Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kiedy będzie czystsze powietrze w Luboniu?

Każdy z nas ceni czyste powietrze, ale chyba nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zanieczyszczone powoduje choroby. Wiele osób uważa bowiem, że problem jakości powietrza ich nie dotyczy. Niestety, ale te osoby są w błędzie. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Zanieczyszczone powietrze w szczególności pyłem zawieszonym stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia. W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci oddychają przeważnie ustami a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać część zanieczyszczeń. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 43 tysiące mieszkańców Polski. Dla porównania warto wspomnieć, że każdego roku w wypadkach komunikacyjnych w naszym kraju ginie ponad 3 tysiące osób. Różnica zatem jest ogromna. W okresie smogowym zwiększa się zachorowalność na choroby układu oddechowego i wzrasta ilość zawałów i udarów.

Od marca 2016 roku publikujemy aktualną jakość lubońskiego powietrza. Publikowane dane pochodzą z naszej amatorskiej stacji pomiarowej, która mierzy na bieżąco zawartość pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Mieszkańcy naszego miasta mogą sprawdzić, czy jakość lubońskiego powietrza pozwala na bezpieczne przebywanie na otwartej przestrzeni. Na stronie naszej stacji znajdują się też informacje o urządzeniach stosowanych do pomiarów oraz procedurze pomiarowej. Urządzenie zlokalizowane jest w Starym Luboniu. Link do naszej stacji pomiarowej: http://e-lubon.pl/lubon-pomiar-zanieczyszczenia-powietrza

Jak pokazują amatorskie pomiary wczoraj nie po raz pierwszy jakość powietrza w Luboniu można było sklasyfikować jako niebezpieczną dla zdrowia. Norma jest w naszym mieście regularnie przekraczana.

Jeśli widzisz, że ktoś pali śmieci zadzwoń pod numer telefonu 61 8131 986.

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

Kiedy wtedy gdy ogrzewanie gazowe będzie kosztować tyle ile węgiel czyli od Października do Marca 2 tony za 1500 zł.

Zgadzam sie całkowicie z przedmówca !!-własnie wtedy gdy ogrzewanie gazem bedzie w cenie wegla.Znowu nagonka na ludzi majacy tradycyjne ogrzewanie!!. Nie wierze ze palenie w centralnym ogrzewaniu jest przyjemnoscia, kazdy chcialby miec ciepło gdy wstaje i sie nie pobrudzic .Wiec przestancie na siłe szukac winnych , zawsze zima był dym z kominów.Ciekawe ze nikt sie nie interesował zanieczyszczeniem srodowiska z palacych sie co chwile składowisk smieci !! to dopiero zanieczyszczenie.Dopoki ogrzewanie weglem jest dozwolone bedzie dym z komina.

Zrozumcie jedną rzecz. Jak rozpala się w piecu nawet najlepszym opałem to zawsze na początku z komina bardziej się dymi nawet jak rozpala się metodą "od góry". To nie znaczy od razu, że ktoś spala śmieci. To jest trudny temat, bo z jednej strony trzeba ścigać ludzi spalających odpady, ale z drugiej strony nie chciałbym być wrzucany do jednego worka z tymi osobami tylko dlatego,że nie mam gazowego :(

Gdyby tylko wszyscy palili dobrej jakości węglem, umiejętnie rozpalali w piecu właśnie metodą "od góry" i nie wrzucali śmieci do pieca, to poprawa jakości powietrza byłaby odczuwalna. Jeśli ktoś pali miałem, to dym i smród jest widoczny i odczuwalny przez cały czas spalania, a nie tylko na początku. Problem w tym, że większość dorzuca do pieca jeszcze stare meble, deski, panele - a przecież drewna tam niewiele, za to pełno kleju i lakieru. Wcale nie trzeba przerzucać się od razu na gaz, choć to oczywiście najczystsze rozwiązanie. Wystarczyłoby nakazać wymianę kopciuchów na wysokiej klasy piece węglowe, które uniemożliwiają spalanie śmieci czy kiepskiej jakości węgla.

