi były Panie: Dorota Franek, Katarzyna Frąckowiak i Magdalena Woźniak i po jednej kadencji Pan Hieronim Gawelski i Pani Karolina Wilczyńska Kąkol.

Rozwijając temat to pod względem ilości kadencji rekordzistą jest chyba Pan Marek Samulczyk - 4 kadencje i Tadeusz Waliczak - 4 kadencje
Pan Paweł Krzyżostaniak - 3 kadencje.

2 kadencje:
- Pan Paweł Paweł Wolniewicz,
- Patryk Bartkowiak
- Pani Elżbieta Zapłata-Szwedziak.
- Pan Andrzej Okupniak

Jesli kogoś pominąłem to przepraszam bardzo i prosze czytelników o uzupełnienie, bo wszystkich startujących nie potrafie zweryfikować.

W końcu już wiem kto to jest i jak wygląda ta p.Nawrot. Wyskoczyła w ostatniej chwili,że chce zostać burmistrzem i rządzić w Luboniu. Marne ma szanse. W tej debacie mnie absolutnie nie przekonała do swojej kandydatury. Widać było,że tylko atakowała obecną burmistrz. Za to zaskoczeniem był dla mnie p.Bod.-Ost. - na luzie i uśmiechnięty.

To prawda, z tej dwójki p. Bodler wypada zdecydowanie lepiej. Jest merytoryczny, ona jakaś tak złośliwa i zdenerwowana. Nawet nie wiedziała, kiedy Luboń powstał. Tylko pyskować potrafi

Bodler merytoryczny? Jest chamski i wcina się w słowo innym mówcom a jak sam dochodzi do głosu to plecie bzdury. Wybuduje nam wszystkie drogi i szkołę z basenem tylko nie potrafi powiedzieć za co. Przecież on jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Na dodatek mija się z prawdą niby załatwił dla Swarzędza 134 banki dotacji ale UM Swarzędz już oficjalnie wyjaśnił że pieniędzy w czasie kiedy Bodler u nich pracował było 13 razy mniej! Na dodatek nie miał przy ich pozyskiwaniu udziału!

Co sie dziwić, doktor prawa i wykładowca akademiklcki nie pokaże stresu w takich sytuacjach, ale z drugiej strony jakiś taki mało naturalny...

Dla mnie liczy się wykształcenie.p. R.O. Bodler ma doktorat i doświadczenie, p. Nawrot też by sobie poradziła, szacunek za postawę względem kierownictwa UM. Forum się wypaliło. Luboń potrzebuje świeżości.<><

Niektórzy narzekają na Bodlera ale on jasno mówi co zrobi. Natomiast program wyborczy Machalskiej (http://www.forumobywatelskie.org/p/kww-forum-obywatelskie-lubon.html) to taka bajka dla mieszkańców, coś miłego dla każdego. Każdy mieszkaniec dostanie więcej. Więcej jest słowem, które rzuca się w oczy w programie Machalskiej.
Programu naszej Pani burmistrz ujawnia, że nie potrafi określić co zrobi przez kolejne 5 lat swoich rządów. Przecież to Ona ma warunki by powiedzieć za 5 lat będziemy w Luboniu mieli to to i to ( przez "to" rozumiem np. 20 km nowych dróg, nową szkołe itp.).
Nie odpowiada mi też polityka osobowa np. zatrudnienie osoby z swojego sztabu wyborczego na stanowisku asystentki a następnie utworzenie dla niej samodzielnego stanowiska " Komunikacja Społeczna" (po co ? z wdzięczności) oraz zatrudnienie na stanowisku zastępcy osoby, która zajmuję się budową szkoły prywatnej i jak mówi gdy zostanie w niej dyrektorem to zrezygnuje z funkcji zastępcy. Ciekaw co dla takiej osoby jest ważniejsze sprawy miasta czy nadzór nad budową swojego wymarzonego miejsca pracy.
Musimy kogoś wybrać. Ale kogo ?

Więcej nie dla wszystkich w programie nic nie ma o przedsiębiorcach.

Piszą o programie zwolennicy Bodlera, który swój program zawarł w 5 zdaniach?

Nie zawsze "więcej" znaczy lepiej.

To co Bodler proponuje w innych kwestiach? Zarzucacie nie omówienia w programie jakiś kwestii a sami sprowadzacie program do tekstów, żwir i piach ?

p.Machalska i zdania nie zmienię

P.Machalska jest jedynym kandydatem,który ma pojęcie o finansach naszego miasta.Nie obiecuje szkoły z basenem, bo miasta na to nie stać. Basen jest inwestycją, która nie przyniesie dochodów dla Lubonia. Obawiam się, że rządy p.Bodlera zwiększyłyby zadłużenie do horrendalnej sumy!!!

Podsumowując debatę jednym zdaniem .” Nikt nie może ci tyle dać,co ja mogę ci obiecać”. Rzecz dotyczy dwóch kandytatów. Jako inteligentni wyborcy domyślcie się Państwo sami,kogo miałem na myśli.I wyciągnijcie wnioski przy urnach.

Dobrze odgadłem? http://www.forumobywatelskie.org/p/kww-forum-obywatelskie-lubon.html.
Za 5 lat wszystkiego bedziemi mieli więcej.

O rozwoju gminy decyduje głównie dochód. Podstawowym wskaźnikiem mówiącym o zamożności gminy jest wskaźnik G - wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca (publikowany co rocznie prze Ministerstwo Finansów ).
Wygląda on tak na rok 2018 dla gmin z naszego powiatu (chyba wymieniłem wszystkie):
SUCHY Las 5 433.47,
TARNOWO PODGÓRNE 5 020.31,
KÓRNIK 3 241.68,
KOMORNIKI 2 931.89,
PUSZCZYKOWO 2 482.69,
SWARZĘDZ 2 419.17,
DOPIEWO 2 411.57,
BUK 2 176.16 ,
STĘSZEW 2 058.57,
KLESZCZEWO 1 824.14,
MOSINA 1 814.20 ,
ROKIETNICA 1 805.50,
POBIEDZISKA 1 804.19 ,
MUROWANA GOŚLINA 1 765.89,
LUBOŃ 1 645.18,
KOSTRZYN 1 613.18 ,

Jak widać jesteśmy na dole zestawienia. Co na to Pani burmistrz?
Podsumowując przez ostatnie 12 lat (rządy Szmyta i Machalskiej - to samo ugrupowanie ) nic nie zrobiono byśmy stali się bogatszą gminą. Nie przeszkadza to Pani burmistrz podczas debaty twierdzi, że stan finansów naszego miasta ma się świetnie ( a robi to w oparciu o jedne wskaźnika - zadłużenie na jednego mieszkańca) a w zadłużenie jesteśmy "konkurencyjni" do okolicznych gmin.
Bez zwiększenia dochodów własnych gminy nigdy nie będzie nas stać na duże inwestycje.

Drugie co mnie boli to wykorzystywanie informatora miejskiego to oczywistego promowani sie obecnej władzy. Czy, ktoś czytał w nim tekst o niepowodzeniu obecnej władzy ja nie, a były takie. Wygląda ona jak folder reklamowy: ładny papier, dużo fajnych zdjęć, momenty podpisywania dokumentów.
Natomiast w ostatni informatorze ( z października br.) są teksty mające znamiona agitacji wyborczej ( tekst p.t. Dotacje z Unii Europejskiej- możliwości w Lubonia), jest to bezczelne i nie etyczne gdy władza przeznacza publiczne pieniądz na promowanie siebie. Pani burmistrz proszę to robić za własne pieniądze lub pieniądze Pani komitetu wyborczego.
Myślę że obecna Pani burmistrz nami manipuluje, a głównym celem jest utrzymanie się przy władzy.

Nie zagłosuje na nią!