Szanowna Pani Redaktor,
na jakiej podstawie, proszę o podanie naukowych danych pochodzących ze stacji monitorowania podaje Pani, że "jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie".
W Europie mamy 46 państw. Proszę podać na którym miejscu jest Polska . Z posiadanych przeze mnie danych najgorszą jakość powietrza mają w dniu dzisiejszym : Turcja, Belgia, Włochy, Niemcy, Hiszpania.
W Polsce są tylko dwa miejsca pomiarowe - w których wartość indeksu jakości powietrza ( AQI) mieści się w przedziale i 51-100 - kolor żółty- 2 poziom kolejny po najlepszym zielonym w 6-cio stopniowej skali.
W państwach wyżej podanych jest bardzo dużo miejsc oznaczonych kolorem żółtym czerwonym , fioletowym - Szwecja/ zagrożenie życia/ a nawet najgorszym - 6 poziom - MALTA - 300 + - zagrożenie życia, smog.
Ponadto jak podaje prasa : w 2018 Niemcy otrzymały do UE kolejne ostrzeżenie aby poprawiły sytuację w zakresie jakości powietrza. Komisarz UE Vella wysłała pisma także ministrom środowiska ośmiu innych krajów: Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch oraz czterech państw Europy Wschodniej, gdzie także regularnie przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza. Jak wiemy Niemcy tną lasy, wydobywają węgiel brunatny a mamy wiatr z zachodu i często te zanieczyszczenia powietrza pochodzą z niemieckiego obszaru. Powietrze nie zna granic.
Szanowna Pani Redaktor,
chce zostać Pani wybrana przez suwerena radną . Co ma Pani do zaproponowania mieszkańcom w zakresie zmiany ogrzewania? Może zainteresuje się Pani geotermią, czy są możliwości skorzystania w powiecie, czy też warto byłoby pomyśleć o likwidacji pojedyńczych kotłowni w kazdym domu i wybudować kilka o charakterze lokalnym i podłączyć domy do cieplika? Proponuje Pani donoszenie - jedni na drugich - a gdzie Pani alarmuje jak legalnie płoną całe wysypiska w Polsce? Najlepiej to drona wysłać na sąsiada, a duże molochy robią bezkarnie co chca. W imię jakości powietrza chce Pani aby ludzie zamarzali w domach podczas zimowych dni?
Jest Pani za zakazem ogrzewania węglem, drewnem domów? Proszę się określić.
A jak Pani gaz zakręca. prąd wyłączą na kilka dni to gdzie Pani pójdzie ? Czy przeżyje Pani bez ogrzewania w 20 stopniowe mrozy?

Brawo !!!

Szanowna Pani, przede wszystkim powinna się zmienić w Polsce mentalność, gdyż niestety jest jeszcze wielu ludzi, którzy palą w piecach gumą, malowanym drewnem czy też plastikiem. Zapewne sama Pani zdaje sobie sprawę jakie są skutki takiego postępowania. Problemem smogu w Polsce muszą zająć się Panie i Panowie na ulicy Wiejskiej. Dopłaty do wymiany pieców powinny być takie, aby mogli pozwolić sobie na wymianę wszyscy. Trzeba też pamiętać o instalacji, bo wymiana pieców to tylko jeden z procesów. Druga sprawa to koszty jakie są związane z używaniem gazu. Wiem, że nie jest to temat prosty, ale jeśli opłaty będą wysokie to wymiana pieców też za wiele nam nie pomoże. Jednak w tej kwestii nawet, jeśli zostanę radną w powiecie dużego wpływu mieć nie będę. Na chwilę obecną pozostaje edukacja, czyli uświadamianie ludziom, że jeśli spalają wszystko co popadnie to szkodzą nie tylko innym, ale też sobie. Nie proponuję donoszenia jednych na drugich, źle Pani to interpretuje. Jeśli sąsiad sąsiadowi zwraca uwagę i nie widzi poprawy to co ma zrobić? Jeśli widzi, że ktoś spala plastik? Jeśli ktoś popełnia czyn karalny, a inna osoba o tym wie to rozumiem, że wg Pani standardów powinna przymknąć oko i pójść dalej? Po co nam sądy, po co nam wymiar sprawiedliwości, po co nam demokracja? Żyjmy w kraju, gdzie każdy może wszystko... nie licząc się z nikim i niczym.

Dane pochodzą z Europejskiej Agencji Środowiska są dostępne na stronie: http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index/index

Problem w tym, że w Polsce wybucha po mału histeria z tym spalaniem odpadów. Ludzie dzwonią na strarz mmiejską nie ważne czy zachodzi uzasadnione podejrzenie czy nie. Po prostu dymi się z komina = spalanie śmierci. Dzwonie. A ta biedna straż jeździ w tę i z powtorem...

Powtarza Pani głupoty o złych ludziach palących w piecu gumą czy plastikiem! Skąd taka wiedza?Przecież to chore co Pani głosi! Czy Pani w ogóle na czymś się zna? Wątpię! Ludzie zaczną grzać gazem gdy jego cena będzie zbliżona do ceny węgla a dzisiaj tak zdecydowanie nie jest! To oczywiste, zrozumie nawet dziecko ale Pani NIE.Nikt nie pali węglem dla przyjemności tylko dlatego że na gaz nie jest go stać!

Myślę, że poziom dyskusji zszedł tak nisko, że nie mamy o czym rozmawiać. Ja nikogo nie obrażam ani nie deprecjonuje, ale widzę, że "Chłopowi" sprawia to przyjemność. A co do węgla ważny też jest sposób jego spalania. Skąd wiem, że ludzie palą plastikiem czy gumą? Wystarczy ciemny, gęsty dym z komina i duszący zapach w większości przypadków to sygnał, że ktoś w pobliżu pali w piecu śmieciami lub paliwem, które się do tego zwyczajnie nie nadaje np. lakierowane drewno. Gdyby wszyscy palili drewnem do tego przeznaczonym lub węglem myślę, że tak dużego problemu by nie było, ale skoro się na niczym nie znam nie będę rozmawiać z osobą, która wszystko już wie.