Tym bardziej więc, mam dla niej szacunek, że przy takich małych możliwościach (dochodach gminy) robi tak wiele. Luboń ma szereg problemów, wysoka gęstość zabudowy/mała powierzchnia. Mało firm/ małe wpływy z podatku od nieruchomości. Ja jakoś nie widzę możliwości aby umieszczać w Luboniu fabryki pośród zabudowy mieszkaniowej. Czy chciałbyś aby przy Twoim domu taka wyrosła? Miasto faktycznie zaprzepaściło swoją szansę na rozwój gospodarczy nie korzystając z możliwości zakupu terenów po dawnych zakładach ziemniaczanych. Straciliśmy w ten sposób drugą strefę gospodarczą zasilającą miasto w podatki. Niespójność w Twoim artykule jest taka, że stało się to w czasach Burmistrza Kaczmarka. A więc na kogo mamy głosować? Na Nawrot?- która ma w swojej ekipie, synową Burmistrza Kaczmarka, jego skarbniczkę Teresę Sochę, i wieloletniego radnego/ przewodniczącego Rady Miasta Marka Samulczyka, który był koalicjantem Kaczmarka i wsparciem w głosowaniach? Sama Monika Nawrot jak można znaleźć w internecie pracowała jako urzędnik w Luboniu odpowiedzialny za inwestycje i decyzje o warunkach zabudowy i to zarówno w czasach Kaczmarka jak i Szmyta. To ma być to nowe otwarcie? Mam duże wątpliwości wobec takich kandydatów..

Czy na szacunek zasługuje zatrudnianie dwóch zastępców, przy tak małych możliwościach finansowych gminy, w przypadku gdy jeden zastępców publicznie deklaruje, że jest to dla niego zajęcie tymczasowa na czas budowy prywatnej szkoły w której zostanie dyrektorem, której budową sam nadzoruje.
Czy tak robi uczciwy burmistrz. Nie. uczciwy burmistrz zatrudnia osoby chcące i mogące zaangażować się w całości w działalność na rzecz dobra miasta. Nie chce wnikać jakie przyczyny spowodowały taką decyzję.
Rezygnacja z jednego zastępców (tak jak w wielu okolicznych gminach) dało by możliwość przeznaczenia blisko 700 tyś. zł wciągu 5 kolejnych lat na inne inwestycje a jest to znacząca suma biorąc pod uwagę majętność naszego miasta.
Nasuwa się też pytanie czy burmistrz i zastępcy muszę mieć pensje na tak
Czy na szacunek zasługuje nic nie robienie by zwiększyć dochody miasta a tym samym by dać mu szansę na rozwój a nie bycie sypialnią Poznania bez dróg.
Szansy na rozwój gospodarczy miastu nie dali poprzedni włodarze miasta w tym Szmyt. Obecna władza idzie tą samą drogą, historia się powtarza. Z chwilę przez, taką politykę zaprzepaścimy szanse na jakkolwiek rozwój (po zbudowaniu reszty terenów mieszkaniami). Pozostanie nam rola biednej sypialni Poznania. A cieszyć się będziemy z otwierania nowych skwerków z tulipanami, czym też lubi się chwalić Pani Machalska, i remontami chodników, bo gdy skończy sie szczodre finansowanie z Unii tylko na to będzie miasto stać a szczytem marzeń będzie, przyłączenie Lubonia do Poznania.
Nic nie robienie by dochody miasta wzrosły jest objawem krótkowzroczności obecnych władz i źle się to skończy się dla miasta.

Poszukaj w swoich materiałach, to zobaczysz, że dochody wzrosły. Nie pamiętam dokładnie, który to był rok (chyba 2008) ale Wieści pisały, że byliśmy jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce. A wzrost jest i to duży, widac to po sumach budżetu. Nie oczekujesz chyba, że od razu wskoczyć na poziom Suchego Lasu czy Tarnowa Podgórnego. Jednak, dla mnie przede wszystkim nie jest wiarygodna ekipa, która chce sie dorwać do władzy Nawrot (były urzędnik), Socha (były skarbnik), (Samulczyk - wieloletni radny) Kaczmarek (synowa b.burmistrza). To jest ta dobra zmiana?

Zawsze byliśmy i jesteśmy a przy braku działaniach zawsze będziemy biedną gmin (jedna z najbiedniejszych gmin miejskich w Polsce).
Poniżej zmiany Wskaźnik G (podstawowe dochody podatkowe na 1 mieszkańca ) w latach 2013-2018 dla Lubonia Kostrzynia i komornik
(źródło Ministerstwo Finansów: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/finanse-publiczne/budzety-jednostek-samorzadu-terytorialnego/kwoty-i-wskazniki)
Luboń
2018 - 1 645.18
2017 - 1 452.11
2016 - 1 388.71
2015 - 1 357.33
2014 - 1 268.67
2013 - 1 253.94
Kostrzyń
2018 - 1 613.18
2017 - 1568.36
2016 - 1 417.63
2015 - 1 344.95
2014 - 1 359.66
2013 - 1 044.45
Komorniki
2018 - 2 931.89
2017 - 2 598.61
2016 - 2 458.70
2015 - 2 647.85
2014 - 2 306.56
2013 - 2 504.88

Z roku na rok widać, iż dochody gmin rosą jednak my ciągle jesteśmy ostatni lub przedostatni w powiecie poznańskim.
W latach 2013-2018 największy przyrost dochodów miało Tarnowo Podgórne 1125 natomiast Komorniki 427 a Kostrzyń - 569 , a kto miał najniższy wzrost ? Tak to znowu my - Luboń jesteśmy na ostatnim miejscu z 391.
Wnioski. Nic sie nie robi by dochody wzrosły.

W rku wyborów. Przedstawia się wielkie palny inwestycji bez ram czasowych. Podaje nazwy ulic, które zostaną wykonane (pewnie w okresie półwiecza ?). Ale my nie mam pieniędzy nawet na bieżące utrzymanie w dobrym stanie ( każdy to widzi) tych kilku ulic asfaltowych , które w większości pochodzą z czasu PRL-u. Nawet gdyysmy wygrali

Gdzie, są wielkie osiągnięcia bieżącej ekipy i ich poprzedników. Jednorazowe dotacja nawet w wysokości 13 milionów nie zastąpią własnych dochodów.

Podsumowując mieszkam w Luboniu już, prawie 50 lat i martw mnie, że przez tyle lat nie mieliśmy dobrego burmistrza z wizją. A na wyborach (to moje prywatna opinia ) najbardziej korzystają burmistrzowie ich zastępcy, zazwyczaj dla nich wybór oznacza znaczny wzrost dochodów w przeciwieństwie do miasta.

I znów wskażę Ci paradoks, biorąc pod uwagę programy wyborcze, to najbardziej rozsądny i oszczędny czyli realny jest program Małgorzaty Machalskiej. Pozostali kandydaci chcą wybudować kilkadziesiąt dróg, basen, szkoły i przy okazji wykupić w ZTM darmową komunikację dla wszystkich. W tym miejscu spytam razem z Tobą - za co???

Machalska ma w swych planach ma 19 dróg (policzone na szybko - informator miejski) . Taka sama "wizjonerka" jak pozostali a w rzeczywistości takie samo parcie na władzę.

W rym ul. Długa przy której mieszka Pani burmistrz. I nie jest ona na koncu ulic do realizacji.

Tak ,zgadzam się a przedmówcą. Informator miejski jest do informowania a nie do prowadzenia kampanii wyborczej. Ale jeżeli redaktorem naczelnym jest asystentka p. Machalskiej to można było się tego spodziewać.
W ostatnim półroczu informator ukazuje się bardzo często ( widzę to po częstotliwości roznoszenia - w tym miesiącu otrzymałem 3 !!! numery ). A może dowiemy się ile to kosztuje, nas podatników?

Tak, zgadza się. Informator miejski jest do informowania a nie do prowadzenia kampanii wyborczej. Zastanawia też wzmożona częstotliwość w ostatnim półroczu dostarczania informatora do naszych mieszkań. W połowie kadencji myślałem, że informator już nie istnieje. W tym miesiącu otrzymałem 3 sztuki!!! Ale jeżeli redaktorem naczelnym jest asystentka p. Machalskiej to trzeba było się na to przygotować. Co nie znaczy że się na to zgadzamy. A może poznamy koszt tego " informatora kampanii wyborczej"?

Wobec powyższego kieruję pytanie na podstawie przepisów o dostepie do informacji publicznej do komitetu FOL. Jaki byl koszt wydawania informatora w kadencji 2014-2018 z podzialem na miesiace? (Obsluga redakcyjna, drukarnia, doreczenie)Jakie koszty dodatkowe generowal? ( czyt.np. Koniecznosc oplacania fotografa). No czekamy na jasne info z UML.