Tu poprę Isabell, ludzie którzy palą "wunglem" powinni sobie poprowadzić od razu rurę z komina przez okno na pokoje. Wówczas może by zrozumieli o czym jest ta coraz płytsza dyskusja. Znam kilku takich co palą i proszę mi wierzyć ich poziom mentalno-intelektualny jest typowo chłopski: "paliłem, palę i będę palić, bo tak!"

kkk

Przecież tak jak ty nie będziesz sobie ustawiał swojego życia pod widzimisię kogoś tak ktoś nie będzie organizował życia pod ciebie naprawdę wystarczy zrozumieć że w Demokracji nikt nie ma prawa narzucać swojej woli innym bo coś komuś nie pasuje.

Wyobraźmy sobie taką sytuację:
Część mieszkańców kupiła sobie samochody elektryczne. Pewnego dnia zaczynają się głośno domagać, że wszyscy mają sobie takie kupić, a jak jeździsz dieslem albo benzyniakiem to jesteś truciciel i morderca. Fajnie? a Ty czym jeździsz Huangho?

Ciemny, gęsty dym z komina wydobywa się przy rozpalaniu węgla. Spotkała się kiedyś Pani z dymem, który nie ma duszącego zapachu?

Niektórzy ludzie nie potrafią palić lepiej, nie wiedzą, że w ogóle można palić prawie bez dymu. Owszem, czasami ludzie palą dobrym węglem zgodnie z instrukcją obsługi kotła, a i tak cała okolica jest zakopcona. Wystarczy przeróbka na górne spalanie, doprowadzenie powietrza wtórnego i instruktaż z rozpalania od góry. Zyska właściciel domu, gdyż będzie miał więcej ciepła za te same pieniądze i okolica, która nie będzie zadymiona. Proponuję obejrzeć film instruktażowy https://www.youtube.com/watch?v=ZzAzlrgyta0

Szanowna Pani,
radzi mi Pani zmienić mentalność. Co to jest według Pani - Pani mentalność dobra a moja zła? To ma być żart?

Żyjemy w wolnym kraju i moje jest święte prawo do posiadania własnych poglądów, opartych na innych źródłach, które czytam.
Według Pani ja mam zmienić mentalność - na taką jaką mi Pani zadekretuje. To czysty komunizm.

A sprawa smogu to też wykwit propagandy.
Oczywista oczywistość - to brak odpowiedzi na konkretne pytania zadane na temat sposobu ogrzewania.

Nic Pani nie proponuje tylko odsyła na Wiejską. Jaki jest cel kandydowania do powiatu?
Co robią ludzie w powiecie ? - Odpowiedź się nasuwa oczywista- biorą nasze pieniądze a są niepotrzebni.

Myślę, że Pani wypowiedź podsumowuje już to w jaki sposób postrzega Pani świat. Nie liczą się inni tylko ważne, aby mnie żyło się dobrze i to na moich warunkach. Szanowna Pani, nikt nic Pani nie narzuca, ale skoro nie rozumie Pani, że warto uświadamiać ludzi, że paląc śmieci w piecu trują sami siebie i innych to ja już nie mam więcej pytań. Pozostałą część Pani wypowiedzi pozostawię bez komentarza, bo znacznie się różnimy w poglądach i pojmowaniu rzeczywistości.

kkk

Ale kto pali tymi śmieciami jeżeli pani wie to numer telefonu straży miejskiej jest ogólnodostępny bo widzę w pani wypowiedziach taką trochę histerię bo jeżeli ktoś ma piec to na pewno pali śmieciami bo czym innym może palić dla pani wiedzy napiszę tylko że u mnie po wymianie pieca palenie śmieciami lub starymi meblami jest NIEMOŻLIWE a to dla tego że po spalaniu śmieci worków foliowych dym i sadza stają się tak tłuste że zapychają wylot z pieca oraz komin i gwarantuje że po tygodniu palenia szajsem prędzej dojdzie do wybuchu sadzy w kominie lub zaczadzeniem domowników niż do zaoszczędzenia na ogrzewaniu w piecu gdzie można ustawić temperaturę spalania palenie śmieciami jest niemożliwe bo do tego potrzeba temperatury typu 90 na piecu a ponadto w mieście stawki za wywóz śmieci są na akceptowalnym poziomie i odbierają każdą ilość czy ja nic nie wyrzucę do śmietnika to i tak płacę więc o co kaman.

Radni zmienili plan pod naciskiem zakonników. Biurowce w miejscu korytarza przewietrzania Krakowa( TO tyle w kwestii ekologii i jakości powietrza ekologia kończy się tam gdzie zaczynają się pieniądze)

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

 • Dam pracę
  Opiekunka
 • Dam pracę
  Hurtowania Spożywcza - Komorniki - 6300 brutto
 • Dam pracę
  Specjalista ds. techniczno-handlowych, branża elektryczna
 • Dam pracę
  pracownik ochrony Luboń
 • Dam pracę
  Pracownik ochrony - Komorniki
 • Inne
  Znalezion suczke West highland White terier