Prosimy wszelkie pytania kierować na adres redakcji [email protected]

Jak się prześledzi rejestr umów na BIB urzędu to można doszukać sie kilku ciekawych pozycji ( http://lubon.kylos.pl/rejestr_umow/ )

A zaskoczyło mnie zwłaszcza dwa:
- pierwsze zlecenie Parafia św. Barbary realizacje zadania publicznego pod tytułem: Msza Święta i Koncert Uwielbienia ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 o wartości 7000,- zł.
- drugie zlecenie Parafii Rzymskokatolicka p. w. św. Jana Bosko realizacja zadania publicznego pod tytułem: Z okazji 80 rocznicy erygowania parafii p. w. św. Jana Bosko, utworzenie izby pamięci pierwszego jej proboszcza ks. Stanisława Streicha również o wartości 7000,- zł.

W sumie mam mieszane uczucia czy jest to odpowiednie wydatkowania środków publicznych naszego miasta.
Tak samo jak wydawanie co miesiąc Informator miejskiego traktowanego głównie przez obecne władze jak środek własnej autopromocji i wywierania wrażenia na mieszkańcach.

Jestem ciekawy ilu mieszkańców Lubonia jest świadomych takich wydatków miasta.

A ja się cieszę z informatora miejskiego. Jest wydawany od dawna, jeszcze za poprzedniej ekipy. Tylko teraz chyba zwiększyli nakład bo dostaje go wreszcie do skrzynki i nie musze szukać po moeście a tam sporo ciekawych informacji o wydarzeniach i inwestycjach w Luboniu. Wieści Lubońskie przestały spełniać funkcje informacyjną, nie da sie ich czytać tak tam ujadają. Poza tym wiele miast i gmin wydaja takie gazetki wiec nie szukałbym afery.

Nie zaskoczyło by mnie to jeśli nakład został zwiększony za obecnych władz, celem było wzmocnienie efektu propagandowego. Trudno uznać informator miejski za obiektywny.
Nie dowiemy się z niego o rzeczach, o których nie chce mówić głośna burmistrz, takich jak sprawa braku nadzoru w LOSIR-że, który doprowadził do zadłużenie spółki, próbie cichej likwidacji boiska przy ul. Jaśminowej, bez konsultacja z mieszkańcami i wbrew ich woli.
Odpowiedniejszym tytułem był by "Informator miejski - osiągnięcia władz" w takim przypadku tytuł był by zgodny z treściami zawartymi w tekstach.
Pani burmistrz lubi powtarzać słowa : więcej , najwięcej i odnosić się do osiągnięć swoich słabych poprzedników. I tylko przy takim porównaniu może powiedzieć jestem lepsza.
Porównując osiągnięcia w trochę szerszej perspektywie, choćby powiatu, nie prezentują się, już tak dobrze.
Pomimo upływu kolejnych lat nadal jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin w powiecie. A wzrost dochodów Lubonia za ostatnie lata plasuje nasz na końcu stawki.
Czy ktoś słyszał co z tym zamierz zrobić burmistrz Machalska?
Jej program jest przecież na stronie http://www.forumobywatelskie.org/p/kww-forum-obywatelskie-lubon.html. Same ogólniki by każdy znalazł coś dla siebie. Zresztą kilka razy powtarzające się w kolejnych częściach programu np: "Wymienimy tabor autobusowy", "zakup nowych autobusów" lub "Wytyczymy nowe aleje drzew i krzewów" "wytyczymy nowe zieleńce i trasy spacerowe". Żadnych twardych deklaracji w sprawach najważniejszych dla rozwoju miasta.
Więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie . Czy perspektywy dla Lubonia za 5 lat będą lepsze ?
Czy będziemy bogatszym miastem , które stać na więcej? "

Myśl, że przy kontynuacja obecnej polityki za 5 lat nadal będziemy najbiedniejsza gminą powiatu, razem z Kostrzynem, nie jest to miła perspektywą dla mieszkańca Lubonia.

Ten informator idzie ze skrzynki prosto do śmietnika i tak robi wielu mieszkańców , pieniądze wydawane na produkcję tego niepotrzebnego tworu powinny być przeznaczone na wymianę pieców u osób których na to nie stać , mamy dosyć smrodu z kominów !

Chciałbym uzyskać od p. Nawrot konkretną odpowiedź na pytanie internauty Witek z 28.09.2018 "Czy to prawda,że parę lat temu burmistrz Tomaszyk usunął Panią ze stanowiska. Jakie były przyczyny tej decyzji ??? "

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier